www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Sintetizator (n00b)


Guest hash
 Share

Recommended Posts

Salutare, citesc pe forumul asta de mult timp si m-am hotarat sa ma alatur comunitatii, mai ales pentru ca am nevoie de niste sfaturi cu privire la cumpararea unei clape. Cant intr-o formatie la chitara acustica momentan dar, pentru ca nu avem clapar si eu sunt singurul cu ceva experienta in domeniu (am facut 2 ani de pian tehnic) si, bineinteles, dorinta de a invata ceva nou, m-am hotarat sa imi iau mai sus-numitul instrument.

 

Datorita faptului ca in Romania preturile sunt jenant de mari, am pe cineva care o sa-mi aduca din Germania (de la magazinul Thomann) clapa. Prima alegere a fost o Yamaha DGX-220 pentru ca era cea mai ieftina orga care avea clapele ca ale unui pian. Pana cand un prieten mi-a spus ca mai bine imi iau un sintetizator pentru ca are mai multe posibilitati si pe termen lung isi va demonstra versatilitatea.

 

Ca sintetizator ieftin mi-a recomandat Juno-D. Citind pe diverse forumuri am constatat ca este laudat de unii si hulit de altii, ceea ce castiga prin pret si lucrurile pe care le stie sa le faca pierde prin calitatea indoielnica a tastelor si a faptului ca sample-urile sunt inregistrate la volume diferite.

O alta alegere ar fi Yamaha MM6 care este atat de noua incat nu am gasit absolut nici o parere despre ea, nici un review, nimic...

 

Bineinteles, daca se poate lua ceva mai bun second-hand din tara si in acelasi buget (vreo 700eur) ar fi o alternativa buna. Citind threadul despre clape de aici de pe forum am vazut ca o recomandare este Korg triton LE. Cautand pe internet (evrika.ro) am vazut cateva anunturi de genul asta, plecand de la 650 euro si ajungand la 1200. Voi ce parere aveti?

 

Scuze de mesajul lung, sper ca puteti sa ma ajutati :)

Link to comment
Share on other sites

Orga Hammond

 

Pianul Wurlitzer

 

Fender Rhodes

 

Clavinet Hohner

 

Pian electronic Yamaha

 

 

Rolland P50 synth.

 

acestea ar fi sculele vestite si folosite .

 

Acum daca o sa=ti cumperi ceva ieftin ce sa inlocuieasca toate acestea este cam la fel ca si , "pedale separate specializate"<=> "multi -procesoare"

 

Ai de toate dar toate-s surogat .Dar pentru invatat sunt OK.

 

Sa te orientezi sa aiba klapele pe "AX"( ax mecanic....tija....care trece prin capatul clapelor...) si cu arcurii ,sa NU fie clape turnate impreuna din plastic prelungit caci acestea se rup de la folosire indelungata.Si clapele sa aiba contacte serioase mecanice NU gumitze grafitate ca si la keyboard-urile ieftine ptr PC .De la cantat gumitzele se rup !!!

 

altfel poti sa uiti tot felul de samplere ieftine ce oricum nu suna bine , eventual ptr backing , ceva musamalizat .

 

Din motive comerciala mai toate aceste surogate de "clape" au ultimul "ton" la moda , ca sa cumpere lumea.

 

Canti undeva ? castigi bani multi cu cantatul ?sau canti acasa ?

 

Cred ca este mai ieftin sa cumperi un laptop si un soft synth-sampler , ceva Edirol sau si Yamaha , un prieten asa a procedat si se descurca de minune.

 

Un emulator de orga Hammond costa cam 400 $ de la Native Instruments si suna destul de aproape de original si foloseste o claviatura midi.

Bineinteles sunt mai multe feluri

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=40063&T=2018

 

asculta muzica de pe pagina aceasta "PhillyC" , acesta este un baterist foarte bun care mai face muzica de film si lucreaza cu synth -samplere , de la jazz la muzica simfonica ,toate-s soft synth.

 

Mai descrie si ce biblioteci de sampleuri foloseste , deci atentie numai trobele sunt inregistrate de el , restul este synth , absolut totul .Vocile la secvente din opera sunt cantareti profi de opera probabil prieteni , colaboratorii.

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=907139&t=7375

 

aceasta-i secventa din opera...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Whoa whoa whoa... :)

Multumesc pentru raspunsuri dar cred ca ati inteles gresit ce vreau eu, nu castig bani din cantat (yet), nu sunt profesionist intr-ale pianului si deci nu vreau ceva high-end. Mai degraba un synth de invatat pe el, de home-use care sa aiba un compromis bun intre pret si cum suna/cat de customizabil e.

