www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Marshall Mg30 Cfx


M. Rock
 Share

Recommended Posts

Am avut varianta de 15W vreo 2 ani.

Ca si avantaje: e f rezistent, il poti cara oriunde fara grija ca se strica; Are un ton de crunch foarte british, aduce destul de aproape de ampurile mai mari de la marshall pe lampa; E usor de lucrat cu el, controlul e intuitiv si nu pierzi timp facand setari; Tonurile default sunt f ok, mai ales pe Lead gain channel. Are un delay bunicel, insa celelalte efecte sunt slabute.

Dezavantaje: Cleanul nu e grozav...cu doze high output chiar va fi fuzzy; Daca incerci sa-ti configurezi propriul ton pe canalul de lead, va fi greu sa obtii ceva decent (insa tonul default e ok); Are volum destul, insa daca treci de 5 deja suna slab spre nasol; Daca vrei ampul asta, recomand sa iti iei pe ala de 50W (cred) pentru ca are speaker de 12" - speakerele mici duc lipsa de low end si se observa destul de tare, mai ales daca ai o chitara din lemne usoare(alder, basswood, ash); NU are output pt calculator; Fara footswitch nu prea poti canta cu trupa, iar ala e vreo 2 milioane;

E un amp ok overall, dar nu grozav. De cam 1000 lei as cauta ceva second , poate chiar ceva cu lampa in preamp. Un amp bun poate fi o platforma buna pt upgrades(ii poti pune un speaker mai bun, poti experimenta cu diferite lampi, etc).

Daca il vrei doar pt acasa, e ok, insa nu e chiar cea mai buna alegere pentru metale, si o pedala buna de gain te va costa minim 100 euro...

Cred ca ar fi bine sa il testezi cand treci pe la vreun magazin de muzica, insa in jurul sumei de 1000 lei te poti opri la un Boss Katana, Blackstar ID sau Marshall Code, am auzit lucruri bune despre ele, si fiind digitale sunt mult mai versatile.

Hope it helps !

P.S. : sa ne spui ce ti-ai luat :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut varianta de 15W vreo 2 ani.

Ca si avantaje: e f rezistent, il poti cara oriunde fara grija ca se strica; Are un ton de crunch foarte british, aduce destul de aproape de ampurile mai mari de la marshall pe lampa; E usor de lucrat cu el, controlul e intuitiv si nu pierzi timp facand setari; Tonurile default sunt f ok, mai ales pe Lead gain channel. Are un delay bunicel, insa celelalte efecte sunt slabute.

Dezavantaje: Cleanul nu e grozav...cu doze high output chiar va fi fuzzy; Daca incerci sa-ti configurezi propriul ton pe canalul de lead, va fi greu sa obtii ceva decent (insa tonul default e ok); Are volum destul, insa daca treci de 5 deja suna slab spre nasol; Daca vrei ampul asta, recomand sa iti iei pe ala de 50W (cred) pentru ca are speaker de 12" - speakerele mici duc lipsa de low end si se observa destul de tare, mai ales daca ai o chitara din lemne usoare(alder, basswood, ash); NU are output pt calculator; Fara footswitch nu prea poti canta cu trupa, iar ala e vreo 2 milioane;

E un amp ok overall, dar nu grozav. De cam 1000 lei as cauta ceva second , poate chiar ceva cu lampa in preamp. Un amp bun poate fi o platforma buna pt upgrades(ii poti pune un speaker mai bun, poti experimenta cu diferite lampi, etc).

Daca il vrei doar pt acasa, e ok, insa nu e chiar cea mai buna alegere pentru metale, si o pedala buna de gain te va costa minim 100 euro...

Cred ca ar fi bine sa il testezi cand treci pe la vreun magazin de muzica, insa in jurul sumei de 1000 lei te poti opri la un Boss Katana, Blackstar ID sau Marshall Code, am auzit lucruri bune despre ele, si fiind digitale sunt mult mai versatile.

Hope it helps !

P.S. : sa ne spui ce ti-ai luat :)

Am avut varianta de 15W vreo 2 ani.

Ca si avantaje: e f rezistent, il poti cara oriunde fara grija ca se strica; Are un ton de crunch foarte british, aduce destul de aproape de ampurile mai mari de la marshall pe lampa; E usor de lucrat cu el, controlul e intuitiv si nu pierzi timp facand setari; Tonurile default sunt f ok, mai ales pe Lead gain channel. Are un delay bunicel, insa celelalte efecte sunt slabute.

