www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flying-V Acustica


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

Ar fi o solutie, daca urmele sunt superficiale. Incearca si vezi ce iese.

Pana la urma am slefuit inca putin si se vede ok. Si am uns-o cu foarte putin grund pe interior.

Nu ma pricep dar intaritoarele acelea nu-s prea mari?

Nu stiu ce sa zic; intaritoarele cantaresc foarte putin pe langa corp, asa ca nu avea rost sa le `ascut` la capete pentru a reduce din greutate. E o chestie de rezistenta pana la urma, iar aceasta este prima chitara `acustica` pe care o fac.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am slefuit inca putin si se vede ok. Si am uns-o cu foarte putin grund pe interior.

 

Nu stiu ce sa zic; intaritoarele cantaresc foarte putin pe langa corp, asa ca nu avea rost sa le `ascut` la capete pentru a reduce din greutate. E o chestie de rezistenta pana la urma, iar aceasta este prima chitara `acustica` pe care o fac.

Daca braceurile sunt prea rigide si topul va fi, deci nu va contribui la rezonanta. Aia prima de langa neck poate fi groasa si cele din x, in caz ca ai x bracing, dar restu e bine sa fie subtirele si mai degraba inalte decat late

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

abc3eeec1f1ad3d239cf50fa0e857a78.jpg

Ia uite cum baga dalta-n iele baetii

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca braceurile sunt prea rigide si topul va fi, deci nu va contribui la rezonanta. Aia prima de langa neck poate fi groasa si cele din x, in caz ca ai x bracing, dar restu e bine sa fie subtirele si mai degraba inalte decat late

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

abc3eeec1f1ad3d239cf50fa0e857a78.jpg

Ia uite cum baga dalta-n iele baetii

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

 

 

Nu ma pricep dar intaritoarele acelea nu-s prea mari?

Am lipit spatele;

Am lipit o placuta de plastic cu numele meu;  post-35503-0-34760900-1491069060_thumb.jpg

Am tesit marginile pentru design si confort la cantat; post-35503-0-49711700-1491069071_thumb.jpg

#cine_are_nevoie_de_sala_cand_ai_de_slefuit   :)))

Urmeaza sa fac griff-ul; o sa incep maine cu scarf joint-ul post-35503-0-47599500-1491069123_thumb.jpg

-Bucata de lemn este de FAG si are dimensiunile: 95x6x2 cm

 

Nota*: Am verificat rezonanta corpului si este acolo :)

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Placuta aia face toti banii, nene

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Am făcut scarf joint-ul:post-35503-0-51898600-1492344762_thumb.jpg

 

Am lipit niște bucăți de lemn în lateralele headstock-ului pentru forma acestuia:

post-35503-0-85074300-1492344873_thumb.jpg

 

Am făcut forma cu un ferăstrău electric, și am retușat puțin la freza. Din păcate am frezat in direcția greșită și s-a rupt puțin dintr-o "aripa": post-35503-0-52543300-1492345051_thumb.jpg

 

Până la urmă am reparat cu filler de lemn și e ok.

Și am mai făcut canalul pentru bara de armare: post-35503-0-14050400-1492345171_thumb.jpg

 

După Paști oi să continui.

Apropo, vreau sa spun ca m-am scos la bani cu cheitele(au costat doar 26 Ron, TOATE!!) perfect funcționale, cred ca sunt făcute de Hora Reghin.

Edited by Roberto2001
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa vă întreb ceva: Ce finish este mai bun pentru griff(neck shape)?:

-Ceara

-Clear coat( lac lucios incolor, spray)

Una din astea va veni peste lemnul tratat cu niste grund(ulei de in, vreo 2-3 straturi, subtiri) porii umpluți, și niște lac de nuc[de la Savana, la fel, 2-3 straturi subtiri cu șlefuire intre ele( gen cu un șmirghel de 1000)].

 

Dacă aleg ceara va trebui sa fac o tranziție de la spatele headstock-ului, care va fi dat cu spray(clear coat), adică va fi intr-o parte clear coat și în altă ceara.