 

-- Bugetul este de 600 euro --

 

La banii astia nu ma astept sa fie cine stie ce. Numai sa aiba patchuri decente, o claviatura ok si sa pot sa schimb sunetul lui.

Korg x50 merita?

 

Am cautat pe net second hand si vreau sa zic ca sunt dezamagit (dezgustat mai mult): preturile practicate depasesc pretul unei clape noi noute din afara :)

Link to comment
Share on other sites

Whoa whoa whoa... :)

Multumesc pentru raspunsuri dar cred ca ati inteles gresit ce vreau eu, nu castig bani din cantat (yet), nu sunt profesionist intr-ale pianului si deci nu vreau ceva high-end. Mai degraba un synth de invatat pe el, de home-use care sa aiba un compromis bun intre pret si cum suna/cat de customizabil e.

 

-- Bugetul este de 600 euro --

 

La banii astia nu ma astept sa fie cine stie ce. Numai sa aiba patchuri decente, o claviatura ok si sa pot sa schimb sunetul lui.

Korg x50 merita?

 

Am cautat pe net second hand si vreau sa zic ca sunt dezamagit (dezgustat mai mult): preturile practicate depasesc pretul unei clape noi noute din afara :)

 

Ca si in cazul chitarelor multi vand clapele "vechi" , nici nu inteleg ce se cearta astia ( M.Voicu<>Ministerul Culturii ) pe vechitura aia de Stradivarius ?

 

Sunt clape ce sa vand ieftin , dar trebe sa ai rabdare sa dai de ele, altfel le cumpara alti si ti le vand scump.

 

In primul rand cum ti-am scris....sa aiba claviatura solida cu ax si arcuri ,nu plaastic turnat cu mai toate clapele lipite una de alta la care doar plasticul tine loc de ax si arcuri si cu gumitze cu grafit pe post de contacte .

 

O clapa care are claviatura buna este deja o clapa buna. , am vazut mai multe clape cu pretul in jur de 200-300Eu trebuiau numai curatate si erau foarte bune .Dar trebuie sa fii in centrul evenimentelor ca sa afli de aceste clape ce se vand.

 

daca vrei sa cantii acasa , o clapa MIDI in jur de 100$ legata la placa de sunet pe midi este super.

 

apoi dupa ce te specializezi poti sa-ti cumperi altceva mai super

Link to comment
Share on other sites

ai mare grija sa nu-ti iei clape de MANELISTI!!! recomand cu increde si caldura roland sh201

 

:)

Vorbesti de asta? http://www.rolandmusic.ro/catalog/sint-cu-...e/e2-img-07.jpg

 

SH-201 e mai mult un sintetizator-controller, nu are patchuri, decat niste oscilatoare cu care faci sunete de house/trance/acid/whatever

 

Nu prea scrie in specificatii ce fel de taste sunt, dar nici mie nu imi place feeling-ul unei taste goale din plastic. Cele cu taste de pian (si aftertouch/hammer-action) sunt muuult mai scumpe.

 

Cat despre second-hand tare mi-e sa nu iau teapa sau asa ceva, nu vorbesc de clape 'vechi' (Moog anyone? :) ), dar sa vinzi un triton LE second cu 1100$ cand pretul unuia NOU de afara e vreo 900-1000 mi se pare in primul rand bataie de joc fata de cei care cauta instrumente...

 

LE: acum m-am uitat la controllere midi, astea sunt primele doua

http://www.thomann.de/gb/m_audio_keystation_88_pro.htm

http://www.thomann.de/gb/m-audio_keystation_88es.htm

 

Cea cu hammer action mi se pare super taaaare DAR... nu stiu ce o sa fac cand o sa ma duc sa cant la sala, nu am laptop si nici nu cred ca o sa ma lase 'tipu de la mixer' sa-i instalez cine stie ce softuri de pian :)

 

LE2: acum ca m-am uitat mai bine si m-am gandit mai bine mi-a mai pierit din sentimentul de super taaare. Pana la urma cred ca imi iau clapa all-in-one. Pur si simplu ai mai mult control si nu trebuie sa te complici cu alte chestii soft/midi/cabluri/etc.

So... again, Korg x50 sau Yamaha MM6?

Edited by hash
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am achizitionat in urma cu vreo ora un MIDI Controller NOVATION X-STATION 61

Are cel mai "real",mai compact si mai puternic sunet care l-am auzit pana acum..

