www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Acoustic - Tamplarie


Recommended Posts

Zi inceputa bine si incheiata cu o rindea in juma de unghie.

Zielele trecute am unit ultima bucata de bearclaw spruce. Am lipit-o ieri si azi vaz ca e ok lipitura.

Am subtiat-o la 2.3 pe margini si 2.7 pe centru, dupa slefuiri finale probabil va fi la o grosime somogy-neasca de vreo 2.

Will it hold or will it crack :D ?

Stay tuned

c42d9d53d1dcb05f8e56667c4bdd5cfe.jpg

13da991354fe37ddf9de62941ec0d4a0.jpg

68613f0eb8320d6c9a7e37fab37ad904.jpg

f65dac2fa345ed7a51d995a781c8643c.jpg

 

Am marit gaurile laterale ca dupa ce am calculat ariile nu-mi dadea suficient.

Apoi m-am chinuit sa lipesc bindingurile de lemn. Imi trebuie un adeziv care sa lipeasca mai repede. Am folosit titebond I la prima di hide glue la restu ca prinde repede, dar e problema cu timpu de lucru si de clamping

0fe2f63c711c6e1d617548a18811fadc.jpg

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ti-ai bagat rindeaua in unghie? In carne adica?? M-a trecut un fior numai cand am citit. Uhh.

 

Sa ne spui cum au iesit cercurile.

A iesit si ceva sange dar cred ca e din cauza ca a dezlipit un sfert de unghie. Primul instinct a fost sa iau titebondu sa il, but in retrospect, I actually could have used superglue...

 

Acu ma duc sa ridic puncherele.

Azi ma voi ocupa de rozete

 

Meanwhile... ae7813eed64ca250523cf0cb4eae8e98.jpg

Trebuie sa gasesc alta metoda de lipit bindingurile astea

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Discurile au iesit perfect din orice lemn, dar nu se poate taia cerc in furnirul de zebrawood ca se rupe in bucatele. Ala negru iese prost de asemenea, taietura nu e curata.

Am luat niste bucati de blackwood, bloodwood si padauk si le-am lipit, voi incerca azi sa le tai. Should be ok. M-am plictisit de chestia asta, daca nu iese, pun una cumparata si gata.

1bef488b610c22df4dfc56df813ef2c5.jpg

07f405d7f18c237e70864fcf4e78668a.jpg

bfe62a18905c339224bac78f096169e8.jpg

 

Nu stiu cum vor arata discurile in relief pe ea, asa ca ma gandesc ca ar fi mai bine sa le ingrop, dar e foarte dificil de lucrat cu lemnele astea...

 

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am facut alt placaj pentru rozeta romaneasca. Am printat tenplateul in format mai mare, ca era facut pentru o idee de contrarozeta initial.

Asa gaura va fi suficient de mare.

4f8855bfdb604b3184cb26329a14bab1.jpg

 

Din pacate va fi montata pe o chitara viitoare... Am incercat sa lipesc corpul din mahon cu hide glue iarasi, tinand cont ca am heat gun, ma gandeam ca il pot tine cald. Dar in practica nu a fost usor, unele sectiuni s-au racit mai mult si nu le-am reincalzit destul iar lipitura finala a esuat.

 

Asa ca sideurile din mahon sunt pline de hide glue, mi-e sila sa le mai repar, trebuie inlocuite kerfed linings ca s-au rupt bucatele.

 

Voi pune fata pe zebrawood si voi lasa deoparte mahonul ca vad ca nu iese ninic.

 

Intre timp am montat rozeta pe fata de bearclaw pentru padauk. Am niste lemn de betisoare tot din padauk pentru ranforsarea sideurilor. Nu e necesar dar se poarta la lemnele foarte tari.

 

2ba25cd6330cf6fa44a62f2ed337a7d1.jpg

62ed4ce2c0fe6523614b3c3354c0818b.jpg

 

Am pus si braceurile ca e vremea frumoasa

66a84defee5a04ae7f235776abdf3147.jpg

 

Si l asta vreau tot ceva gen bashkin

b853a161e05bb710ae7a54a6221ad0d4.jpg

Am o idee pentru partea asta

a05de7982bcd68a93b6a8a0d0579e6d0.jpg

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

boss,looks sexy to me :D cand presezi lateralele cu menghinele celea,nu ar fii o idee sa ii faci un top provizoriu de placaj? sa nu ai surprize ca tasezi marginile

Teoretic e bine ce zici dar trebuie sa vad cum se aliniaza totu la lipirea soundboardului, oricum sunt destul de moi clemele, sunt din lemn.

Chiar daca am putut vedea nu a fost o idee buna setupul asta de lipit. Trebuia sa am ceva sa le tina in forma proiectata. Lateralele se deformeaza elastic. Eu m-am gandit ca le pot pune repede clemele si asa a fost ok la dry run, dar apoi cand a fost the real thing au alunecat putin pe lipici dupa ce le-am pus si asa braceurile x nu au mai ramas in nisa facuta pentru ele in liningu lateralelor. Cand am terminat de strans tot deja era prea tarziu. Le-am lasat asa ca braceul mare de langa neck a ramas ok, iar deja am lipit topul asta de 3 ori. Mi s-a facut sila de el. Nu lucrez cu placere si fac greseli stupide. La prima chitara nu am bagat x-urile in nimic si a supravietuit. Acu sa vedem ce-o iesi...

 

Am sa lipesc data viitoare cu mulajul pus si apoi pun niste blani sa imping lateralele si apoi cleme normale.

