www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Dod 280 Optic Compressor


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Nu am facut de multa vreme o pedala, si acu' m-a lovit strechea sa imi fac un compresor optic. E o schema pe care am mai incercat-o de cateva ori si nu mi-a mers :w00t: O sa explic mai incolo de ce  :vader1: Montajul e simplu, il poate face orice incepator in ale pedalelor, dar descriu aici ce si cum am facut, ca sa se sara peste lucrurile mai frustrante.

 

Am utilizat schema si layout-ul de pe GeneralGuitarGadgets:

 

post-23591-0-70731100-1481034131_thumb.jpgpost-23591-0-77190100-1481034130_thumb.jpgpost-23591-0-21184400-1481034131_thumb.jpg

 

Am facut cablajul dupa metoda prezentata aici si am inceput sa il populez post-23591-0-46946600-1481034376_thumb.jpg Cand am ajuns l-a optocuplor, am decis sa nu amplasez pe placa LED-ul si fotorezistorul, amintindu-mi de datile trecute ca dupa 1-2 lipiri/dezlipiri se face praf cablajul. Asa ca am cositorit niste fire si am prins componentrele la extremitati, ca sa pot experimenta diverse combinatii, fara sa afectez cablajul.

Am polizat proeminenta LED-ului (nu e necesar, dar eu am facut-o) post-23591-0-09074300-1481034570_thumb.jpg apoi am lipit impreuna ansamblul LED-LDR post-23591-0-00426600-1481034605_thumb.jpg Pe urma am izolat cu tub termocontractil post-23591-0-15414400-1481034697_thumb.jpg

 

Cand totul a fost gata, i-am facut mult asteptata proba. Surpriza  :rcain: nu a functionat. Trecea sunetul dar nu aveam compresie. Adica la fel ca datile trecute. Dupa suciri si verificari am gasit nasolia. LDR-ul simte si bruma de lumina care trece prin mansonul termocontractil si limiteaza semnalul. Daca am stins becul totul a mers ca uns  :tardlol: Am experimentat diverse LED-uri si IC-uri. Cel mai OK mi s-a parut LED-ul rosu (desi pe net am gasit spunandu-se de cel verde) si IC-ul TL022. Aici e loc de experimentare. Vreau sa incerc si un OPA, sa vad daca scap de hiss-ul prezent atunci cand compresia e data la max.

 

Acu, ca gasisem hiba si ca totul era OK, am decis sa adaug si un LED martor, care sa se aprinda cand compresia lucreaza. Am incercat sa pun unul in paralel cu cel folosit la iluminatul LDR-ului insa, pe de o parte, am avut vaga impresie ca se "fura" din nivelul compresiei (sau poate doar mi s-a parut) iar pe de alta LED-ul se aprindea abia vizibil. Asa ca i-am atasat o rezistenta de 1K si l-am conectat ca in figura urmatoare post-23591-0-68634600-1481035288_thumb.jpg

 

Montajul final arata cam asa post-23591-0-14203500-1481035413_thumb.jpg

 

Ramane ca in urmatoarea perioada sa ii dau o carcasa. Bineinteles, una naspa, din aluminiu corodat. Am botezat pedala "Sound O'pressor". Grafica va fi cam asta post-23591-0-94588900-1481035653_thumb.jpg

 

Am facut imprimarea graficii pe carcasa post-23591-0-64644000-1481035726_thumb.jpg insa se pare ca ceva a mers prost post-23591-0-06366600-1481035726_thumb.jpg Lipsesc cateva liniute mai fine, trebuie sa reiau operatia.

 

O sa revin cu update-uri. Acu am terminat ziua de lucru, merg acasa.

 

:beerchug:

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

No, compresor cu peripeții. Când am corodat carcasa am fost reținut cu niște treburi și am lăsat-o de s-a prăjit prea tare. Așa că am trecut-o la sectorul șmirhel și am dat jos un strat bunicel, până am ajuns la flat, apoi am reprintat imaginea. Parcă nu îmi pare rău, că a ieșit mai bine decât data trecută post-23591-0-38271800-1481632055_thumb.jpg

 

Acu e la corodat și sunt cu ochii pe ea ca pe butelie.