E si foarte versatil,poti face orice de la Metal,Rock,Progresive la House sau mai stiu eu ce...

Pentru specs bagati un ochi aici...http://www.novationmusic.com/product.asp?id=1&Type=1&bArchive=False

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru achizitie!

Sa inteleg ca e doar un sintetizator si ca nu accepta patch-uri. Pe mine ma intereseaza sa am si sunete realiste (pian, orga etc.)

Cum se comporta claviatura? Din cate am vazut este de tipul acela cu taste lungi, nu ca la pian, nu?

 

Cred ca pana la urma o sa-mi iau un MM6 iar apoi cand se mai pune de un buget, un controller pe care sa il leg la orga.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Felicitari pentru achizitie!

Sa inteleg ca e doar un sintetizator si ca nu accepta patch-uri. Pe mine ma intereseaza sa am si sunete realiste (pian, orga etc.)

Cum se comporta claviatura? Din cate am vazut este de tipul acela cu taste lungi, nu ca la pian, nu?

 

Cred ca pana la urma o sa-mi iau un MM6 iar apoi cand se mai pune de un buget, un controller pe care sa il leg la orga.

 

 

Accepta si patchuri,are editor atat pt Windows cat si pt Mac.

Pe langa faptul ca are o sinteza foarte realista,o editare buna duce la tonuri de orga,pian,hammond etc...

Claviatura se comporta foarte bine,este semi-weighted +aftertouch cu 61 clape.

Iti urez bafta la achizitii. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dupa indelungi cautari, gandiri si altele de genul asta, m-am decis in final ca un synth bun si cu toate de care vreau eu este prea scump pentru mine, asa ca o sa merg pe un controller MIDI + soft synth.

Legat de controller, m-am cam decis, un M-audio Axiom 61, pe care toata lumea il lauda ca isi face treaba foarte bine, are taste destule pentru cantat live la instrumente, butoane, slideuri si drum triggers plus preseturi o gramada, iar clapele sunt piano-like, middle weighted. Problema este de unde achizitionez acest controller.

Prima varianta a fost avaudiosys. Situl lor are acest controller, la un pret destul de bun, cu tva si tot. Le-am trimis mail si nici dupa o saptamana nu au raspuns... strange indeed.

Dupa sapaturi in siturile magazinelor de instrumente muzicale din .ro, am aflat ca acelasi controller il aduce si Senia, cu 49 de taste... si aici incepe o mica poveste despre tratarea clientilor (in general) in romania. Buun... ma duc la senia ca sa vad daca pot sa incerc clapa, ce feeling are la taste, daca e solida etc. Acolo am o surpriza placuta cand domnul de la tejghea imi spune ca poate sa aduca si varianta cu 61 de taste, iar asta ma costa doar cu 50 de lei mai mult decat la avaudiosys. OK, ii cer vanzatorului sa imi arate clapa... la care el imi arata cu degetul o cutie pe raft. Ok, dar vreau sa o incerc... "Nu..." De ce? "Pentru ca e sigilata" :) am ramas masca. Adica eu vreau sa-i dau omului bani pe chestia aia si el nu vrea sa mi-o arate... incepe dupa aceea bineinteles gargara de marketing cu care ne-am obisnuit cu totii, ca are clape faine si ca adevaratii cunoscatori (carevasazica eu eram doar un fraier care habar n-avea despre ce vorbeste) stiu ca are un super action la taste si o cumpara fara sa o mai incerce... Stanga-imprejur, am iesit afara din magazin, ma aveau ca si client daca imi aratau clapa. Acum banuiesc ca o pot lua si de la avaudio ca tot aia e, tot sigilata si in cutie mi-o dau.

 

Scuze de postul lung, dar e strigator la cer ce se intampla in romania cu relatia client-vanzator (acum cativa ani am avut o intamplare asemanatoare in care vanzatorul mi-a cerut sa-i arat banii daca vreau sa incerc un produs... credeam ca o sa-l pocnesc... nevermind).

 

Ce va rog este sa imi spuneti daca ati mai cumparat de la avaudiosys, daca sunt seriosi, customer service, garantie, returnare etc. SAU daca episodul asta de la senia a fost doar o intamplare nefericita si (daca ca merita sa iau de la ei... :) )

Link to comment
Share on other sites

@karpi: Ca si in cazul chitarelor multi vand clapele "vechi", nici nu inteleg ce se cearta astia ( M.Voicu<>Ministerul Culturii ) pe vechitura aia de Stradivarius ? <<<<<<erai sarcastic sau glumet?!

