www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Doza Chitara


IonutP
 Share

Recommended Posts

Salut, as dori sa achizitionez si eu un set de doze humbucker (la mana a doua)

Bugetul meu ar fii de maxim 700 lei, si as dori daca se poate sa ma sfatuiti in legatura cu cateva modele.

Imi plac riff-urile clean, dar in mare parte le cumpar pentru a canta piese de la Metallica, multumesc frumos!!:)

Link to comment
Share on other sites

Pentru Metallica merg EMG81+85, da' pe clean nu stralucesc. Poti eventual sa-ti iei un EMG89, asta se "spliteaza" (de fapt cica ii alta doza, Gilmore style + un EMG85) si clean-u' ii mai ok. Astea is active. Poti eventual sa incerci si Seymour Duncan SH6, suna oarecum a EMG, ii potrivita pt. metale si se poate splita, ii oarecum ok pe single coil. Doza ii pasiva. EMG81+85 si SD SH6 le am pe chitari, EMG89 n-am testat-o, o gasesti la anunturi.

 

 Vezi sectiunea de vanzari, sunt chestii faine pe acolo. Conteaza mult si restu' sculelor ()+mana, dozele is doar o parte pt. "suna ca Metallica".

 Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pentru Metallica merg EMG81+85, da' pe clean nu stralucesc. Poti eventual sa-ti iei un EMG89, asta se "spliteaza" (de fapt cica ii alta doza, Gilmore style + un EMG85) si clean-u' ii mai ok. Astea is active. Poti eventual sa incerci si Seymour Duncan SH6, suna oarecum a EMG, ii potrivita pt. metale si se poate splita, ii oarecum ok pe single coil. Doza ii pasiva. EMG81+85 si SD SH6 le am pe chitari, EMG89 n-am testat-o, o gasesti la anunturi.

 

 Vezi sectiunea de vanzari, sunt chestii faine pe acolo. Conteaza mult si restu' sculelor ()+mana, dozele is doar o parte pt. "suna ca Metallica".

 Bafta!

Multumes frumos de sfaturi, fix la EMG 81+85 ma uitam si eu

Chestia e ca eu din toamna incep facultatea in Olanda, si nu prea am cum sa tarasc de amplificator, pedale si alte chestii de mine, deci o sa ma bazez pe o interfata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.