www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplficator Incepator


finker
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Sper sa nu deranjez prea mult cu acest topic si sper ca l-am pus unde trebuie.

 

De ceva timp am un schecter omen 06 si un procesor zoom 3030 dar nu am avut prea mult timp sa le aloc. Asa ca, intr-un tarziu se pare ca se poate face ceva...vreau sa iau si un amplificator cam in 600lei pentru setupul mentionat. Nu vreau nimic pretentios sau altceva...e pur si simplu un hobby care ma relaxeaza la maxim si intelegeti ideea...

 

Imi puteti da cateva idei pentru acest amplificator? Am vazut ca la acest buget se recomanda foarte mult Blackstar daca am retinut bine.

 

Va multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

eu am Roland Micro Cube GX(http://www.guitarshop.ro/amplificator-chitara-roland-micro-cube-gx_p2887.html) si sunt foarte multumit de el. Stau la apartament si poti canta cu el la orice ora doresti fara sa fie nevoie de interventia vecinilor sau a politiei si in acelasi timp sa ai un sunet ok care iese din amp.

Deasemenea ziua ii poti ridica volumul si va fi deajuns pentru un apartament.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Totul e să fii mulţumit de procesorul ăla zoom3030 ! Depinde şi cum "se pupă" el cu Blackstarul ăla de care zici ! 

 

Ar mai fi o variantă să vinzi procesorul, care probabil nu-i prea grozav şi să-ţi iei un amplificator tip modeling, cu o varietate mare de tonuri.

Şi eu îţi recomand să renunţi la căşti dacă îţi permite mediul, un SS  tip modeling pe la 15W, max 30, cu speaker de 12", e mai sănătos decât căştile . 


Nu lua pitici cu speakere de 6-8". Dacă poţi de 12" go for it !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am pus totul in balanta si mai facut ceva research, as merge pe ideea de chitara + amp si sa las procesorul. In cazul asta mai pot urca un pic bugetul la 800-900 lei si am gasit urmatoarele:

 

-Fender Mustang I V2

-Line6 Spider Classic 15

-BlackStar ID:Core 20

-Roland-cube-40-gx sau 20 (nu stiu daca e vreo diferenta intre ele in afara de cei 20W)

-Boss-katana-50 (deja cred ca devine prea puternic dar nu e o problema).

 

Voi ce ati alege din ce e mai sus? Nu caut deloc putere ci mai mult calitate si varsatilitate cu care as putea sa ma joc mai mult ca si incepator dar as vrea sa aiba macar 20W. Oricare alta propunere e binevenita. Cele mai recomandate pe aici am vazut sa fie ultimele 3 din lista...

 

Va multumesc  :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Eu am u Blackstar ID core 20.... ptr un apartament e suficient, volumul il folosesc undeva pe la ora 11.... Nu am pedale, doar procesor, dar nu il folosesc, ai pe amp efecte...Si daca folosesti si aplicatia Blackstar Insider, ai o multime de tonuri si setari, poti sa salvezi tonurile tale etc... Vreo 800 ron cu footswitch..

Edited by adotim
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just my luck, probleme la masina...trebuie sa reduc cheltuielile aici. Asa ca o sa merg pe blackstar id20 care iese pe la 620 cu tot cu transport. Acum vin alte 2 intrebari...tinand cont ca nu mai am de unde sa scot $ acum, se potrivesc footswitchrile din tara pentru el? Si exista vreo diferenta intre V1 si V2? 

 

Multumesc tuturor pentru raspunsurile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.