www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problemă Intonaţie


Santal
 Share

Recommended Posts

Salut, 

 

Am luat o chitară Yamaha ieftină de la cineva, i-am pus corzi noi şi am vrut să-i fac un setup. Gâtul arâta bine, acţiunea era cam jos şi făcea nişte fretbuzz chitara, astfel că am ridicat puţin acţiunea, totul bine. 

 

Problema pe care o am este la intonaţie. La fretul 12 toate corzile au sunt puţin sharp (+4 - +9, depinde). Am mutat şuruburile de la bridge la maxim, cred, şi intonaţia tot nu s-a corectat - când am început procesul avea în jur de +11 - +18.

 

Oricum, eu cred că şuruburile ar mai merge rotite încă puţin, dar capetele lor sunt cam bulite; unele dintre ele arată rău. Mă gândesc să merg să cumpăr alte şuruburi, însă dacă asta nu ar rezolva problema, ce altă soluţie aş mai avea? 

 

Mulţumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ordinea de setup-ului la mine (să mă corecteze cineva dacă nu e corectă):

1. schimbarea corzilor

2. ajustarea truss-rod-ului (dacă e nevoie)

3. ajustarea înălțimii corzilor individuale din bridge

4. reglarea intonației pe fiecare  coardă prin scurtarea/lungirea corzii din bridge

 

dacă ai umblat la truss rod îi trebuie niște timp să se așeze. poți accelera procesul prin tensionarea cu mâna in ambele capete ale grifului. intonația o faci abia după ce acțiunea e reglată bine. Am mai observat că la chitara mea pot obține o intonație decentă doar cu set  9-42, deși nu ar trebui să conteze așa de mult.

 

Eu am o yaha ieftină eg112 care este foarte bine setată, însă chiar dacă am +-1 la octavă, totuși la freturile 15-21 nu mai e intonația bună și trebuie corectată din apăsare sau vibrato. presupun că sunt taste medium și nu jumbo și câteodată nu prea mai ai de unde să corectezi prin apăsare. 

După părerea mea cam aici vine limitarea instrumentelor ieftine și e motivul pentru care merită luat un instrument mai bun dacă cânți des pe registrul înalt.

 

sunt o tonă de filmulețe pe youtube pe tema asta

Link to comment
Share on other sites

Salut, 

 

Am luat o chitară Yamaha ieftină de la cineva, i-am pus corzi noi şi am vrut să-i fac un setup. Gâtul arâta bine, acţiunea era cam jos şi făcea nişte fretbuzz chitara, astfel că am ridicat puţin acţiunea, totul bine. 

 

Problema pe care o am este la intonaţie. La fretul 12 toate corzile au sunt puţin sharp (+4 - +9, depinde). Am mutat şuruburile de la bridge la maxim, cred, şi intonaţia tot nu s-a corectat - când am început procesul avea în jur de +11 - +18.

 

Oricum, eu cred că şuruburile ar mai merge rotite încă puţin, dar capetele lor sunt cam bulite; unele dintre ele arată rău. Mă gândesc să merg să cumpăr alte şuruburi, însă dacă asta nu ar rezolva problema, ce altă soluţie aş mai avea? 

 

Mulţumesc.

 

Coarda "noua"  nu este inca " franta pe calus , cand acordezi  coarda "noua " trebuie  sa  apesi puternic cu degetul chiar  inaine /langa calus pentru ca sa se "franga " coarda ..astfel va cobora tonul .

 

Coarda nou montata  in pozitia de reazam peste  calus  formeaza " un arc "   ce duce putin in "fatza " calusului catre gat , astfel portiunea "dreapta" este mai scurta ( coarda oscileaza numai in portiunea "dreapta " .

 

Cand otzelul oboseste dupa un timp  sa zicem o luna de zile si plus  cantat mult  /tras de corzi ...coarda se va "frange" si dispare acel "arc de cerc  /bolta "   deci portiunea dreapta se va lungi => la octava vei avea "sub ton" intonatia ...mai compensezi din calus cat se poate apoi esti nevoit sa inlocuiesti coarda "obosita " deoarece nu mai poti sa-i faci intonastia .

 

post-902-0-06987200-1485478357_thumb.jpg

 

 

Deci la coarda nou montata sa apesi puternic cu degetul coarda tensionata  ca sa se "franga "/culce  coarda pe calus si sa piarda din acea "bo;ta/arc de cerc " ce scurteaza partea activa ( dreapta ) .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si eu am o problema cu coarda Sol, tot legata de intonatie si voi scrie aici ca sa nu deschid alt topic :D 
Am un LP Epiphone si am setat tot, inclusiv intonatia si e sa zic perfecta pe a 12-a tasta, insa coarda Sol, nu are intonatie corecta pana la tasta a12-a, falseaza putin. De asemenea, falseaza mai usor decat celelalte corzi cand o apas.

Sa fie oare actiunea setata gresit din nut?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.