www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Repari Un Grif Rupt De Gibson - Alta Metoda


avatar2100
 Share

Recommended Posts

in fotografii puteti vedea urmele de Aracet (http://www.dedeman.ro/ro/aracet-si-kituri-de-cutit/c/969) lasate in fibra lemnului, era imposibil sa existe o lipitura trainica efectuata cu acest tip de lipici pentru lemn.

O secundă, să ne înțelegem. Vrei să spui că PVA (Aracetul) nu este potrivit? Și tu ai folosit Titebod Original Wood Glue (yellow glue), care e tot un fel de PVA și are cam aceleași proprietăți?!

 

 

Sau vezi ce spun însăși Titebond: http://www.titebond.com/Libraries/LiteraturePDFs/FF683_GlueGuideTB.sflb.ashx

Polyvinyl Acetate (PVA) Glue

Any glue consisting primarily of polyvinyl acetate polymer. This category

includes most traditional white glues and more advanced yellow aliphatic resin

glues. Although PVA glues can vary in strength, flexibility, water-resistance and

sandability, they offer good performance, cleanup with water and are non-toxic.

Because PVA glues tend to “creep”, or slowly stretch under long-term loads,

they are not recommended for structural applications.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Opa...57 - daca ai fi folosit vreodata aracet dinala de care a indicat Avatar, ai vedea diferentele fata de un adeziv de lemn modern ; aracetul ala clasic e ca o apa cu faina ,se intareste si devine sfarmicios cumva - pe cand cele moderne cum e si titebond , fac priza buna si sunt elastice intr-o mica masura ,asta fiind un avantaj in unele situatii

Link to comment
Share on other sites

Pisi, eu foloseam Aracet dinainte să învăț a citi, parțial pentru că am crescut într-un atelier de tâmplărie. Nu cred că e prudent să presupui ce am folosit și n-am folosit eu.

Oricum asta nu schimbă faptul că "cele moderne" sunt tot PVA-uri și afirmația lui Augustin pare să conțină o eroare categorială (toate X sunt Y dar X-ul ăsta nu e Y), motiv pentru care am cerut clarificări. Pentru că ori unele PVA-uri sunt adecvate ori Titebond e la fel de inadecvat ca toate PVA-urile, nu pot fi ambele adevărate dacă ne prefacem că Titebond e țâța de mâță pentru "reparații făcute în mod profesional".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN "Vrei să spui că PVA (Aracetul) nu este potrivit? Și tu ai folosit Titebod Original Wood Glue (yellow glue), care e tot un fel de PVA și are cam aceleași proprietăți?!"

 

Apa plata nu e apa minerla, dar e tot apa, nu? si vinul cu apa se face, dar e apa?

Edited by avatar2100
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.