Link to comment
Share on other sites

Asta e dar trebuie preparat. Se gaseste si gata preparat. Aici iti zice si cum se prepara:

http://www.galeriacreativ.ro/galeriacreativ/eshop/6-1-PICTURA-CULORI-SUBSTANTE/400-2-Verniuri-Mixtion/5/14618-Sherllac-fulgi-200-gr

Pe site nu e dat si cel gata preparat dar in magazin gasesti ambele feluri. (Nu stiu sigur daca e magazin si in Bucuresti)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e dar trebuie preparat. Se gaseste si gata preparat. Aici iti zice si cum se prepara:

http://www.galeriacreativ.ro/galeriacreativ/eshop/6-1-PICTURA-CULORI-SUBSTANTE/400-2-Verniuri-Mixtion/5/14618-Sherllac-fulgi-200-gr

Pe site nu e dat si cel gata preparat dar in magazin gasesti ambele feluri. (Nu stiu sigur daca e magazin si in Bucuresti)

Asta + diluantul duce la cel putin 50 de lei... Nu e mult, dar deja l-am pus pe tata la cheltuiala destul: aproape 200 de lei pana acum, plus spray si alte chestii duce la vreo 250 de lei. Nu e mult, ma rog, vreau sa imi iau un job de vara ca urmatoarea chitara(electrica) la care visez s-o fac sa aibe piesele cumparate din bani proprii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Scump, acilea e vreo 30 500 g. Unii il fac gros, altii il fac subtire. Fiecare are metoda lui din cate am vazut.

Six gun guitars pe yt are tutorial fara ulei, (pana la urma ajunge sa foloseasca in cazul ala).

Les stansel sau stanley are o descriere lunga cu un proces in care inneaca lemnu in shellac gros la inceput si apoi foloseste piatra abraziva ca filler. Daca nu ai filler poti folosi piatra asta vulcanica dar e chin mare sa acoperi ceva gen mahon cu el. Dar in acelasi timp, nu stiu cum iese cu alt tip de filler.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Diluantul e alcool, bre. Ia si tu niste tuica mai naspa.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scump, acilea e vreo 30 500 g. Unii il fac gros, altii il fac subtire. Fiecare are metoda lui din cate am vazut.

Six gun guitars pe yt are tutorial fara ulei, (pana la urma ajunge sa foloseasca in cazul ala).

Les stansel sau stanley are o descriere lunga cu un proces in care inneaca lemnu in shellac gros la inceput si apoi foloseste piatra abraziva ca filler. Daca nu ai filler poti folosi piatra asta vulcanica dar e chin mare sa acoperi ceva gen mahon cu el. Dar in acelasi timp, nu stiu cum iese cu alt tip de filler.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Diluantul e alcool, bre. Ia si tu niste tuica mai naspa.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

 

„Tuica mai naspa'' :))))

Pe un site era un alcool 99%, special pentru dizolvare.

 

 Dar, oricum, m-am hotarat sa fac cu clear coat spray.

Dunno, but I tried shellac si e usureanu in varianta de aplicare fara ulei.

Cica ar fi si cel mai bun pt sunet

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Si asta cu tonul cred ca e vrajeala...

E unu' pe YouTube: Wills Easy Guitar; da sfaturi bune.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Scump, acilea e vreo 30 500 g. Unii il fac gros, altii il fac subtire. Fiecare are metoda lui din cate am vazut.

Six gun guitars pe yt are tutorial fara ulei, (pana la urma ajunge sa foloseasca in cazul ala).

