www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Truss Rod Epiphone


CosminStefan
 Share

Recommended Posts

Am cumparat recent un epiphone thunderbird pro iv. Am vrut sa indrept putin neck-ul si nu merge. Am folosit o cheie imbus dar dă impresia ca se invarte in gol si ca nici nu intra. E posibil sa fie alt tip de cheie sau e complet facut praf?post-21595-0-86462700-1482894726_thumb.jpgpost-21595-0-76281400-1482894749_thumb.jpg

 

Tin sa mentionez ca am folosit asta : post-21595-0-28762400-1482898036_thumb.jpg

 

Este posibil sa am nevoie de asa ceva?post-21595-0-19744100-1482898083_thumb.jpg

Edited by CosminStefan
Link to comment
Share on other sites

dupa cum arata gaura ai folosit unealta corecta, insa este posibil ca primul proprietar sa nu fi folosit marimea corecta si a stricat gaura.

una dintre solutii ar fi sa pui o bucata de panza in cheie sa se potriveasca in gaura si asa sa poti invartii, asta in conditiile in care truss rod nu este blocat sau intepenit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

dupa cum arata gaura ai folosit unealta corecta, insa este posibil ca primul proprietar sa nu fi folosit marimea corecta si a stricat gaura.

una dintre solutii ar fi sa pui o bucata de panza in cheie sa se potriveasca in gaura si asa sa poti invartii, asta in conditiile in care truss rod nu este blocat sau intepenit.

Multumesc! O sa incerc.
Link to comment
Share on other sites

salut, la mine a mers asa: stropit generos cu wd40, rabdare 1h, apoi incercat chei torx. hexa n-au intrat, torxul da. dupa ce simti c-a intrat, rotatii mici, cateva grade, antiorar si orar, chiar cu o usoara percutie. daca nu merge, solutia ultima e dezlipirea grifului, scos trussrodul, schimbat piulita,... sper sa rezolvi cu torxul. bafta!

Link to comment
Share on other sites

Bassul a fost cumparat de la Andertons de la sectiunea SH. Acum doua zile am fost sa il returnez. S-au uitat si baietii de acolo si au vazut ca nu poti face mare lucru. Eu am zis ca acum nu e o problema, bassul era setat ok. Dar pe viitor ce as fi facut? Am primit banii inapoi si a fost ok. :D

Edited by CosminStefan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu zic ca ai luat cea mai buna decizie. Nu ar fi avut niciun sens sa incerci sa-l repari, nu este vreun instrument de colectie sau cu cine stie ce valoare sentimentala, ai fi dat mai mult pe reparatie decat pe instrumentul in sine.

Bassul a fost reparat. Reparatia a fost gratuita. Dar tot am vrut sa imi iau banii inapoi pentru ca desi stiu ca e reparat, nu imi place sa stiu ca acolo a fost ceva. Am cumparat o chitara in schimb si am zis ca mai bine imi iau un bass cu 5. Cand m-am apucat am inceput pe 5 si am ajuns la concluzia ca 4 nu ma ajuta .Asa ca o sa mai astept putin si imi iau ceva mai bun si in 5. 

:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.