www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Floyd Rose


iteodordimi
 Share

Recommended Posts

Imi poate explica si mie cine va ce e un floyd rose ( adica stiu ce e , dar cum afecteaza el cantatul) ? Vreau sa imi cumpar o chitara electrica Cort x6 si are tremolo . Mi s-a recomandat sa imi cumpar o chitara fara floyd , de ce ??? Adica cum ar afecta floyd-ul sunetul ??? Si ce inseamna ca chitara sa fie setata la lutier ??? Scuze ca pun multe intrebari , dar nu as vrea sa arunc banii aiurea .

 

 

Sent from my Xylo X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Poti lua linistiit chitara cu vibrator ( floyd sau de care o fi )  nu este o problema sa blochezi vibratorul cu o bucata de lemn sau plastic astfel nu mai  lucreaza  si este exact ca si un "bridge fix "  atat in ce priveste acordajul mai usor si  sustain-ul .

Cu vibratorul in functiune daca o coarda se lasa ( coboara tonul din orice cauza ...la acordare sau in timpul cantatului )  celelalte  corzi vor urca  in inaltime de tpn ...deci este ceva mai anevoios sa acordezi  , dar fixat vibratrul cu o bucata de plastic saiu lemn nu mai exista problema .

 

Sustain ..(.cat de lung suna o coarda )  ..cu  vibratorul  in functiune (neblocat )   tensiunea corzilor este contrabalansata  de arcurile ce sunt in partea din spate a chitarei  deci nu ai un bridge ( calus ) rigid ,...astfel sustain-ul va fi mai scurt la unele note .

 

Bocarea - se face cu o mica bucata de lemn/plastic ..etc ce se monteaza intre  blocul de sustain si peretele locasului vibrastorului ..este accesibil  pe spatele chitarei sub "cover'-ul  ce acopera  locasul ...

 

Practic vibratorul a fost inventat ptr corzi groase /tensionate ce nu poti sa le vibrezi cu/din degete  asa ca trebuie sa  functioneze si cu corzi groase .

Ai 4 arcuri ptr corzi groase ,..ptr corzi subtiri se scoate din arcuri se lasa 3 sau chiar doar doua  in cazul corzilor foarte subtiri .

 

In functie de grosimea corzilor sau la o "dezacordare ' a chitarei in alte acordaje ..( open A , G ,E ..etc ) se mai poate  interveni ptr  tensiunea corecta de echilibru (arcuri /corzi ) prin  tensionarea arcurilor prin surubrile   de care sunt "ancorate " arcurile in corpul chitarei ..

 

Daca nu ai vazut inca cum arata sunt imagini si chiar video-uri pe internet ...GOOGLE, Youtube ..etc

 

introduci "floyd rose " sau "guitar tremolo settings " si dai de sute de articole explicatii etc ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.