www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Scn Noiseless Vs. Fender Custom Shop Fat 50's


Recommended Posts

Am facut acest topic pentru cei curiosi de diferente.

Din pacate cand faceam rewiring-ul, cautand ceva prin camera am atins putin setarile de la amp. Am incercat sa le refac si sunt 90% identice (cel putin), imi cunosc setarile ampului.

Microfon Rode NT3, nu cel mai ok pentru inregistrat amp-uri, dar e ok cand te chinui la mastering. 

Ambele doze au aceleasi setari la mixer-ul din Daw. Putin eq cat sa-mi sune aproximativ ca-n realitate si room reverb.

Am incercat sa simulez cat mai bine exact cum aud eu. Repet, aceleasi setari in mixer-ul din Daw, iar microfonul in exact aceeasi pozitie in fata cabinetului.

Astazi am facut schimbarea si sunt destul de fericit, insa nu am auzit asa mari diferente, mai mult mi-am dat seama de diferente la mixing.

Mi se par niste doze excelente SCN-urile, fiind noiseless.

Dar acum am montat fat 50's si cam de la Fender, editia custom shop e the best you can buy. Mi-e deajuns pe moment.

Nu am stat sa scot sunetul de fundal cum nu m-am chinuit nici sa inregistrez impecabil. Am facut acelasi riff pe ambele inregistrari.

Doar CLEAN! Incepand cu pozitia Neck, Neck - Middle, Middle, Middle - Bridge, Bridge. Tonul si volumul sunt pe pozitia 10 la chitara.

Nu am folosit nici o pedala. Aceleasi componente in chitara. So, voi lasa asta pentru cei curiosi. :) Numai bine! 

 

- FAT 50's

- SCN noiseless

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.