www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Chitara Acustica


raul1ro
 Share

Recommended Posts

Pentru inceput vreau sa stiti ca sunt incepator si am achizitionat aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/acustice-ro-2/ibanez-v50njp-nt-pachet-chitara-acustica-cu-accesorii pentru a invata sa cant la chitara. Prima mea problema este ca mi sa rupt o coarda, mai exact coarda care este acordata in standard G/SOL si este matisata. Problema mea majora este ca nu stiu la ce detalii sa ma uit ca sa cumpar o alta coarda exact la fel ca aceasta, si vin aici pe forum pentru a va cere ajutorul si sa imi explicati cum sta treaba cu corzile :)

Edited by raul1ro
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput vreau sa stiti ca sunt incepator si am achizitionat aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/acustice-ro-2/ibanez-v50njp-nt-pachet-chitara-acustica-cu-accesorii pentru a invata sa cant la chitara. Prima mea problema este ca mi sa rupt o coarda, mai exact coarda care este acordata in standard G/SOL si este matisata. Problema mea majora este ca nu stiu la ce detalii sa ma uit ca sa cumpar o alta coarda exact la fel ca aceasta, si vin aici pe forum pentru a va cere ajutorul si sa imi explicati cum sta treaba cu corzile :)

G/SOL

 

deci coarda "3"  de obicei  matisata si aceasta , unele firme la unele garnituri furnizeaza  doua bucati din coarda "G" [ 3]  deoarece aceasta se distruge prima ...

 

Nu am gasit nici la cele mai vestite si scumpe firme sa tina prea mult coarda "G" matisata !!!

 

In loc de aceasta coarda matisata eu de ani de zile folosesc coarda B[2]  de la un set de chitara electrica  cu grosimea  "11"  ( set la care prima coarda [1] este de 11 ).

Astfel am o coarda nematisata "G"  suficient de tensionata ca sa sune bine .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.