www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Gasesc Magnet Ceramic Pentru Humbucker ?


stelica
 Share

Recommended Posts

GOOGLE ---> Magneti  Ceramici .preturi ---->

 

Magneo Smart | Magneti Puternici

De aici puteti cumpara magneti neodim (magneti neodymium sau NdFeB) - cei mai puternici magneti permanenti din lume!

http://magnetiputernici.ro/?gclid=CP6EnOD49NECFYsy0wodtVIPBA

 

sAU MaI RAPID IN MAGAZINE DE MOBILIER ... dispozitivele de la usile mobilierului ...dar !!!  trebuie sa verifici daca este  magnet "frumos " sau  bucat farmate ..

 

https://www.google.ro/search?q=magneti+pentru+usa+dulap&client=firefox-b&biw=1024&bih=646&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiBuqTI-fTRAhWMCywKHTR3BYYQsAQIJg

 

normal in interiorul carcasei de plastic intre "concentratoarele de camp magnetic "( cele doua placute de fier moale )  ar ttrebui sa se afle un magnet paralipipedici ..dar am gasit unele cu "rupturi" de magneti   ( bucatele diforme din magneti  probabil din deseuri ) neutilizabili ptr "doza de chitara "

 

Mai exista  ( depinde ptr ce ai nevoie )  in HDD-uri vechi ...in cele noi gasesti magnet neodinium .

 

GOOGLE --->  mai gasesti si alte suse  

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am cautat de mi-a venit acru,boss! Am gasit ceva prin america si prin china. Prefer ceva mai loco. Si nu e stringenta problema.e doar un experiment,asa de amoru' artei

daca pica, pica.daca nu, mai torn pe gatleju-mi pohticios, si dau cu Metallica in vecini de-mi zdrangane Magnetu-n creieri.

"picnic"...dimensiuni de humbucker.banuiesc ca-s standard.

 

"karpi"...multumesc pt informatii.

Link to comment
Share on other sites

http://www.euromagnet.ro/index.php?route=common/home

 

nu mai stiu daca la astia am intrebat de magneti ceramici - intrebarea lor a fost daca pt doza de chitara  :)) deci si altii mai au ideile astea

tin minte ca firma era din cluj (dar s-ar putea sa gresesc totusi)

 

tragand linia - magneti,lita,rama de plastic,sasiu metalic,magnet central,winder (doar nu vrei sa infasori de mana mii de spire) = investie mai mare decat o doza ca lumea 

 

ca experiment,e dragut,dar probabil rezultatul nu o sa fie chiar top of the bill

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat alnico 5 cu un ceramic, intr-un jb sh-4.diferenta e evidenta.aud coarda clar,taios.corpul chitarei e basswood(ibanez).tot citisem pe net ca alnico nu se intelege cu basswood.asa e.inainte suna muddy boomy Spumii. Acum suna sharpnes...aud dreacu' djn-djn, nu hars-hars, din pana.problema e ca, pe de-o parte am luat ceramicul din aia de neck,pe de-alta, am facut schimbarea beat si am fracturat ceramicul.lipsesc cam 7 mm,din el.iar mi subtire,suna mai tacut...odata ce magnetul abia ajunge sub ea.nu ca m-as rupe in solo-uri pe coarda mi. Daca dau djn-djn cu orele, mie-mi ajunge.ascultatorii ?!? Da-i in decedatii ma-sii! Si-asa nu le place "distinctia" mea, si-mi trimit baieti cu ochi albastri,pe post de public meloman.nici alora nu le suna muzical da' imi tot cer autografe (baga-ti capu-n difuzoare, baga-ti capu-n vecini). Palalilaaa-heavy metal-ah mama!

Trecand peste gluma,circ si panarama, multumesc pt ajutor!

 

Palalilaaaa, djn-djn djn-djn djn-djn ;)

Edited by stelica
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.