Dezavantaje: Cleanul nu e grozav...cu doze high output chiar va fi fuzzy; Daca incerci sa-ti configurezi propriul ton pe canalul de lead, va fi greu sa obtii ceva decent (insa tonul default e ok); Are volum destul, insa daca treci de 5 deja suna slab spre nasol; Daca vrei ampul asta, recomand sa iti iei pe ala de 50W (cred) pentru ca are speaker de 12" - speakerele mici duc lipsa de low end si se observa destul de tare, mai ales daca ai o chitara din lemne usoare(alder, basswood, ash); NU are output pt calculator; Fara footswitch nu prea poti canta cu trupa, iar ala e vreo 2 milioane;

E un amp ok overall, dar nu grozav. De cam 1000 lei as cauta ceva second , poate chiar ceva cu lampa in preamp. Un amp bun poate fi o platforma buna pt upgrades(ii poti pune un speaker mai bun, poti experimenta cu diferite lampi, etc).

Daca il vrei doar pt acasa, e ok, insa nu e chiar cea mai buna alegere pentru metale, si o pedala buna de gain te va costa minim 100 euro...

Cred ca ar fi bine sa il testezi cand treci pe la vreun magazin de muzica, insa in jurul sumei de 1000 lei te poti opri la un Boss Katana, Blackstar ID sau Marshall Code, am auzit lucruri bune despre ele, si fiind digitale sunt mult mai versatile.

Hope it helps !

P.S. : sa ne spui ce ti-ai luat :)

Merci mult!!

Link to comment
Share on other sites

[off-topic] 

 

Fara suparare - dar putem sa nu transformam orice topic despre reviewuri / intrebari  in oportunitati de afacere? 

 

nu e prima data cand se intampla asta ,personal mi se pare de prost gust; exista PM pentru astfel de treburi.

 

An nou fericit !

 

[end of off-topic]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok.

Scuze.

Rămânem strict la dat din gură, e caracteristic țării.

Așa să fie, sunt sigur că paișpe mii de păreri (mai toate sosite din partea unor somități muzicale românești, adevărați specialiști care și-au găsit refugiul pe RGC în fața atacului nedrept al non-valorilor care au invadat țara, gen partizanii de pe vremuri, și cu păreri care se bat mereu cap în cap) sunt mult mai folositoare decât un "nene, ia vezi, nu te ajută asta?".

Pentru că RRomânia și rromâni :)

 

Totusi ai putea sa ai putina decenta? Si sa nu fii ipocrit? Ai si tu un grup de mica publicitate vanzari/cumparari instrumente pe fb si acolo esti foarte strict la regulament in astfel de situatii. Nu mai zic ca am avut si eu un anunt acolo si mi l-ai sters... Si multumesc ca ne-ai facut tigani (RRO si rro...)

 

Omul a cerut o parere... si da, Marshall seria MG, chiar daca sunt variantele low cost facute in India sau Vietnam suna decent si se pot seta chiar si pentru metale. Eu am un head MG100 si are 4 canale, canalul 4 se duce spre distrortion, ii tai mediile si merge chiar si pe metal.

Link to comment
Share on other sites

Să stabilim mici adevăruri istorice, asta așa, ca să nu continuăm să dăm din gură ca țața Floarea din colțul străzii:

 

1. Eu personal NU am nici un grup. Grupul aparținei unei entități comerciale și eu îl moderez.

2. Dat fiind că sunt plătit pentru asta eu moderez acel grup așa cum mi s-a spus că trebuie moderat. Nu e ca și cum ar fi după mine.

3. Nu regret sub nici o formă că ți-am șters vreun anunț. Dimpotrivă, asta m-a ajutat să continui să-mi fac treaba și să fiu plătit pentru ea. Dacă nu ești capabil să pricepi că-n casa altora respecți lucrurile de acolo... asta este. Nu e ca și cum regulile alea nu ar fi pinned.

 

Acum, poate greșesc eu, dar nu știu ca aici să existe ceva legat de ceea ce am făcut eu. Dacă există și am încălcat acea regulă, atunci să fiu iertat, sunt primul care-mi recunosc greșeala. Dar din ce-am trecut cu ochii în revistă... parcă nu este.

De final, nu v-am făcut eu țigani. Nația asta s-a făcut așa prin comportamentul pe care-l are majoritatea. C'est la vie, lucrăm cu materialul clientului.

 

Și-acum sper să punem punct. Problema ta este de fapt personală și pe asta chiar că o poți trata cu mine în particular. Desigur, dacă vrei. Dacă însă vrei ca la piață, desigur, putem continua.

 

:huh: Omule, esti de groaza, pe cuvant! Aici nu este asa ceva in regulament, dar tine de bunul simt pe care tu nu-l ai.. Ce-ar fi ca la fiecare topic de recenzie la un produs sa vina fiecare cu "oferta" lui mai "avantajoasa"? Si deci nu ne-ai facut tigani pana la urma, dar "natia asta s-a facut asa"... 

Si eu zic sa ne oprim aici, n-are rost, oricum eu nu-ti mai raspund

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.