www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Soviet Valve Jr


vldmlt
 Share

Recommended Posts

Salutare,

In urma cu ceva timp am terminat primul meu amplificator pe lampi.
Este vorba de o clona de Epiphone Valve Junior, cu cateva modificari:

-Tensiunea de alimentare a filamentelor a fost redresata si filtrata (din ce am vazut pe net, in schema stoc nu era);

-Valorile condensatorilor de pe alimentare le-am crescut de la 22uF la 33uF (asta aveam prin casa atunci);

-Rezistorul de 68k de la intrare (intre grila si masa) a fost inlocuit cu unul de 1M;

-Am mai adaugat un potentiometru de 1M intre a doua trioda si pentoda finala, astfel primul potentiometru devine Gain, iar cel adaugat devine Master;

-Tuburile folosite sunt 6H2P-EV si 6P14P(mersi, edy_wheazel);

-Transformator de iesire INDEL (Polonia);

post-14220-0-28416700-1490727059_thumb.jpg  post-14220-0-79698200-1490727002_thumb.jpg  post-14220-0-96048300-1490727015_thumb.jpg  post-14220-0-28342500-1490727037_thumb.jpg  post-14220-0-73550500-1490727050_thumb.jpg  post-14220-0-33898500-1490727971_thumb.jpg   

 

  post-14220-0-59742600-1490729046_thumb.jpg

Edited by vldmlt
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

felicitari !

 

zi ceva despre sunet ,zgomot de fond etc etc ,eventual o mostra ?

Multumesc!

 

Legat de sunet: Ce imi doream de la acest amp era un clean cat mai transparent,ceea ce eu consider ca  am si obtinut in mare parte.Nu am vrut high gain, deoarece am vreo 3 procesoare cu care ma pot juca.

Din acest motiv am si adaugat un al doilea potentiometru,pentru ca voiam un reglaj cat mai fin al volumului, deoarece cant acest amp printr-un cabinet 4x12 (momentan folosesc doar 2 dif-uri din el).

Cand cursorul potentiometrului de Gain se aprope de maxim, intra usor in overdrive.

In legatura cu zgomotul.

Am incercat sa lucrez cat mai ordonat cu  traseele de masa, iar ecranul de la soclul lampii din preamp chiar isi face treaba :))

Cat timp e la volum de camera, nu am zgomot.Daca il folosesc cu un noise gate incorporat din procesor, pot spune ca ampul este mut la capitolul acesta.

Am si zgomot de fond, acesta simtindu-se doar atunci  cand potul de gain se apropie de maxim, zgomot ce dispare cand tin mana pe corzi (sa luam in considerare si faptul ca nu am priza cu impamantare).

 

O sa incerc sa inregistrez si ceva samples.

Link to comment
Share on other sites

 Felicitari!

 Chiar eram curios cum suna trafo-urile alea.

 

 

 Cu placere. :D

Mersi!

Traful de iesire e ok,un dezavantaj ar fi dimensiunile sale cam mari pentru puterea lui (5W).Din ce am vazut pe net, are review-uri bune modelul acesta .

In schimb, nu stiu care e treaba cu cele de puteri mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Mersi!

Traful de iesire e ok,un dezavantaj ar fi dimensiunile sale cam mari pentru puterea lui (5W).Din ce am vazut pe net, are review-uri bune modelul acesta .

In schimb, nu stiu care e treaba cu cele de puteri mai mari.

Trafurile Indel sunt ok pentru ampuri de chitara , avind banda de frecventa de maxim 15khz , pentru chitara nu ai nevoie de mai mult .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.