@kdavru: felicitari pt achizite; buna alegere

@hash: eu am un evolution mk 449 c2 si synthuri cacalau. imi place mai mult varianta asta.

Link to comment
Share on other sites

@Junk Yard: Am vazut pe soundcreation si o placa externa pe care vreau sa mi-o iau (e-mu 0404 usb) dar nu imi place ca nu se ocupa de transport, trebuie sa il platesti tu + taxele aferente de ramburs...

@Susceptor: Pai Axiom e fratele mai mare al controllerelor din seria oxygen si evolution, are butoane si drum pad-uri in plus si aftertouch.

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru

In primul rand,legat de A.V.Audiosys,n-am cumparat decat o placa de sunet de la ei,dar am fost tratat bine,placa a venit cu toate accesoriile+factura+garantie,etc...

@Hash;de la e-mu nu prea e recomandat sa cumperi unele chestii,sunt multe produse care nu se ridica la nivelul asteptarilor,am avut niste experiente neplacute cu ele;

Cat despre m-audio axiom mare grija cu drum pad-urile si knob-urile alea,poate interveni uzura(nu mi s-a intamplat personal dar am auzit plangeri)..

Poti opta pentru un controller simplu in care sa incarci plugin-uri din softul de recording,dar ramane la latitudinea ta. :)

Tobele le poti face si pe clapele propriu-zise.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Razvain

@Kdavru : Novation X-Station e doar midi controller ?

Nu poate fi folosit ca si clapa independenta, pe scena ?

Link to comment
Share on other sites

ba da

Novation stands for innovative sound and music production tools. The X-Station combines a Novation-class synthesiser, an audio solution, MIDI remote controller, MIDI interface and a multi-effects processor. All in one - complete with USB* or battery power for extended total mobility!

 

http://www.novationmusic.com/product.asp?i...1&bArchive=

Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
@Kdavru : Novation X-Station e doar midi controller ?

Nu poate fi folosit ca si clapa independenta, pe scena ?

 

 

Are dreptate susceptor,e o scula foarte versatila.

O solutie optima ar fi conectarea la un laptop prin care sa se realizeze atat alimentarea

prin USB cat si schimbarea preseturilor din editorul Novation-ului(asta daca nu e mai convenabil

sa le schimbi direct din clape)

E o scula high-end si foarte de incredere.

Link to comment
Share on other sites

e o clapa gandita mai mult ca un PIAN (nu numai, dar pe situl m-audio e trecut la sectia de stage pianos) decat ca un MIDI CONTROLLER; pana la urma poti sa iti iei ce vrei dar ca midi controller unul foarte bun mi se pare mie M-Audio Axiom (stiu, am mai zis asta). iar cele 88 de clape mi se par enorm de mult gandindu-te ca probabil vrei sa il folesti ca pe un sintetizator. 49/61 clape sunt destule pt sintetizator, in opinia mea.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest hash

Ok, pai as cam fi dator cu noutati :)

Despre AVaudiosys: sint ok, numai inainte sa va duceti tocmai in rahova dati un telefon si intrebati daca au respectivul produs pe stoc si daca este cineva care sa vi-l testeze (au un studio pentru asta).

In final mi-am luat acel axiom cu 61 de taste, butoanele, potentiometrele si slideurile sunt foarte bune, solide. La fel si clapele (mai mult asta ma interesa), nu au acel feeling de plastic made in china ca la unele claviaturi, sunt foarte bune de cantat si leaduri rapide de synth cat si parti de pian. Ele sunt medium weighted, mai solide decat cele de synth dar nu se compara sub nici o forma cu clapele heavy weighted (cele de pian). Cine vrea sa vada cum ar trebui sa se comporte o tasta de pian sa se duca la Muzica la etaj in dreapta, la MC music, au pe tejghea un mic 'sample' cu primele 5 taste dintr-o octava de pian. Nu am vrut sa-mi iau heavy weighted pentru ca in principal daca luam pentru asta trebuia sa mai dau inca 1000$ pentru o clapa care sa aiba intr-adevar feeling de pian (keystation pro am inteles ca nu intra in categoria asta iar prokeys e doar pian), in plus, n-am chef sa ma car cu 30kg dupa mine pana la sala de repetitii si inapoi :) , axiomul are 5kg). Pana acum s-a comportat excelent clapa, impreuna cu hypersonic 2 face ce nu face un synth de 10 ori mai scump.

