www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Finish Chitara


Roberto2001
 Share

Recommended Posts

Salut!

Vreau sa construiesc o chitara din tei(corp) si cires sau nuc(griff). Vreau sa aplic un lac sau ulei pe ea pentru un aspect semi-gloss. Am vazut ca dupa ce se lacuieste chitara se slefuieste cu smirghel fin(>=1000) sau cu lana de otel. Ce imi recomandati?

 

post-35503-0-48398800-1480857205_thumb.jpg

Ca model chitara va fi ceva asemanator.


post-35503-0-17832600-1480857477_thumb.jpg

 

Asta e ultima chitara pe care am facut-o. Urmeaza sa ii pun componentele.

Link to comment
Share on other sites

Saluti

Aia e ultima chitara,sa inteleg ca ai mai facut si altele? :confused:

Cum o sa pui cheitele pe headstock-ul ala !?

Ai vopsit-o inainte sa rutezi corpul,sa fixezi cordarul,sa o asamblezi "la rece" !?

Esti convins neck-ul e in pozitia adecvata?

Urmeaza sa pui componentele,da ce....e lego !?

Cam multe intrebari pun si yo......spor la treaba! :rock:

Si acum pt dilema ta: inainte sa o lacuiesti dai cu filler sa umpli porii,asta dupa ce ai slefuit-o de ti-or sarit ochii (da si mai inainte o rutezi,adica bagi freza in ea),apoi cu lac,de preferat nitrolac.Lacul trebuie slefuit cu smirghel din ce in ce mai fin dupa fiecare strat pt. lucuil ala de 'chitara noua'.

Ca la parchet  :yay:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Saluti

Aia e ultima chitara,sa inteleg ca ai mai facut si altele? :confused:

Cum o sa pui cheitele pe headstock-ul ala !?

Ai vopsit-o inainte sa rutezi corpul,sa fixezi cordarul,sa o asamblezi "la rece" !?

Esti convins neck-ul e in pozitia adecvata?

Urmeaza sa pui componentele,da ce....e lego !?

Cam multe intrebari pun si yo......spor la treaba! :rock:

Si acum pt dilema ta: inainte sa o lacuiesti dai cu filler sa umpli porii,asta dupa ce ai slefuit-o de ti-or sarit ochii (da si mai inainte o rutezi,adica bagi freza in ea),apoi cu lac,de preferat nitrolac.Lacul trebuie slefuit cu smirghel din ce in ce mai fin dupa fiecare strat pt. lucuil ala de 'chitara noua'.

Ca la parchet  :yay:

1. Da, am mai facut si altele  post-35503-0-32528900-1480959481_thumb.jpg Cea din dreapta e prima, din stanga e a 2-a.

Astea sunt, stiu ca arata ca drq, am vrut si eu sa fac chitare. Am inceput sa ascult metal :guitar:  de prin mai si am zis: `Ba, daca tot stau la curte si am cu ce sa lucrez, merge sa fac o chitara?` Si a iesit chichineata aia :D. Dupa am zis ca fac alta, de marime normala, tot asa cheala fara pickup-uri, totul facut de mine, inclusiv cheitele.

2. Da, am calculat distanta dintre ele si e ok, pot sa le pun.

3. Da, fiindca nu am componentele si nu am vrut sa fie prea mici/mari gaurile.

4. Da, e fixat bine.

5. Da e chiar mai distractiv decat un lego.

Ce sa zic, chitara arata binisor, am avut o experienta minima cu primele doua, poate am niste erori mici, dar mentionez ca sunt clasa a 9-a si am timp destul de invatat arta luteriei.

Multumesc pentru sfaturi! 

Link to comment
Share on other sites

Deci tu ai scos minunăția la vânzare pe OLX. Cam putin 250!!!

Colegul Szeki o poti lua prin negociere directă dacă te mai interesează.

Spor la orice incerci sa faci,esti tânăr,ai timp să înveți.

Deci tu ai scos minunăția la vânzare pe OLX. Cam putin 250!!!

Colegul Szeki o poti lua prin negociere directă dacă te mai interesează.

Spor la orice incerci sa faci,esti tânăr,ai timp să înveți.