Ce am incercat acu am vazut la constructorii de clasice dar nu am putut folosi stopurile alea de le-am facut ca nu m-am gandit ca daca imi apasa pe top imi deformeaza raza cercului dat topului si lateralelor.

 

Acum ca am lipit corpu simt ca sunt din nou calm, ca pot lucra fara frustrari...

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am lucrat la padauk.

Am lipit cateva side braceuri - la chitara asta in stilul constructorilor de clasice moderne cu niste bete care suporta direct braceurile soundboardului.

Am folosit lemn tot de padauk din magazine diy taiat pentru betisoare chinezesti

09445a09973cef7f6745d6598e55d8a1.jpg

Astfel voi avea mai putine probleme la taierea braceurilor inainte de lipirea corpului.

383225f4f0e1487d049b48b8998be889.jpg

 

De asemenea se pune un capac pe suportul principal in forma de x, asa ca l-am pus si pe ala in forma de x.

Sidebraceurile de langa gaura au niste pete interesabte, le-am pus la vedere sa dea bine. Pacpac-pacpac

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Frezat corp

Imi trebuie un gramil pentru binding. Nu vreau sa il fac cu freza. Ma streseaza zgomotu si biturile speciale nu mi se potrivesc in mandrine. Cred ca sunt de router din ala mai mare.

 

2da834382122caf9dbd8eb10c6edd241.jpg

7483241bb14c1f30faf07145d8233d42.jpg

Incerc sa fac un dovetail joint cu piese inutile.

bb7fc304089c7e75fa43dc402cfce58c.jpg

9c88dc583ab79eaa6000f735a29b7ba3.jpg

9dc5d1b4a39b8c87ae4c78ff92cbc6a9.jpg

 

Terminat cu betisoarele. Arata bine

 

189b929f09961a93a1822b48b7279761.jpg

La asta incerc cu liningul altfel pus.

c6080776d963a1569464a4283f8f4ddb.jpg

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Good point. Astea sunt chitari chinezesti sau romanesti ?

Asta ma gandeam si eu... cum fac advertising mai tarziu?

Hand made... in China... by a Romanian...

Mai imi trebuie un mexican sau arab in echipa sa enervez pe toata lumea...

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O vinzi?? Pe bune?

Da, o sa le vand pe aici pe astea primele, la straini care vin sa predea dupa facultate. Din pacate, majoritatea sunt wonderwallisti, dar asa imi sponsorizez in continuare hobbyul.

Le vand la pretul materialelor sau chiar sub (tinand cont ca mai consum diverse, titebond, pile, smirghel... nu pun sculele care au costat cat o chitara custom...).

 

Zebra, spre ex, nu pot sa cer nici pretul materialelor ca e totul aiurea si inauntru si pe dinafara, linia aia de abanos pe spate nu a mai picat pe centru dupa ce fata s-a lipit naspa. Dar decat sa mai pierd o luna pe astea care au deja alte greseli prefer sa le dau asa.

 

Cred ca voi vinde primele 10 la pret de materiale plus consumabile eventual si apoi vedem ce iese. Aici e piata mare de acustice... sunt si cativa lutieri buni si cunoscuti. Unu de viori a luat nush ce premiu international important, vorbeau unii pe forumuri de lutierie.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, o sa le vand pe aici pe astea primele, la straini care vin sa predea dupa facultate. Din pacate, majoritatea sunt wonderwallisti, dar asa imi sponsorizez in continuare hobbyul.

Le vand la pretul materialelor sau chiar sub (tinand cont ca mai consum diverse, titebond, pile, smirghel... nu pun sculele care au costat cat o chitara custom...).

 

Zebra, spre ex, nu pot sa cer nici pretul materialelor ca e totul aiurea si inauntru si pe dinafara, linia aia de abanos pe spate nu a mai picat pe centru dupa ce fata s-a lipit naspa. Dar decat sa mai pierd o luna pe astea care au deja alte greseli prefer sa le dau asa.

 

Cred ca voi vinde primele 10 la pret de materiale plus consumabile eventual si apoi vedem ce iese. Aici e piata mare de acustice... sunt si cativa lutieri buni si cunoscuti. Unu de viori a luat nush ce premiu international important, vorbeau unii pe forumuri de lutierie.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

In jur de 150-200 de euro astea, in functie de top si restu lemnelor (zebra cu 100 cred, si ce-o iesi din setul ala de mahon abandonat). Zebra, padauk, mahoanele (inclusiv sapele si okoume sunt ieftinache.) Voi incerca si rosewood si ziricote si vreau neaparat sa imi fac eu una din acacia. Seturile astea sunt mai scumpe... incep de la 200 de euro doar setul de spate si laterale... as vrea sa fac neckuri laminate cu abanos, dar nu am bandsaw.

Topuri am cateva deja, le cumpar acu ca vad ca de fiecare data cand mai aduc mai baga ceva la pret. Rosewood a crescut pretul cu 200 de lei din prima ca au luat certificate cites. Si sitka spruce incepe sa creasca usor-tot din cauza taierii excesive pentru mobila.

 

Am vazut ca exista un lutier roman (profi) Alexandru Marian sau Mihai. Face clasice si avea cateva din carpathian spruce (which is a thing worldwide like german spruce and so on). Mi-ar placea sa pun o bucata din aia pe chitara mea.

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

O sa vreau si eu una, daca le dai doar cu atât. Dar probabil prin toamna, daca nu mai târziu. Arată foarte bine până acum.

Cool beans... sa vedem ce iese. Oricum trebe sa adaugi transportul la faza asta... all the way from china. Undeva pe la alti 150 de euri...

 

Sent from my ATH-TL00H using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.