www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Pretul Corect Pentru Aceasta Chitara? ( Aria Pro Ii Cs-350)


aleexrobin
 Share

Recommended Posts

           Salutare dragi chitaristi, azi mi-a picat pe mana un instrument , o chitara electrica Aria Pro II CS-350 este varianta japoneza (MATSUMOKU). Dupa cateva ore de cantat am fost placut impresionat de sunet, de aici m-am indragostit de chitara.Ideea e ca are cateva probleme: o cheita de acordaj lipseste , bridge-ul este oxidat , are o problema la unul dintre cele doua switch-uri mai exact cel de la doza bridge,griff-ul bazaie deci tastele nu sunt nivelate sau trebuie schimbate in rest este intr-o stare buna dupa parerea mea pentru chitara din 81.

 

Intrebarea mea este care este pretul corect pentru aceasta chitara? tipul cere 700 de lei,pe ebay am vazut ca una in stare perfecta ajunge pe la 500$.

Astept raspunsurile voastre, multumesc!

post-29317-0-37622200-1480340666_thumb.jpg

post-29317-0-67862500-1480340670_thumb.jpg

post-29317-0-37405500-1480340676_thumb.jpg

post-29317-0-36400100-1480340704_thumb.jpg

post-29317-0-72500100-1480340708_thumb.jpg

post-29317-0-88073800-1480340718_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Acuma chiar vrei sa cumperi o chitara pe jumate belita pentru 700 ron? Si sub bridge e o bucata de lemn probabil ca nu l-a mai putut ridica din surub adica ori gatul e belea ori crapatura aia. daca vrei o bucata de lemn cumpara-l daca vrei chitara buna ia-ti una fara defecte. N-as juca pe ea nici daca m-ar plati

 

Cine se respecta nu cumpara asa ceva. Mai ales daca canti si altundeva in afara de camera.

Intrumentul trebuie sa fie in perfecta stare de functionare! Altfel nu stii niciodata cand cedeaza

Edited by baltazar181
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intră pe thomann și vezi cât costă piesele că au cheițe și bridge-uri cu totul. Vezi și cât e un switch, probabi lo să te ducă la un 500 de lei piesele. dacă nu are alte probleme și îți place și zici că e evaluată la 500$ pe eBay, ca si afacere overall nu e neapărat rea. Adică nu sunt de acord că nu merită luată ”nici gratis”, dar eu de exemplu nu aș da mai mult de 500 de lei pe ea, pentru că există riscuri să bagi bani in ea și tot să nu poți scoate nimic. 

Am pățit asta cu o chitară bass pe care am luat-o la super chilipir in ideea de a o repara, dar nu am reușit și astfel am pierdut practic toți banii pe care i-am dat pe ea

Link to comment
Share on other sites

Chitara aia face banii daca suna, te mai costa inca vreo 500 lei probabil sa o pui la punct. Crapatura aia e specifica chitarilor bolt-on si e posibil sa fie doar in lac. Se poate vedea simplu cum sta treaba, dai corzile jos si demontezi griful de corp si te uiti in neck pocket daca e si in lemn sau doar in lac.

 

Un set de cheite decente nu e o avere, iar un lutier decent nu ar trebui sa ceara foarte mult pentru un fret leveling. Daca poti sa o iei cu 500 lei eu zic ca merita, cu inca 500 lei investiti te alegi cu o chitara a carei valoare va creste daca o ingrijesti, deci iti poti recupera oricand investitia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chitara a stat la mine 2 luni din octombrie , alte defecte nu i-am gasit, acum vad ca e la fel, ideea e ca chitara asta chiar suna in ciuda defectelor pe care le are, cel mai mult ma ingrijoreaza fret buzz-ul si bridge-ul , fret buzz-ul se poate rezolva dar bridge-ul asta mai poate fi readus la viata? Mentionez ca surubelele pentru ridicarea corzilor sunt asa ruginite incat nu se mai pot misca + cred ca sunt si blocate.

Edited by aleexrobin
Link to comment
Share on other sites

am o vaga impresie ca dupa un reglaj decent la truss rod si imbinarea neck sa nu aiba nici o problema cu fretbuzzul. 

 

Crapaturile in neck pocket se rezolva f.usor, iar hardware-ul se poate inlocui complet cu un set modern pana in 200 RON adus din China ori de pe allparts din US. 

 

Dozele par a fi HMV si is f.decente, switchul se poate repara sau inlocui, la fel si potentiometrele/jackul. 

 

Pe de alta parte, corpul + neckul mai mult de 350 RON nu l-as valorifica, dozele undeva pe la 150 RON si cam aici ne oprim. 

Link to comment
Share on other sites

Mai,nu stiu, multi vorbiti prostii pe aici,dar unii ati nimerit-o :)

 

Am reparat un bass din seria aia,si sincer,nu l-as mai fi dat inapoi ... dar baiatul parea de treaba si am zis sa nu ii trag teapa  :w00t:

 

Scurt - daca as avea 500 de lei,i-as da pe chitara aia 

      pot sa iti mai zic ca a fost retastata,dar probabil nu a fost facut levelling

 

Facand un rezumat pt unii ce au comentat aici 

 

-corp solid de frasin probabil, 3 bucati (nu 4-5-7-10)

-gat din 3 bucati

 

vedeti la ce sume se ridica niste chitare care intrunesc conditiile astea ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.