www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flying-V Acustica


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

 Weekend-ul acesta am inceput sa lucrez la o chitara acustica in forma de Flying-V.

post-35503-0-14164200-1488788394_thumb.png

Am inceput cu corpul, care este facut din placaj de 5 mm; orientarea mea catre grosime fiind de 8 cm(cu tot cu fata si spate, cutia de rezonanta avand 7 cm).

 Intrebarea mea este daca aceata grosime este de ajuns pentru a se auzi decent(ex. intr-o excursie, undeva unde este putina galagie).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratificat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratificat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

Atunci, soluția ar fi sa mai adaug ceva placaj(inca vreo 4 placi, adica 2cm). Nu am de gând să umblu cu amplificatoru' după mine ;))

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratific ipat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

Încă ceva: gaura de pe fata nu o vreau rotunda, ci în formă corpului, doar că mai mica(cam 15 lungime/10 cm lățime). Credeți că va fi o problema in propagarea sunetului?

Link to comment
Share on other sites

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratificat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

Lateralele nu ofera niciun fel de rezonanta intr-o acustica. Acestea trebuie sa fie cat mai rigide pentru ca, de fapt, din cauza lor se pierde din energie. JS Bogdanovic le face laminate si Bashkin le face duble (precum si altii). Chitarele acestora sunt un fel reper pentru lutierii moderni (costa peste 7-8000 dolari sa-ti faci o chitara la Bashkin)

 

Spatele poate avea un fel de aport in rezonanta, dar trebuie construit intr-un anume fel, iar selectia lemnului ar fi discutabila.

 

 

Cat despre sunet:

 

Dimensiunea gaurii iti va influenta joasele

Grosimea si lemnul topului si felul in care ii vei face braceurile iti va influenta sunetul si volumul. (ca lemn trebuie ceva usor dar rezistent, de obicei se foloseste molid sau cedru, grosimea o determini in functie de cat de rezistent e bucata de lemn pe care ai gasit-o)

Adancimea chitarii iti va influenta volumul si anumite caracteristici ale sunetului si 'raspunsului' dinamic al chitarii.

Daca e prea adanca nu va avea un volum mare, daca e prea mica atunci iar nu va avea un volum mare.

 

 

E de studiat vreo cateva luni...

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=279899

http://www.benoitlavoie.com/Doc/AcousticalStudy.pdf

http://www.esomogyi.com/top_thickness.pdf

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lateralele nu ofera niciun fel de rezonanta intr-o acustica. Acestea trebuie sa fie cat mai rigide pentru ca, de fapt, din cauza lor se pierde din energie. JS Bogdanovic le face laminate si Bashkin le face duble (precum si altii). Chitarele acestora sunt un fel reper pentru lutierii moderni (costa peste 7-8000 dolari sa-ti faci o chitara la Bashkin)

 

Spatele poate avea un fel de aport in rezonanta, dar trebuie construit intr-un anume fel, iar selectia lemnului ar fi discutabila.

 

 

Cat despre sunet:

 

Dimensiunea gaurii iti va influenta joasele

Grosimea si lemnul topului si felul in care ii vei face braceurile iti va influenta sunetul si volumul. (ca lemn trebuie ceva usor dar rezistent, de obicei se foloseste molid sau cedru, grosimea o determini in functie de cat de rezistent e bucata de lemn pe care ai gasit-o)

Adancimea chitarii iti va influenta volumul si anumite caracteristici ale sunetului si 'raspunsului' dinamic al chitarii.

Daca e prea adanca nu va avea un volum mare, daca e prea mica atunci iar nu va avea un volum mare.

 

 

E de studiat vreo cateva luni...

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=279899

http://www.benoitlavoie.com/Doc/AcousticalStudy.pdf

http://www.esomogyi.com/top_thickness.pdf

 

Multumesc de sfaturi!

-Cum am spus, corpul este facut in intregime din placaj.... de PLOP(foaie de 5 mm)

-Am calculat volumul unei chitare clasice si mi-a dat in jur de 8 l(dm3).

-Cu o grosime de 9 cm in cutia de rezonanta as avea la chitara Flying-V un Volum de 7 dm3 si ceva.

 

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratificat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

 

 

 

 

si asta-i misto de tot:

 

B000RLHZTG-1.jpg

 

 

Lateralele nu ofera niciun fel de rezonanta intr-o acustica. Acestea trebuie sa fie cat mai rigide pentru ca, de fapt, din cauza lor se pierde din energie. JS Bogdanovic le face laminate si Bashkin le face duble (precum si altii). Chitarele acestora sunt un fel reper pentru lutierii moderni (costa peste 7-8000 dolari sa-ti faci o chitara la Bashkin)

 

Spatele poate avea un fel de aport in rezonanta, dar trebuie construit intr-un anume fel, iar selectia lemnului ar fi discutabila.

 

 

Cat despre sunet:

 

Dimensiunea gaurii iti va influenta joasele

Grosimea si lemnul topului si felul in care ii vei face braceurile iti va influenta sunetul si volumul. (ca lemn trebuie ceva usor dar rezistent, de obicei se foloseste molid sau cedru, grosimea o determini in functie de cat de rezistent e bucata de lemn pe care ai gasit-o)

Adancimea chitarii iti va influenta volumul si anumite caracteristici ale sunetului si 'raspunsului' dinamic al chitarii.

