www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flying-V Acustica


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

6 minutes ago, Motan said:

Asa da. N-am stiut ca vrei s-o faci sa arate ca o arma a unei crime. Sa mai dai cu vopsea pe corp, comparativ cu ce ai pus pe cap, arata cam gol. Si au iesit foarte bine degetele de pe lateral. Eu aș da cu degetele si pe față, dar faci cum vrei.

Am mai dat 2 stropi dupa ce am bagat-o in magazie :)

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Motan said:

Aiurea. Oricum, important e sa-ti placa tie. Succes in continuare!

*OFFTOPIC* 

Pana la urma v-ati luat chitara? Spuneati aici pe forum ca va luati chitara si amplificator. O sa cantati metale?:rock:

Apropo, prima melodie pe care o sa o cant pe chitara asta o sa fie RAINING BLOOOOD!! Ca tocmai de-aia arata asa :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt unul singur :P, nu mai multi sa-mi zici la plural.

Si nu, inca nu mi-am luat. Am de renovat o garsoniera si nu prea mai am bani si de chitara. Dar, da am in vizor un epiphone les paul studio gothic si un boss katana 50. Nu stiu sa cant suficient de bine incat sa ma arunc direct la metale grele sau thrash cum imi doresc, dar invat repede. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Motan said:

Sunt unul singur :P, nu mai multi sa-mi zici la plural.

Si nu, inca nu mi-am luat. Am de renovat o garsoniera si nu prea mai am bani si de chitara. Dar, da am in vizor un epiphone les paul studio gothic si un boss katana 50. Nu stiu sa cant suficient de bine incat sa ma arunc direct la metale grele sau thrash cum imi doresc, dar invat repede. :)

Vorbeam la plural pentru ca am vazut ca ai in jur de 40 de ani pe profil si eu am 16.

Eu cant de 4 luni si stiu destule riff-uri de metal, din-astea de exersat, si inca ma chinui sa imi fac timp sa invat o melodie cap-coada.

Cineva cu experienta de vreo 2 luni poate sa inceapa sa cante riff-uri din melodii gen: Orion, Fade to Black, Fear of the dark, In my darkest hour(melodii mainstream, gasesti imediat lectie), si astea te antreneaza destul de mult in palm-muting, down-up etc.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Motan said:

:) Multumesc! Tatal meu e sculptor, deci m-a invatat sa lucrez cu lemn si multe altele. Greu cu timpul si banii, dar ma descurc.

On topic:

Cum dai cu lac? Ai tip spray, sub presiune? 

Da, spray: Den Braven. 

Acum ceva minute am facut wet sanding la primele 2 straturi si am mai spray-at unul.

Mai astept 30 minute, dupa care dau altul, iar dupa astea 4 straturi in total fac iar wet sanding si adaug un ultim strat(nu ma tine spray-ul, de aia dau doar 5 straturi; eu zic ca ajunge, e destul de gros si lucios).

5012641.jpg

53 minutes ago, Motan said:

:) Multumesc! Tatal meu e sculptor, deci m-a invatat sa lucrez cu lemn si multe altele. Greu cu timpul si banii, dar ma descurc.

On topic:

Cum dai cu lac? Ai tip spray, sub presiune? 

Eu am facut practica la un atelier de sculptura local(apartinea de biserica), daca or sa vada ce am facut acum:keep-calm-and-piei-satana.png.db8a22879348dc76d8e44deebe0f46b5.png

Si cu sculele(electrice, nu pe baterii) am invatat de la tata.

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bun asa. Dar, lacul acela parca se usca intr-o ora, ca am folosit si eu acelasi model acum ceva timp. Caut o fisa tehnica si revin.

Edit: https://www.denbraven.com/ro-ro/produse/technologies/T7/spray-lac-transparent-clear-varnish_4766/datasheet.pdf/  Aici zice ca se usuca intr-o ora...

Btw, râd de unul singur la faza cu Keep Calm :lol:

Edited by Motan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Motan said:

Da, am editat. Zice ca dupa o ora se intareste, si tot dupa o ora e ok sa mai dai un strat.

La ultima `chitara` pe care am facut-o am folosit un spray transparent de la `Champion`.

Ala trebuia lasat mai multe zile; nu l-am lasat decat 1 zi si acum cand o iau in brate si ma prefac ca, cant se lipesc scame de finish-ul ei.18121574_728414843998411_9074348178852386657_o.thumb.jpg.256079d784f18ef663f04233a99d9ba2.jpg

 

Spray-ul asta pare ca se usuca rapid si nu e `sticky` deloc :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.