1. Da, eu am pus-o pe OLX. Stai, ai vazut-o deja? :) Si e destul 250 pentru mine. Nu are doze, nu pot acorda corect chitara doar daca ii pun cheite adevarate si e din molid facuta toata, freturile din cuie XD

2. Cine e Szeki??

3. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

@Roberto2001: Gasesti pe internet materiale aproape nelimitate despre cum sa construiesti o chitara. Exista oameni (inclusiv aici pe forum) de la care ai ce invata legat de constructia de chitare. Daca vrei sa faci asta, poate n-ar strica sa te si documentezi un pic. De la un copac proaspat taiat pana la o chitara, e cale lunga...

 

Fara suparare, dar aia de pe OLX e ce vrei tu, numai chitara nu... Ah, ca ai facut-o pentru amuzament, ca ai vrut sa faci o opera de arta abstracta sau pur si simplu tamplarie, mai merge.. :)

 

Concluzia: lasa un pic rindeaua jos, apuca-te un pic de citit despre ce presupune 'mestesugul' asta, si mai vezi tu dup-aia. Parerea mea...

 

Bafta!  ;)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@Roberto2001: Gasesti pe internet materiale aproape nelimitate despre cum sa construiesti o chitara. Exista oameni (inclusiv aici pe forum) de la care ai ce invata legat de constructia de chitare. Daca vrei sa faci asta, poate n-ar strica sa te si documentezi un pic. De la un copac proaspat taiat pana la o chitara, e cale (mai) lunga...

 

Fara suparare, dar aia de pe OLX e ce vrei tu, numai chitara nu... Ah, ca ai facut-o pentru amuzament, ca ai vrut sa faci o opera de arta abstracta sau pur si simplu tamplarie, mai merge.. :)

 

Concluzia: lasa un pic rindeaua jos, apuca-te un pic de citit despre ce presupune 'mestesugul' asta, si mai vezi tu dup-aia. Parerea mea...

 

Bafta!  ;)

Da, chitara am focut-o, dupa cum am spus si in descrierea anuntului `de decor`, adica nu ma astept sa pot canta la ea.

Si am urmarit o multime de `guitar building videos`, am vazut unde mai am de retusat.

Consider ca dupa experienta mea cu aceste 3 chitare pot face acea chitara mult mai bine, (totusi sunt destul de repezit, o sa incerc sa reduc viteza si sa ma axez pe precizie mai mult). Cum am spus intr-un comentariu, am doar 15 ani si am timp sa invat. Numai bine!

Edited by Roberto2001
Link to comment
Share on other sites

1. Da, am mai facut si altele  attachicon.gif1.JPG Cea din dreapta e prima, din stanga e a 2-a.

 

2. Da, am calculat distanta dintre ele si e ok, pot sa le pun.

 

1. nu, nu ai facut nici o chitara, ai decupat doar niste bucati de lemn in forme de chitari, pot fi folosite probabil cu un real succes pe post de tocatoare sau lopeti de dat la zapada

2. nu, nu poti sa le pui pentru ca se va face zob headstock-ul ala iar griff-ul se va transforma in arc model Robin Hood pt ca presupun ca nu are truss rod

Link to comment
Share on other sites

1. nu, nu ai facut nici o chitara, ai decupat doar niste bucati de lemn in forme de chitari, pot fi folosite probabil cu un real succes pe post de tocatoare sau lopeti de dat la zapada

2. nu, nu poti sa le pui pentru ca se va face zob headstock-ul ala iar griff-ul se va transforma in arc model Robin Hood pt ca presupun ca nu are truss rod

 

-------

1. Am spus că primele 2 nu au fost concepute pentru a fi chitare adevărate, doar de decor(cel puțin a doua).

2. Pe headstock-ul ala am loc de cheite si am o bară de armare în griff, deci nicio problema in privința corzilor.

Link to comment
Share on other sites

În loc să încurajați și voi tineretul... Evident speranțele sale comerciale sunt fanteziste. Putem trece peste?

 

Faptul că matisezi cu hârtie, steel wool sau Scotch-Brite contează mai puțin. E o chestiune de ce ai la îndemână și răbdare / timp vs precizie. Există și lac care se usucă mat, dar într-un final toate devin lucioase unde se freacă cu pielea, îmbrăcămintea, pana etc.

Chitara dată ca exemplu, cu finish natural, arată așa datorită texturii la suprafața lemnului. Odată ce dai cu vopsea (aplicată corect) peste se mai uniformizează, se umplu porii. Iar baițul e altă opțiune, care în mod normal adaugă culoare fără a afecta textura.