Les stansel sau stanley are o descriere lunga cu un proces in care inneaca lemnu in shellac gros la inceput si apoi foloseste piatra abraziva ca filler. Daca nu ai filler poti folosi piatra asta vulcanica dar e chin mare sa acoperi ceva gen mahon cu el. Dar in acelasi timp, nu stiu cum iese cu alt tip de filler.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Diluantul e alcool, bre. Ia si tu niste tuica mai naspa.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

 

Ok, deci:

 -Am frezat marginile capului, am rutunjit putin pe acolo si am facut gaurile pentru cheite:post-35503-0-31725900-1492595691_thumb.jpg

post-35503-0-61065900-1492595700_thumb.jpg

 

 Acolo, pe spate am sa pun o bucata mica de stejar pentru Volute, ceva de genul: post-35503-0-60663900-1492595751_thumb.png

 

-Am lipit truss-rod-ul si am pus fretboard-ul (placaj, acelasi folosit si la corp); Inca nu am poze pentru acesta, sta sub presiunea a 2 menghine si 12 caramizi :)))))......Dar la final o sa arate cam asa:post-35503-0-71387700-1492596153_thumb.jpg

Edited by Roberto2001
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

That fretboard looks cool. I-ai dat singur sloturile? You got skills.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Da, cu un ferastau; Fretboard-ul nu e decat un placaj cu radius(se observa ca pe centru a ramas prima fasie, iar pe margini este luata; dupa care o dau cu grund, spray negru, slefuiesc spray-ul si gata!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 19.04.2017 at 4:30 PM, FiveseveN said:

Mi-e teamă să nu se delamineze dacă intră umezeală între straturi, mai ales unde e foarte subțire interfața. Dar dacă e placaj de calitate ar putea fi ok. Dacă nu, ar trebui protejat cu lac.

 

On 19.04.2017 at 1:27 PM, CiocanelBloodyCIocanel said:

That fretboard looks cool. I-ai dat singur sloturile? You got skills.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Am făcut forma gâtului și am pus un volute:IMG_20170422_142800.thumb.jpg.eb565e97b0ac679cd94283aaecd5910a.jpg

IMG_20170422_131130.thumb.jpg.f77181b705e61c90490354e0c63207a2.jpg

IMG_20170421_153245.thumb.jpg.38d046f6ed755e6fcd66865bfc75fabc.jpg

 Am lipit și freturile:

received_725354817637747.thumb.jpeg.0090dc1c7bd7ffddfc7f1b97ab81f043.jpeg

\m/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DRAGOS80 said:

Sper sa nu ai probleme cu corzile, sa nu iti frece pe stiftul de la celelalte chei. In rest arata excelent!! Sa o auzim cum suna!!

Headstock-ul este in forma chitarelor "Dean", și găurile pentru cheițe sunt așezate exact ca pe un cap original.

Nu cred ca voi avea probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Motan said:

Daca suna cat de cat ok, vara asta fac si eu una. Arata foarte bine. Bravo!

:))) Multumesc!

Am pus putin corzile sa vad daca freturile au buzzing. Nu au, gatul fiind ridicat putin, dar sunetul... pai pot spune ca este la maxim 50% dintr-o acustica; eram afara, in casa poate se aude altfel. Corzile nu au fost acordate, doar putin intinse; nu stiu daca asta e un factor pentru care nu se aude tare.

 Ma rog, in cam o luna va fi gata chitara; de acum inainte urmeaza finish-ul ce presupune: Spray(culoare) si clear coat(lac incolor), asta trebuie sa stea 3-4 saptamani sa se intareasca, fir-ar al dr$%u! :)))

La sfarsit asamblat si gata!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Motan said:

Nu-ti trebuie pistol. Il dai manual, la pensula. Tu presupun ca dai cu alchidic, de se usuca asa greu. Poti da cu lac pentru barci, e foarte rezistent, dar nu mai stiu daca exista si nitro, cu uscare rapida (ca pe baza de apa iese din discutie)

Ideea e ca trebuie sa iasa un luciu ca pe chitarele noi, spray-ul imprastie lacul in mod uniform, pensula lasa `dâre`.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roberto2001 said:

Nu am pistol de sprayat, plus ca am auzit ca e mai rezistent clear coat-ul.

http://www.finetools.ro/finisare-si-restaurare/lacuri-lemn/FT858606

Uitate pe aici, gasesti multe lucruri faine pentru finish. Eu de la ei am luat lacul pentru refinish, si a iesit excelent.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.