www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara Clasica


Andrei Lp fan
 Share

Recommended Posts

Salut! am intrat in posesia unui Reghin din 83 si vreau sa-l reconditionez..prin urmare am nevoie de multe sfaturi, avand in vedere ca sunt multe lucruri in neregula. 

 

post-31966-0-39889600-1483895337_thumb.jpg

 

-In primul rand vreau sa schimb forma headstock-ului. presupun ca daca tai din el, va trebui sa slefuiesc tot spatele si lateralele grief-ului si sa vopsesc, ca sa arate bine.

 

post-31966-0-37847600-1483895351_thumb.jpg

post-31966-0-42655000-1483895355_thumb.jpg

 

- cheitele se invart cam "franate", iar plasticul de pe ele arata foarte jegos..ma gandeam sa dau mecanismul cheitelor cu ulei (wd-40 probabil) si sa sa vopsesc capacele. daca nu iese nimic bun poate chair sa iau un set nou.

 

-nut-ul (din lemn) arata foarte foarte rau, e si rupt, si vreau sa-l schimb cu unul de os. 

 

 

-fretboard-ul este "decolorat" in foarte multe zone..pot interveni cumva? 

 

post-31966-0-16086600-1483895374_thumb.jpg

 

-imi lipseste tasta corespunzatoare fretului 16. pot cumpara o singura tasta? sau trebuie categoric alt set de freturi? 

 

-lacul este spart (predominant in zona rozetei, dar nu numai). singura solutie ar fi sa pun un pickguard, si in celelalte zone sa am foarte mare grija? sau tine strict de tipul/calitatea noului lac pe care il voi aplica?  cum pot indeparta cel mai usor lacul?

 

post-31966-0-59824600-1483895444_thumb.jpg

 

-vreau sa-i schimb si culoarea. pot obtine nuante de lemn cat de deschise vreau, sau tine si de lemnul folosit?

 

-are si niste sparturi pe margini , si este o zona in spate unde s-a desprins placa laterala(se vede in poze). cum se pot repara cel mai bine?

 

post-31966-0-09534400-1483895397_thumb.jpg

post-31966-0-71177200-1483895400_thumb.jpg

post-31966-0-88597400-1483895404_thumb.jpg

post-31966-0-03798100-1483895411_thumb.jpg

 

-ce adeziv ar trebui sa folosesc pentru lipirea bridge-ului (se vede in poze ca nu mai face parte din chitara :)))) ), a nut-ului, si a lemnului desprins de la spate. 

 

post-31966-0-03004700-1483895362_thumb.jpg

 

Mentionez ca nu am mai reconditionat vreun instrument, si nu ma astept sa sune de milioane. 

 

Astept sfaturi :D

Edited by Andrei Lp fan
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspuns! totusi, de ceva timp cochetez cu electronica(amplificatoare, pedale etc), iar acum ca am ocazia, vreau sa trec si prin experienta asta. Daca n-ar fi fost vorba strict de experienta, probabil nu ma mai chinuiam cu chitara asta si cumparam una noua. Ceva indemanare si scule am, doar ca nu vrea sa ma apuc dupa capul meu..vreau sa vad si parerea celor care au mai trecut prin asta. 

Link to comment
Share on other sites

Reconditionare/restaurare e una ,ce vrei tu sa faci,e alta

 

Lasa headstockul asa,daca il ciopartesti,va trebui sa refinisezi tot gatul; cheitele nu le vopsi,doar o sa le ciobanesti mai rau,da cu ulei pe mecanism si is good to go

Nutul trebuie schimbat,gasesti cu cativa lei exact ce iti trebuie tie,probabil mai are nevoie de un pic de pilire,dar nu e treaba grea (teoretic)

Chestile desprinse trebuie lipite...evident. Aici e mai complicat,ca trebuie sa iti faci niste menghine specializate - daca nu ai mai facut niciodata asa ceva,e ok sa lasi pe altcineva. Mai ales la bridge -aia e treaba sensibila .

Lacul,la fel - pare simplu,dar nu e.

 

Reparatile astea costa cat vreo 2 chitare de genul ala.

 

 

Concluzie - da-o la unul sa o repare contracost asa cum trebuie     sau     doneaza-o in scopuri caritabile      sau     pune-o pe perete si aia e.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru sugestii, dar legat de ultima parte, n-am de gand sa renunt asa usor, avand in vedere ca e un domeniu care ma intereseaza. Probabil iti imaginezi ca in casa am doar un ciocan si un super glue si vreau sa repar chitare :))) Sunt sigur ca am si idei proaste, tocmai de aia am cerut pareri si sfaturi. Oricum, pana nu ma conving singur ca nu o pot face, n-am de gand sa renunt.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

e o chitara ieftina, lasati omul da experimenteze. bridge-ul il poti lipi cu aracet dar trebuie niste prese, nu umbla la grif ca nu il mai poti face la loc daca nu ai experienta si scule necesare

 Merge si mai merge sa-l prinzi si cu doua surubele,cu capete  ingropate dupa ce-l lipesti, in rest, smirghel si rabdare, nu e un OZN, e o troaca de chitara care a fost troaca si cand era noua, deci nu ai dupa ce sa plangi..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.