www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Roc Pro - Help


kizu
 Share

Recommended Posts

Am probleme cu un Fender roc pro 700. La volum mai mare imi arde finalii: Tip 142, Tip 147. Am masurat tensiunile de alimentare si sunt cam cu 1v, 1,5v mai mari decat cele prezentate in schema. Alimentarea este diferentiala +/- 40Vcc. Pe etajul final in schema sunt +/- 40Vcc eu am +/- 41Vcc, in preamp +/- 16vcc eu am +/- 17,5Vcc.Am masurat si tensiunile in cc de pe tot parcursul schemei si sunt OK. Cele in alternativ nu am cum sa le masor pentru ca nu am avut generator de 1KH sa bag pe intrare.

Finalii am vazut ca rezista la 100v deci nu ar trebui sa fie de aici problema. Daca il las aprins, fara sa cant pe el, nu se ard. Daca cant la volum mic, nu se incalzesc decat foarte putin, si nu se ard. Problema apare cand dau volumul mai mare, canti putin si  se arde siguranta de 1A si odata cu ea ambii finali. Fenderul asta este recunoscut ca un amp cu un volum foarte mare.  Eu in apartament nu am putut sa il dau mai mult de 1,5. din 10. Am citit pe unele forumuri ca s-ar putea sa fie dus un opamp; chestia e ca ampul ¨¨pare¨¨ ca functioneaza normal. Nu are brum, reverbul e OK, corectiile la fel.

Ce sfat imi puteti da?


Atasez si schema.

 

 

post-9593-0-40234800-1488964166_thumb.jpgpost-9593-0-68149000-1488964166_thumb.jpg

 

 

Edited by kizu
Link to comment
Share on other sites

Cred ca singura solutie eficace de protectie a finalilor va fi o limitare de curent in bazele lor.

Schema e simpla,gasesti pe net,se citeste curentul pe rezistentele din emiterii finalilor cu cite o

perche npn pnp si cu astia legi  bazele finalilor la punctul de intilnire al celor

doua rezistente de putere.Poti sa pui si cite un semireglabil pe fiecare ramura ca sa reglezi

curentul la care vrei sa faci limitarea.Schema o faci pe un circuit "multigaura" pe care-l gasesti

la unul din magazinele de pe Maica Domnului.Circuitul se leaga la amplificator prin 5 conexiuni.

Spor la lucru!

 

http://www.next.gr/audio/amplifiers/100W-Guitar-Amplifier-2-l4826.html

Link to comment
Share on other sites

Contactul termic a fost refacut. Am gasit montat alt tip de radiator,fata de cel de fabrica.. Este mai mare si cred ca ofera o racire mult mai buna. Oricum, dupa ce montezi carcasa ampului in cutia lui totul este inchis. Nu are nici cea mai mica gaura de aerisire. Traful degaja caldura , la fel si rezistentele- si sunt multe- care scad tensiunea de la 40V la 16v si de la 40v la 6,3v pt filamente. Inauntru e cuptor. Am facut o mica degajare in carcasa de aluminiu ca sa mai iasa caldura.

Tranzistorii i-am cumparat de pe Maica Domnului. Doua bucati pe care i-am si montat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pina nu schimbi operationalul din etajul final ....o sa tot arzi tranzistori finali.In buna traditie Fender o da in bara cu ceva , in acest caz cu etajul final nefiabil .Integratul ala MC nu se gaseste , eu am inlocuit tot etajul final cu un TDA7294 , am redus un pic tensiunea de alimentare .

Nu mai cumparati semiconductori de pe Silicon Valey ( Maica Domnului ) acolo 90% sunt fake.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.