www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pickup Shootout


Blackthorn
 Share

Recommended Posts

Știu că eu sunt cel care spune că dozele sunt de departe cel mai important aspect în "tonul" unei chitare, dar ce fel de comparație poate fi dacă se folosesc chitare diferite?

 

It's a shootout, not a comparison :)

Link to comment
Share on other sites

It's a shootout, not a comparison :)

Prin definitie shoot-out-ul e comparatie. Ca inainte sa alegi una sau alta si sa zici: "imi place x!" trebuie sa compari. Duh!  :rcain:

 

Nu-mi place deloc cum suna strat-ul ala pe neck. Suna mai a strat telecasterul decat el.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Aici se prezinta niste modele de chitare echipate cu dozele pe care le-au considerat fabricantii ca se potrivesc mai bine. Este bine sa se priveasca sunetul obtinut, ca pe o rezultanta intre tipul constructiv al chitarei si dozele cu care sunt echipate. Cei care canta efectiv si obtin sunetele de care au nevoie stiu cel mai bine ce combinatii ar putea suna reprezentativ pentru ceea ce au ei in cap.

Edited by StratMan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

"Prin definitie shoot-out-ul e comparatie. Ca inainte sa alegi una sau alta si sa zici: "imi place x!" trebuie sa compari. Duh!"

 

Wow, uite asta mi-a scapat... Merci mult pentru explicatie. In ce clasa esti?

Link to comment
Share on other sites

Reacție de viteaz la tastatură. Având în vedere că nu ne cunoaștem îți permiți cam multe. E o opinie personala bazată pe experienta tot atât de personală, nu din citit pe forumuri si filmulete pe You tube. A fost adresată lui Fiveseven. Tu vorbeai de comparație, nu de ton. Doh.

 

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Sorry, am editat. E o discuție veche de când lumea și tine de gust si experienta, precum și de chitara din dotare.

 

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Sorry, am editat. E o discuție veche de când lumea și tine de gust si experienta, precum și de chitara din dotare.

 

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

 

 

 

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare, cumva, mai mult un fel de "asa suna TELECASTER stock vs LES PAUL stock", nu neaparat ca doza respectiva ar suna identic in cele n chitare prezentate. Un fel de "Ce chitara sa imi iau?", cu raspunsuri concrete vis-a-vis de cum suna chitarele respective. Intr-adevar, sunt o gramada de variabile la mijoc, de la corzi, pana, mana, etc. Mie, personal, mi se pare destul de interesant, daca stabilesti de la inceput, ca "CHITARA X SUNA ASA", nu "DOZA X SUNA ASA".

Edited by Radu Burcea
Link to comment
Share on other sites

"Am preferat sa cred ca ai o eroare de natura logica decat un umor subtire"

 

E fireasca abordarea, inteleg, am trecut si eu prin perioada pubertatii.

 

Pe cine crezi ca s-a suparat bassplayer?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

 "parțial sustainul,.. de tipul si calitatea dozei."

 

Deci doza ce  creste sustain-ul ?

 

O fi ceva doza activa cu compresor incorporat , am cantat pe o chitara "Davoli" cu doze active ce avea compresr incorporat  suna frumos dar la atac mare cu palm-mute   era groaznic sunau numai niste plescaitri ..

 

Doza nu "face" nici un sustain .

 

Diferentele intre sounduri  , in videoul postat ,,se observa mai mult pe "clean " si aici foarte usoare diferente ce se pot corecta din EQ-ul amplifului .

  In schimb la overdrive suna toate cam la fel  diferente pe corzile joase sunt mai evidente  intre singlecoil si humbucker  .

iarasi la ce a prezentat chitaristul se poate compensa din EQ sa sune aproape identic toate chitarele din clip

Te mai pacaleste si faptul ca nu sunt nivelurile egale , se stie ca la diferite volume urechea aude "altceva ".

 

Este interesanta si practica aplicatia  implementata in acest clip "interactiv " , poti sa comuti instantaneu si chiar poti sa compari soundurile .   .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cică pe mine. Poate mai degrabă "pă sistem", că așa tind să fie oamenii care au mai multă încredere în "experiența personală" decât în știință. :D

Ai și tu dreptatea ta, în felul tău, Cinzăcișapte, un bun conoscător in ale chitarelor s-ar fi prins din prima că in clip nu este vorba despre doze, lemne, and shit, ci, despre amplificatoarilii pă lămpi versus alea pă tranzistori..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.