www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Harley Benton


iteodordimi
 Share

Recommended Posts

Salut !! Imi puteti spune si mie o parere despre H.B fac chitare bune sau lemne de foc ??? ( pentru un incepator vorbind ) ideia e ca vreau o chitara electrica si bugetul e maxim 750 ( trebuie sa imi impac doua pasiuni IT-ul si muzica rock blues...) am vazut niste modele Ibanez grx20 sau grx70 duar ca cica se dezacordeaza repede . Deci o parere despre H.B. mi-ar fi de foarte mare ajutor .

Link to comment
Share on other sites

Opinia mea: Ca sa faci un HB cantabil, va fi nevoie sa investesti in el ceva mai mult decat pretul de achizitie al unei chitari decente noi... De entry level gasesti atat la Epiphone cat si la Squier modele decente la preturi competitive, desi asa cum recomandau si colegii mai sus, daca ar fi sa dau timpul inapoi, oricand asalege o chitara second hand. 

Link to comment
Share on other sites

Salut !! Imi puteti spune si mie o parere despre H.B fac chitare bune sau lemne de foc ??? ( pentru un incepator vorbind ) ideia e ca vreau o chitara electrica si bugetul e maxim 750 ( trebuie sa imi impac doua pasiuni IT-ul si muzica rock blues...) am vazut niste modele Ibanez grx20 sau grx70 duar ca cica se dezacordeaza repede . Deci o parere despre H.B. mi-ar fi de foarte mare ajutor .

"..cica se dezacordeaza repede .."

 

In functie de materialul gatului  ar fi cu dezacordatul "repede " ..orice chitara se dezacordeaza  chiar daca este din cel mai bun lemn .

 

 Gatul ar trebui sa fie din artzar  si daca se poate sa fie "quarter sawn" ca sa fie "planul fibrelor " cat se poate  perpendicular/vertical  pe tastiera ..adica sa aiba rezistenta mare la incovoiere  in planul in care  trag corzile de gat .Plus lemnul bun si poate si tratat nu lucreaza atat la schimbatrea temperaturii ambientale .

http://4.bp.blogspot.com/-pfzT2oDhnG0/TYs4M0xTmKI/AAAAAAAAEbc/4hHc391jPm8/s1600/maple%2Bneck.jpg

 

In imagine se vede diferenta dintre un gat ieftin si unul scump .Atentie la diferenta intre tastierele din "rose wood " la gatul scump este mai subtire si curbata placa din rosewood dupa "radiusul tastierei "  ca sa ramana cat mai mult material de artzar cu nervurile si asa verticale ..deci rezistenta mare ce  conteaza si la schimbarea de temperatura ..gatul astfel este mai rigid si mai "fix " .( deci si procedeu de prelucrare mai complex ! )

Gaturile "ieftine " sunt "Flat Sawn "  ce este din "ramasitele " din lemnul debitat in scanduri ," quarter sawn " 

 

Atat ar fi cu "dezacordarea " .in functie de  cat de scumpa este chitara .

 

 In rest corzile ar fi problema acestea se uzeaza , se "intind "si  trebuie schimbate dupa un timp indiferent de ce chitara ai .

 

 Daca chitara mai iefttina ar gat din paltin ( ce in engleza tot "maple " se cheama si face confuzii lpe fisa de  evaluare /prezentare )  trebuie sa fie neaparat "quarter sawn " si de obicei este un gat mai "gros " un fel de "U" shape ce daca nu ai mana prea mica nu-i problema .

 

Oricum povestile cu "speed neck " si " super fast " si  altele  este o poveste ptr cumparatorii care "musca" la asa ceva .

 

La chitarele ieftine ( dar si la cele scumpe  dar la alt nivel ) este un loz in plic  calitatea asteptata ..

 

Cumpara o chitara second hand  ce a fost folosita sa nu fie  degradata ( taste  tocite , crapaturi etc )  cat mai ieftin si canti  pe ea pana vei avea nevoie de un instrument de profesionist  ..apoi o tii amintire ..

Edited by karpi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.