Daca e prea adanca nu va avea un volum mare, daca e prea mica atunci iar nu va avea un volum mare.

 

 

E de studiat vreo cateva luni...

http://www.acousticguitarforum.com/forums/showthread.php?t=279899

http://www.benoitlavoie.com/Doc/AcousticalStudy.pdf

http://www.esomogyi.com/top_thickness.pdf

post-35503-0-41322100-1489337463_thumb.jpgpost-35503-0-99550600-1489337502_thumb.jpg

 

Asta este `corpul`. Are 8,8 cm; plus fata si spatele o sa aibe 9,8 cm....teoretic, pentru ca am lipit placile cu aracet astazi si s-ar putea sa se mai mareasca(norocul meu :)

Edited by Roberto2001
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Volumul cutiei de rezonanta pare cam mic. Lateralele fiind din placaj stratificat unul peste altul, nu cred ca-ti vor oferi rezonanta prea buna neamplificat. Rezonanta iti vor asigura doar fata si spatele iar daca si pe acestea le faci tot din placaj.......... Este, insa, un bun exercitiu de indemanare de prelucrare a lemnului. Parerea mea... pune-i un preamp. ieftin.

 

Sporla treaba ! si mai arata-ne

 

It's always a struggle with the grain thing...

 Am slefiui marginile exterioare si interioare, si pe interior am reparat cu un filler.post-35503-0-07522500-1490352497_thumb.jpgpost-35503-0-75302000-1490352497_thumb.jpg

 Am facut si fata cu gaura pentru cutia de rezonanta: post-35503-0-90020400-1490352579_thumb.jpgpost-35503-0-54130300-1490352580_thumb.jpg

 Aceasta are undeva la 2-2,5 mm grosime (dupa ce am luat-o cu flexul si mi-a ramas rumegus in nas de la atat slefuit :))) : post-35503-0-23616300-1490352676_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am slefiui marginile exterioare si interioare, si pe interior am reparat cu un filler.attachicon.gif17353459_704151083091454_901140950852036699_n.jpgattachicon.gif17353567_704151159758113_5246092757859516265_n.jpg

Am facut si fata cu gaura pentru cutia de rezonanta: attachicon.gif17353389_704151076424788_986959432646707919_n.jpgattachicon.gif17353453_704151143091448_606647664665806179_n.jpg

Aceasta are undeva la 2-2,5 mm grosime (dupa ce am luat-o cu flexul si mi-a ramas rumegus in nas de la atat slefuit :))) : attachicon.gif17264110_704151149758114_6595538440721505619_n.jpg

Foloseste niste masti cand slefuiesti ca e periculos lemnu. Molidu e mai periculos decat mahonu. Iritatii, probleme respiratorii, chiar si stomac.

 

Cum faci cu gaurile astea non cerc? Dupa bormasina cu ce vii?

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu un traforaj, in mod normal. Dar se poate folosi si o freaza verticala.

Am folosit un ferăstrău electric, după am finisat cu o pila și șmirghel de 150.

Foloseste niste masti cand slefuiesti ca e periculos lemnu. Molidu e mai periculos decat mahonu. Iritatii, probleme respiratorii, chiar si stomac.

 

Cum faci cu gaurile astea non cerc? Dupa bormasina cu ce vii?

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Lemnul este fag(placaj).
Link to comment
Share on other sites

356_Fierastrau%20pendular%20Makita%20432

Asa ceva? Eu nu am reusit sa tai forme mici cu el. Mi se pare mult prea imprecis. Pentru mine exceleaza la taieturi mai mari, si simple.

Da, am un bosch PST 800 PEL: post-35503-0-96961000-1490384653_thumb.jpg

Cu el am taiat `in mare` ce era de taiat, dupa am folosit o pila si niste smirghel pentru forma finala.

Edited by Roberto2001
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu un din asta bulit o placa de molid cand taiam forma chitarei c-a trepidat prea tare lemnu sub el si s-a crapat... nici nu stiam in ce directie sa tai

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

 

 

Cel mai eficient e folosit la lemn gros, sau pe o masa similara cu cea de banzic (daca n-ai banzic, evident), punand lama intr-o fanta a mesei.D

Am lipit niste bucati de lemn pe fata chitarei pentru stabilitate; am slefiuit marginile interioare de filler, dar nu arata deloc bine.....: post-35503-0-52094000-1490622171_thumb.jpg

post-35503-0-33766000-1490622200_thumb.jpg

 

Intrebarea este: Pot sa dau cu lac interiorul pentru aspect? va influenta lacul sunetul.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa lasi lemnul natur nu prea ai ce face. Poate daca pui furnir pe deasupra, dar trebuie acoperita toata suprafata.  Sau daca ai chit doar pe marginea taieturii, poti pune o bordura neagra 'decorativa' care sa acopere suprafata afectata. Nu stiu exact ce ai, ca nu se vede in poze. (sau nu vad eu)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa lasi lemnul natur nu prea ai ce face. Poate daca pui furnir pe deasupra, dar trebuie acoperita toata suprafata.  Sau daca ai chit doar pe marginea taieturii, poti pune o bordura neagra 'decorativa' care sa acopere suprafata afectata. Nu stiu exact ce ai, ca nu se vede in poze. (sau nu vad eu)

O sa incerc sa mai slefuiesc lemnul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.