www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Telecaster


crawlers
 Share

Recommended Posts

Salutare!

Vreau să-mi achiziționez un telecaster și am de ales intre un Squier clasic vibe 50 și un Fender deluxe tele butterscotch.Din ce am ascultat în rewi-uri amândouă suna destul de bine,nu le-am probat încă(Mai ales ca deluxe tele butterscotch nu exista pe stoc la Guitar shop).De squier clasic vibe 50 am auzit numai lucruri bune,multe aprecieri.Ce m-ați sfătui sa aleg intre aceste doua chitare? Le-a avut cineva pana acum pe amândouă?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca Squier e marca de buget mai ieftin ca Fender.Teoretic nu m-as astepta sa sune mai bine Squier.Insa modelul classic vibe 50 am inteles ca ar face exceptie de la regula in sensul ca ar fi peste un Fender mexican,cu toate ca ar fi Made in China.Spun asta din ce am auzit,din ce rewiuri si comentarii exista pe alte forum-uri despre Squier.(Diferenta de buget nu este justificata).

Bineinteles ca probatul ambelor chitari e cea mai buna solutie,(din pacate Fender deluxe tele butterscotch nu exista pe stoc la Guitar Shop,si nici la alte magazine,deci nu am nota de comparatie) dar asteptam pareri din partea celor care au detinut ambele chitari,sau a avut ocazia sa le probeze pe amandoua si stie cum suna.

Iar Tele e ceea ce-mi trebuie pt. ca am un Gibson Es 335 (pt. mine asta e chitara nr.1), dar pentru ceea ce cant imi este necesar un Tele nu Strat sau altele...Nu vreau ceva impecabil, dar nici ceva slab.

Link to comment
Share on other sites

Treaba e foarte simpla, depinde ce cauti, un instrument mai bun, sau unul cu raport calitate pret foarte bun. Fender Deluxe este in principiu peste Squier Classic Vibe, care la seriile mai recente au lasat-o ceva mai usor cu calitatea. Diferentele nu sunt neaparat uriase intre cele 2 chitari, reteta este insa usor diferita, Fender este un Telecaster mai modern, corp din ash,  doze hot ceramice si mecanisme in baie de ulei si gatul finisat satin, Classic Vibe are mecanisme vintage, griful lacuit si doze Alnico 5 bunicele. Fender este chitara putin mai buna, mai ales dupa un upgrade de doze, Classic Vibe vine cu un raport pret calitate foarte bun, net superior Fender.

 

Sfatul meu, pana te prinzi de cum sta treaba cu Tele-urile, sa iti iei un Classic Vibe second hand dintre cele mai vechi. Dupa ce il canti o perioada o sa stii tu bine ce vrei de la un Tele si care va fi urmatorul model pe care il vei vrea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Recent a trebuit sa imi cumpar o chitara de back-up si cum visam la un Telecaster de multi ani am mers la distribuitorul local, pentru a vedea ce si cum.

Bugetul nu era neaparat o problema, asa ca am probat majoritatea teleurilor de la classic vibe pana la deluxe-ul pomenit.

Ca raport calitate pret mi s-a parut imbatabil CV-ul, cu care am si plecat acasa. Am nimerit una cu flamed maple neck (superb si foarte confortabil, desi nu eram neaparat fan al grifurilor subtiri). 

CV-ul meu e din 2016 si totusi am vazut multa atentie la detalii. Da, e din patru bucati la corp, dar din lateral fibra se continua perfect. O alta chestie interesanta mi s-a parut faptul ca fibra lemnului de la corp si de la neck se continua perfect, desi sunt doua bucati de lemne diferite din doua esente diferite. Dozele nu suna rau deloc, comparat cu mexicanul unui bun prieten, a mea suna ceva mai bright. Switchul e odios, l-am indoit dupa prima cantare, dar am sa-l inlocuiesc oricum cu unul ca cel de pe SG, pentru ca mi-e mult mai familiar.

La Fenderele mexicane probate nu am vazut atata atentie la detalii, dar tot erau niste chitari foarte bune. Trebuie sa te gandesti si la valoarea de revanzare in cazul in care planuiesti sa faci un upgrade curand, care clar va fi mai buna la Fender.

Una peste alta, sunt multumit cu alegerea facuta si nu regret ca nu am dat aproape dublu pe un instrument putin mai bun.

Edited by Radu Burcea
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.