:w00t:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu ti-ar fii mai usor sa dai invert la imagine? adica sa corodezi cat mai putina suprafata :) tot la fel o sa se perceapa desenul,doar ca scapi mai rapid (si mai sigur) 

 

gresit :)) e corect ce ai facut,credeam ca e deja corodata in ultima imagine 

Edited by dani_rosu5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Super !!

 

Si estetica cutiei este o treaba ca sa iesi "in lume "  ,este OK .

 

Ca si o observatie ( constructiva ) , daca face un amator "un efect "  nu este legat de nici o "licenta " ca sa imbunatateasca circuitul !

 

Cel mai important lucru la un compresor ar fi pe langa "nivelul de comprimare '" posibilitatea de a regla  Atacul  si Release  si daca se poate  si  banda de frecvente un EQ parametric sau ceva mai simplu  pe intrarea  circuitelor de  "Anvelope fallower "  plus pe iesire un Make-up ptr recuperarea nivelului  si cu  Accentuarea inaltelor ce se pot pierde in anumite setari  ..Acest lucru se poate face cu inca trei  celule de AO .

 

Un AO al carui amplificare   este comandat de  LDR  , un AO ptr un EQ  inainte de cele doua AO cr fac pe  Anvelope fallower  , si in final un buffer pe iesire cu un circuit  in reactia negativa de accentuarea inaltelor ( la nevoie ) .

 

In acest mod ar deveni un  foarte bun compresor  ce poate fi utilizat   ptr o multitudine de sounduri  .

 

O idee ar mai fi un compressor multiband  , am inceput sa construiesc unul dar este  undeva pe o placa de test deoarece nu am mai avut timp sa finalizez proiectul ..intre timp am cumparat scule ce au  intern  pe intrare si  compresoare multiband ..si asa a ramas ....

 

Proiectul a fost bazat pe un circuit  Integrat   Preamp -EQ  pe trei benzi Stereo  la care controlul se face   prin curent/tensiune ..deci are doar trei potmetre  de ton ,Bass Mid High  ,ce  trimit o tensiune de reglaj  canalelor L si R  ...( astfel au realizat o aliniere foarte buna L si R  nefiind nevoie de potmetre stereo  de inalta  calitate )

OK .

Idea este sa  trimiti tensiunea /curentul de comanda de la Anvelope Falower  la potmetrele de Ton  astfel poti sa reglezi nivelul de compresie pe trei benzi de frecventa  ce este foarte util   , nu mai este nevoie de accentuarea inaltelor ca si la compresoarele de banda larga deoarece reglezi nivelul separat la unul optim , cu bass-ul la fel ...mai simplistic  ...cand dai un bass estompat nu "inchide " si inaltele sau mediile  ..etc si alte combinatrii  ce doreste chitaristul ....

 

Mai aveam de perfectat blocuk Atack  si Release   , apoi mi-a venit ideea sa fac si expansor de dinamica ...si asa a ramas ...

 

Circuitul l-am cumparat de la Vitacom ...daca se cauta pe net ...Stereo Tonestack IC  ..eventual + Voltage Controlled    nu sti prin ce cutie este circuitul ca sa va scriu codul tipului ..

Erau vre-o doua tipuri ce se gaseau la Vitacom ...dar trebuie   cautat ..

 

acesta ar fi unul din circuite   ..am uitat ca are si un reglas de "contour "

http://www.next.gr/uploads/47/stereo-preamplifier-with-tone-control.png

 

In principiu cu orice  asemenea circuit se poate realiza usr si ieftin un compressor Multiband  , probabil intre timp au mai aparut si alte circuite pe piata ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multam, bade Arpi. Apreciez, mai ales ca ceea ce spui vine de la un meserias.

Nu intentionez sa ies pe piata, mai vand doar cate ceva ce am in plus. Practic intentionez sa imi populez un pedalboard cu scule manufacturate de mine. Atunci experimentez mai multe pedale din aceeasi gama, in general de complexitate mica/medie, si o pastrez pe cea care se muleaza cel mai bine pe gustul meu, iar pe celelalte, care nu inseamna ca sunt mai putin OK, le dau mai departe. 

Incet-incet ma apropiu de target :D 

13116051_604335859743045_133157263360466

 

Nu sunt un electronist in adevaratul sens al cuvantului, doar amator, asa ca pot sa experimentez modificari doar la nivel micro, nu ma bag la ceea ce ma depaseste. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.