www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Iti Faci O "firma" De Chitara.


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

 M-am gandit eu asa intr-o zi, neavand ce face si citind un topic interesant, cum sa iti faci o firma de chitara (aka cum sa faci bani shhh asta sa fie secretul nostru). Trebuie doar sa urmati nisite mici pasi.

 

 1. Tre' sa ai bani ca sa incepi (nu foarte multi cca 500e)

 2. Gaseste un partener (de prefereat unul de incredere, 70% 30% lui ca mna... sa fie jumi' juma')

 3. Intra pe AliExpress si gaseste cea mai ieftina firma de chitari care fac "custom", creaza-ti un nume si o sigla "misto" ca mna.. sa atragi totusi lumea daca nu prin calitate macar design, alege un paintjob cat mai stralucitor, "modern" si tipator posibil.

 4. Cumpara cate poti.

 5. Hai in Romania si vinde-le... De vandut e simplu mai ales la incepatori (cu un pret de 1500 lei, ca mna.. cam asta e pretul pe care il cam au incepatorii, si profitul.. e pe masura), incearca sa bagi si niste dume de alea gen: "Am testat chitara asta 20 ani, si testata doar la 432Hz, si lemnu e luata fix de pe Marte". Cu cat mai multe chestii nasoale de marketing cu atat mai bine nu?

 6. ORICE defect il repari, sa fim sincer, daca iti vine crepata chitara (mai ales daca iti iei una de 50e) scotchu' nu e asa scump, si se merita pentru -1 leu...

 7. Prefate cat mai profesional cu putiinta, nu da semne ca vrei sa dai tepe, pana la urma, nu e asa de greu.

 8. Ca un adaos la 3, daca poti, scrii pe spate made in USA si o poti vinde si cu 1000e.

 9. Ca sa nu uit, la design, incearca sa pui cranii, steaguri, poate chiar si pisici decapitate (deprimatu tot deprimat e)

 

 P.S Sincer... nu stiu daca acesta este locul bun de a scrie asa ceva. Aaa si da... acesta e un pamflet, nu il luati in serios... ca si asa deja netu' e plin de astfel de petarde.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa iei kit-urile astea "Harley Beton"

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_eguitar_kit.htm?ref=search_rslt_harley+benton+kit_185163_0 

de 70-90 EU si le faci "castam" le dai cu bidineaua si apoi spui ca sunt din mahon, ash, artar canadian etc..

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

"Cinicilor care esteti voi si uameni fara legaturi cu spiritualitatea" (am citat dintr-un mesaj primit de mine cind am intrebat ce naiba e ala "evenimentul energetic din Bucegi 28.nov" ca ma nimeresc pe-acolo si-am coltarii si pioletu, sa ma electrocuteze dracu (bl)en(o/e)r(a/-)giile alea), avem asa:

- frecventa 432 care este ea si biziie in Univers. Care e vid mai tot si tare gol si-atunci frecventa asta miriie ca nu se poate ea manifesta. Saraca, trebuie neaparat ceva samani sa o incurajeze, sa nu mai plinga ea, biata, ca n-o baga nimeni in seama, nu se poate face auzita, ca a fost dezavantajata fata de nesimtita aia de 440 care avea pile la Germania. Italienii faceau galagie ca 452-460 Hz dar pina la urma au descoperit o cafenea buna in colt si au abandonat lupta cu fixistii aia de germanici.

- pina la coada daca nu mergi linga moima aia facuta din conglomerat de Bucegi (asa-i zice rocii) n-ai cum simti, bai, chitaristule/muzicianule care esti tu pui de hater ce-nseamna sa-l asculti pe Gh Iovu arzind-o spiritual in terte mici, ca-i mai usor cu ele si-altceva nu stie, linga o baba fara nume (unul dintre bolovanii mai mici situat la ~200m West de moima cu pricina. Asta adica:

post-6661-0-65645300-1480507577_thumb.jpg

- si nu cumva sa-ti placa ce se vede-n jos ca-i mai prejos de tine, bai!post-6661-0-49102500-1480507918_thumb.jpg (asa vede camera telefonului Ploiestiul de-acolo, cam 20' de mers mai sus de Sfinx).

- nici in sus sa nu te uiti cumva, nu, doar sa biigui inept despre energii dacice cu cuante getice universale si protocronisme de minte punk. P-aci nu vezi moace si nu simti asa, un 432? Da' muntii aia cine i-a inclinat asa, condescendent catre Dambovita? Aha, va uitati de sus la noi, da?

post-6661-0-27927200-1480508006_thumb.jpg

- dar aici?

post-6661-0-68345100-1480508038_thumb.jpg

- aici cumva?

post-6661-0-34648500-1480508069_thumb.jpg

- nu te uita la asta sa nu ti se faca rau:

post-6661-0-49253400-1480508116_thumb.jpg

 Yours truly:

post-6661-0-12025300-1480508111_thumb.jpg

Edited by Posho
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

chiar nu inteleg cum de s-a ajuns de la fabricarea unei chitari sus la Bucegi?

Pozele sint ft.frumoase ,misto sa zic dar nu are nimic cu un custom Telecaster sau Gibson SG.....:-)

Daca chiar vreti amanunte de a face o ch .adevarata si nu din gheata facuta cu o drujba pot sa va povestesc....

Link to comment
Share on other sites

 M-am gandit eu asa intr-o zi, neavand ce face si citind un topic interesant, cum sa iti faci o firma de chitara (aka cum sa faci bani shhh asta sa fie secretul nostru). Trebuie doar sa urmati nisite mici pasi.

 

 1. Tre' sa ai bani ca sa incepi (nu foarte multi cca 500e)

 2. Gaseste un partener (de prefereat unul de incredere, 70% 30% lui ca mna... sa fie jumi' juma')

 3. Intra pe AliExpress si gaseste cea mai ieftina firma de chitari care fac "custom", creaza-ti un nume si o sigla "misto" ca mna.. sa atragi totusi lumea daca nu prin calitate macar design, alege un paintjob cat mai stralucitor, "modern" si tipator posibil.

 4. Cumpara cate poti.

 5. Hai in Romania si vinde-le... De vandut e simplu mai ales la incepatori (cu un pret de 1500 lei, ca mna.. cam asta e pretul pe care il cam au incepatorii, si profitul.. e pe masura), incearca sa bagi si niste dume de alea gen: "Am testat chitara asta 20 ani, si testata doar la 432Hz, si lemnu e luata fix de pe Marte". Cu cat mai multe chestii nasoale de marketing cu atat mai bine nu?

 6. ORICE defect il repari, sa fim sincer, daca iti vine crepata chitara (mai ales daca iti iei una de 50e) scotchu' nu e asa scump, si se merita pentru -1 leu...

 7. Prefate cat mai profesional cu putiinta, nu da semne ca vrei sa dai tepe, pana la urma, nu e asa de greu.

 8. Ca un adaos la 3, daca poti, scrii pe spate made in USA si o poti vinde si cu 1000e.

 9. Ca sa nu uit, la design, incearca sa pui cranii, steaguri, poate chiar si pisici decapitate (deprimatu tot deprimat e)

 

 P.S Sincer... nu stiu daca acesta este locul bun de a scrie asa ceva. Aaa si da... acesta e un pamflet, nu il luati in serios... ca si asa deja netu' e plin de astfel de petarde.

 

asta e modelul de afaceri al epiphone, squier, ibanez under 800e

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.