Până la urmă până nu pui mâna și încerci diferitele opțiuni nu vei înțelege pe deplin diferența dintre ele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57, te contrazic, o chitara matuita cu Scocibrait va avea un sunet infundat si un finish de 2 bani in timp ce aceeasi chitara finisata cu o soseta de lana va avea un aspect mult mai catchy si un sunet mult mai glossy, este cam aceeasi chestie ca la tranzistor vs lampa, nu mai induce tineretul in eroare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place omul, e vizionar! A facut un prototip (pe care il vinde inainte de a fi functional), dupa care trece imediat la productia de unicate. Maine-poimaine gaseste finantare pe Kickstarter, isi deschide o fabricuta si trece la productia de serie  :1st:

 

@Roberto2001: Lasand gluma la o parte, fa o chitara de care sa fii in primul rand tu multumit, du-te dup-aia cu ea la cativa chitaristi si daca se ajunge la concluzia ca se poate canta pe ea, te poti gandi si la vanzare. Daca nu, inseamna ca ai gresit undeva. Deocamdata las-o mai usor cu vanzarea si comenzile, la cum se prezinta marfa n-a prea venit momentul...

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Roberto2001: In locul tau as folosi numai lemn de esenta moale. Nu de alta, dar daca reusesti sa pacalesti pe careva sa iti dea bani pentru o "chitara custom la comanda", sa te doara mai putin cand te bate cu ea :)))

Mulțumesc mult de sfat! Chitara 'custom la comanda' cu siguranță nu va fi cea din poza, ci altă, făcută cu mai multa atenție. Pe profilul tau precizezi ca ai 34 de ani. Eu nu am nici jumătate din vârsta ta, am timp să învăț cum sa fac o chitara.

Link to comment
Share on other sites

respecta batranetea. 

 fa-o din cornier... glumeam, in rest, ce sa zic, scoate traznaia aia de pe olx pentru binele tau si pentru viitorul tau pe forum pentru ca orice rgc-ist are un senzor olx montat in dos si te prinde daca umbli cu custom-ul vopsit si cu serii naspa la vanzare..

Edited by Pava
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult de sfat! Chitara 'custom la comanda' cu siguranță nu va fi cea din poza, ci altă, făcută cu mai multa atenție. Pe profilul tau precizezi ca ai 34 de ani. Eu nu am nici jumătate din vârsta ta, am timp să învăț cum sa fac o chitara.

 

Roberto, aia cu esenta moale era evident o gluma. Ce incercam sa-ti spun e ca pana sa te apuci sa vinzi chitare "custom la comanda", ar trebui sa inveti sa le si faci. Eu iti doresc succes oricum, daca chiar te pasioneaza subiectul ai tot timpul din lume sa inveti si sa te perfectionezi!

Link to comment
Share on other sites

Roberto, aia cu esenta moale era evident o gluma. Ce incercam sa-ti spun e ca pana sa te apuci sa vinzi chitare "custom la comanda", ar trebui sa inveti sa le si faci. Eu iti doresc succes oricum, daca chiar te pasioneaza subiectul ai tot timpul din lume sa inveti si sa te perfectionezi!

Asta voiam să insinuez de la început. Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Deci tu ai scos minunăția la vânzare pe OLX. Cam putin 250!!!

Colegul Szeki o poti lua prin negociere directă dacă te mai interesează.

Spor la orice incerci sa faci,esti tânăr,ai timp să înveți.

I-ai dat idei baiatului, acum am primit mesaj de la el daca sunt interesat sa cumpar "chitara" de pe olx.ro.

Asta de aici: https://www.olx.ro/oferta/vand-chitara-handmade-stil-les-paul-ID7bg4o.html#ca28608b20

Edited by szeki
Link to comment
Share on other sites

I-ai dat idei baiatului, acum am primit mesaj de la el daca sunt interesat sa cumpar "chitara" de pe olx.ro.

Asta de aici: https://www.olx.ro/oferta/vand-chitara-handmade-stil-les-paul-ID7bg4o.html#ca28608b20

:D poate o iei la pret bun si esti one of a kind. I-am explicat im PM ca tu doar ai postat-o in Desert...nu stiu daca a inteles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • vektor locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.