 

Ok... acum o noua intrebare, de unde pot sa fac rost de o husa ca lumea de clapa la un pret decent? Pana acum ori nu aveau la dimensiunile clapei (100x30x10cm) ori mi-au aratat o chestie de fash la 150 de lei :) ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest MrJackson

In functie de ce vrei sa canti, 61 mi se pare un minim cand e vb de numaru de taste. Personal prefer 76, dar asta pentru ca imi place feelingul clapei. 88 e cam extrem si marea parte din noi nu au nevoie de atata, dar la un moment dat e practic ca sa nu mai transpui tot timpu in alta octava.

Referitor la felul claviaturii, depinde din nou de ce vrei sa canti, dar si de nivelul tau tehnic. O claviatura fara greutate iti creste viteza, dar face interpretarea ceva mai grea decat la o claviatura hammer-action. Daca stai bine cu tehnica, clar mergi pe hammer-action. Personal eu prefer semi-weighted keys, in momentu asta.

In legatura cu sunetele, daca te intereseaza pianu mergi pe un Stage Piano de la Yamaha. Pentru urechile mele, suna cel mai bine. Daca vrei Hammond, Wurlitzer, Fender Rhodes sau Clavinet raspunsu e doar unu: Clavia (Nord Lead 3) dar costa de te doare capu. Pentru un synth adevarat, incearca Virus TI (dar care costa si asta de te indoaie). Mai ramane Korg si Roland, care nu exceleaza cu adevarat la nici un capitol, dar ofera din toate, la un nivel destul de bun.

 

Ca soft, incearca Native Instruments B3... e bestial.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut, am vazut ca intrebai la un moment dat de Korg X50. In calitate de posesor, nu pot sa-ti recomand clapa asta decat daca mai iei pe langa ea si un Master Controller, deoarece calitatea clapelor este foarte slaba (ei se lauda ca sunt aceleasi clape ca si in seria TR, dar crede-ma ca NU e asa :) ). Repet - este o clapa f. buna d.p.d.v. al tonurilor si al calitatii sunetului (engine-ul de sunet este cel de la seria TR, iar pianul acustic este imprumutat de la Oasys), si fiind incepator, probabil ca nici claviatura nu te va deranja prea tare. Totusi, cred ca este pacat de banii "aruncati" pe o clapa pe care vrei sa faci scoala.

Recomandarea mea ar fi o varianta mai ieftina pt inceput : un controller MIDI (ca de ex. M-Audio Keystation 88 ES), o placa audio relativ ieftina care sa suporte ASIO sau ASIO2 (Audigy-urile se gasesc SH destul de ieftin, si fac treaba buna pt. nepretentiosi), un program host (ex. Cubase) si VST-uri (Steinberg Hypersonic sau Hypersonic2 ofera o banca larga de sunete - de la piane pana la synth-uri); dezavantajul acestei solutii consta in faptul ca te tine legat de computer. Pretul total (neincluzand licentele programelor, pe care te descurci tu sa ti le procuri :) ) al acestui rig ar fi de aprox. 900RON.

 

L.E - primul post...welcome to me :)

Edited by Pontius Pillates
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca ai citi ultimul post al meu ai vedea ca exact asa am si facut :)

Ajunsesem la concluzia ca nu merita sa dai bani pe un synth daca nu iti ofera atat sunete bune cat si o interfata ok. Iar asta deja costa de la 1000$ in sus. Am luat un M-audio axiom cu 5 octave si il tin legat de laptopul chitaristului la sala cu hypersonic 2. Singurul dezavantaj ar fi faptul ca o sa trebuiasca sa imi iau o placa de sunet externa (sa o pot folosi si acasa si cu laptopul la sala). Una buna ar fi E-MU 0404 USB dar asta e vreo 7 milioane... pana atunci e super ok configuratia actuala, keyboardul se comporta excelent, i-am luat si o husa pe masura, iar hypersonicul are o gramada de banci de sunet care zic eu ca nu se compara cu ceea ce imi putea oferi un synth de 4-500$.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Don MaXxX

care ar fi o alegere mai buna? Yamaha MM6 sau Novation X-Station 61?

 

nu-mi doresc sa fac asta serios, dar m-am gandit ca ar fi util sa stiu sa cant la alte instrumente, pe langa chitara.

m-ar interesa sa fie versatila si sa aiba si tonul de pian si de sintetizator.

astept sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.