www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cnc Made Guitar


norbid
 Share

Recommended Posts

Facuta de robot

Inteleg ce vrei sa zici dar teoretic nu este nici o diferenta intre cea facuta manual si una facuta la cnc. Totul e gandit pe calculator inainte si te folosesti de cnc ca sa routezi toate cavitatile exact ca si cun lutier se foloseste de  freza. Apoi la finisare este exact aceesi chestie.

Gandeste-te cum se faceau casele acum 1000 de ani si cum se fac acuma. Preferi sa faci o locuinta numai cu idea in cap sau preferi sa faci dupa un proiect bine stabilit? (fac referire la asta din cauza ca am terminat arhitectura)

 

Forma ciudata.

Aici e vorba de gusturi. Eu is putin plictisit de aceleasi forme. Inca mai fac experimente pe calculator la alte forme (unele mai frumoase altele mai urate)

 

Legat de smirghel chiar nu m-am interesat deloc si regret acuma. Am zis oricum ca nu sunt multumit de rezultatul final si o s-o refinisez cat se poate de repede. 

 

Costul nu a fost exagerat de mare deoarece am fost la un tip cu un cnc mai "mititel". Firma se numste imaginarium. 

 

Balansul este asemanator cu un ibanez. De acolo am luat majoritatea dimensiunilor.

 

 

Mersi mult de feedback :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Man eu inca nu sunt multumit de ea :)))))) Mai am de facut o gramada de modificari ca sa ajung la un rezultat satisfacator mie. Din acea cauza nu m-am prins. 

 

Oricum sper sa mai urmeze proiecte de genu.... doar bani sa fie :))) Deocamdata ma descurc cu un slefuitor si o masina de gaurit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am inceput proiectul am furat toate punctele importante de la formele mai traditionale (asta te limiteaza putin din pacate), deci am incercat sa fiu cat mai atent functionalitate. Partea de care zici vine la vreo 5 cm deasupra antebratului :))) Acuma ca ma uit la poze... chiar pare ca e in locul nepotrivit, dar te asigur ca nu e pusa random acolo.

Poate pe viitor o sa incerc chitarele insirate de tine, sa vad despre ce e atata tam tam :)) Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Orice iesire din tipare este binevenita, are legatura cu progresul, bravo, si vrem sa o si auzim. Zi ceva si despre lemne, eventual surse; eu nu reusesc de exemplu sa gasesc o buc. de mahon pentru un bass. Exista operatori de CNC la Romania la care sa-i trimit lemnul si formatul electronic si sa-mi trimita produsul semifinisat???

Link to comment
Share on other sites

Lemnul este de frasin. Mi s-a parut cea mai ok alegerea, desi as fi preferat si eu mahon. L-am luat de la un distribuitor de cherestea de prin ceva sat de langa Baia Mare. Nu l-am cumparat, ca era o cunostinta de-a tatalui meu. Dar stiu ca am vorbit si la Holver si sunt dispusi sa iti dea orice esenta vrei, doar la cantitate mai mare (iti ajunge de vreo 6-7 chitari :D). Eu mai am o singura bucata care sper ca va deveni un nou proiect in viitorul apropiat. 

 

Eu am avut noroc cu tipul care mi-a facut la cnc ca nu prea stia in ce se baga si mi-a cerut un pret mic. (urmatoarea data a zis ca o sa fie mai mult). Am intrebat si in Bucuresti la ceva firma (nu mai stiu exact numele), dar pretul era exagerat .... undeva la 700-800 de lei numai manopera. Deci firme sunt multe.... eu am gasit vreo 3-4 in tara, dar sunt si oameni mai simpli care au un home-made CNC machine si au proiecte mici. Doar ca sunt mai greu de gasit. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice iesire din tipare este binevenita, are legatura cu progresul, bravo, si vrem sa o si auzim. Zi ceva si despre lemne, eventual surse; eu nu reusesc de exemplu sa gasesc o buc. de mahon pentru un bass. Exista operatori de CNC la Romania la care sa-i trimit lemnul si formatul electronic si sa-mi trimita produsul semifinisat???

http://www.lmii.com/products/mostly-wood/electric-guitar-woods/electric-guitar-body-blanks

 

LE: oops, cites. nu exporta honduran mahogany. sorry

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.