www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Micro Amp-uri


KIKO
 Share

Recommended Posts

Mã gândeam sã-mi iau un micro amp, pe care sã-l pot cãra uºor cu mine când mai plec undeva, sã nu-mi ocupe mult loc în rucsac ºamd. Nu în ultimul rând cã mi se pare o jucãrie dulce, pe care aº cumpãra-o fie ºi numai sã stea la mine pe birou - îmi place teribil cum aratã, aºa micã. Acuma, nu mã aºtept la nu ºtiu ce calitate audio (totuºi, o fi destul de ok?), însã vreau sã aud pãreri de la oameni care au încercat jucãrii din astea, poate aflu mai multe.

 

Mi s-a pus pata de aºa ceva: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1005

 

Ar mai fi ºi micro stack-ul, care are ºi gain. :) O fi vrãjealã aia cu: "without having to sacrifice your treasured Marshall tone" ?

 

Prețurile mi se par foarte bune. Chiar nu am timp sã mã duc cu chitara ºi sã încerc aºa ceva. Dacã aº avea, ar fi mai simplu.

 

Eventual aºtept sugestii ºi vizavi de alte micro amp-uri de la alți producãtori.

 

Mulțam.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Mã gândeam sã-mi iau un micro amp, pe care sã-l pot cãra uºor cu mine când mai plec undeva, sã nu-mi ocupe mult loc în rucsac ºamd. Nu în ultimul rând cã mi se pare o jucãrie dulce, pe care aº cumpãra-o fie ºi numai sã stea la mine pe birou - îmi place teribil cum aratã, aºa micã. Acuma, nu mã aºtept la nu ºtiu ce calitate audio (totuºi, o fi destul de ok?), însã vreau sã aud pãreri de la oameni care au încercat jucãrii din astea, poate aflu mai multe.

 

Mi s-a pus pata de aºa ceva: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1005

 

Ar mai fi ºi micro stack-ul, care are ºi gain. :) O fi vrãjealã aia cu: "without having to sacrifice your treasured Marshall tone" ?

 

Prețurile mi se par foarte bune. Chiar nu am timp sã mã duc cu chitara ºi sã încerc aºa ceva. Dacã aº avea, ar fi mai simplu.

 

Eventual aºtept sugestii ºi vizavi de alte micro amp-uri de la alți producãtori.

 

Mulțam.

 

E bun pentru plimbari prin tara, dar nu te astepta la cine-stie-ce!Sa fim seriosi, are doar un(1) watt!As spune ca merge mai mult pe birou, ca suvenir.

 

PS: am avut eu amp de 10w si suna ca naiba, nici nu ma gandesc cum ar fi asta de 1w!

 

Oricum, la 150 sau 180 ron, cat sunt la mcmusic, eu zic ca se merita acest moft!

Link to comment
Share on other sites

Sal, tocmai am incercat saptamana trecuta un Roland Micro-Cube intr-un magazin si pentru cat e de mic pot sa spun ca suna ok. Se poate folosi si cu baterii, deci este cam ce cauti.

 

uite si un link http://www.roland.com/products/en/Micro-CUBE/index.html

 

+10000 !!!!!!! Am si eu unul si e super !

Link to comment
Share on other sites

1. aº vrea sincer ceva mai mult decât "am ºi io d'ãla, DECI rulz" :)

 

2. are totuºi 3,3kg din ce vãd, aºa cã... la bagaj, nu e tocmai nesemnificativ. Marshall-ul are 300 de grame, e o micã diferențã. acuma, dacã Rolandul ar suna semnificativ mai bine, poate cã aº trece ºi este cele 3kg în plus.

Link to comment
Share on other sites

1. aº vrea sincer ceva mai mult decât "am ºi io d'ãla, DECI rulz" :)

 

1. Simulatoarele sunt faine, mie imi plac cel mai mult cel de Fender Blackface, Roland JC-120 si Mesa Rectifier (asta suna chiar nervos).

2. Chorus, flanger, phaser si tremolo - cam slabute, dar delayul si reverbul sunt ok.

3. Suna MULT MAI TARE decat 2 W cat scrie ca are.

3. Poti sa te acordezi dupa el.

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song

...cred ca mai bine ar fi sa investesti intr-o pereche de casti sanatoase, cu care sa studiezi mai usor timbrul sunetului...iar daca vrei neaparat, o chitara intr-o excursie se poate lega si la niste boxe mici de calc...si nu mai dai 1 mil jumate pe ele

offtopic @kiko: de unde te-ai inspirat cand ti-ai facut ID-ul asta? ai ascultat si tu Kiko Peres, chitaristu ala brazilian?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Merge pe baterii... se poate sa aiba si mufa pentru alimentare, dar ideea lui e de portabilitate (care ar mai fi rostu inca unui cablu legat de tine?)

Link to comment
Share on other sites

sunetul unui amp de 18w nu prea poate fi imitat de nimic.explicatia este urmatoarea;avand putere mica etajul de putere intra evident mai repede in limitare si apare distorsiunea de final care da acel ton atat de cautat.practic obtii la 10-12w ce poti obtine cu un jcm800 dat la maxim.din aceasta cauza sant atat de cautate in acest moment.iata si o mostra;2 canale cu corectie comuna,true bypass,fx loop paralel cu potentiometru de mixaj al efectului,foot sw.boost pt. canalul de crunch,dinamica 100db/1w/1m.difuzor recomandat 75w!.face fata fara probleme intr-un club.nu necesita nici un fel de pedala.ampul are 5 tuburi 2xEL84 si 3xECC83.pret 500 euro.

post-663-1172605033_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest orange_special_k

Salut!

 

Eu mi-am luat unul acum o luna (Marshall MS-2C). Multumit, mai ales ca trec totul prin niste boxe tesla 15w/4ohm, asta doar cand sunt acasa.

 

Aici era topic-ul dedicat lui, unde gasesti si vid pe youtube: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...amp;mode=linear .

 

Daca vrei probe de sunet, pot sa-ti trimit. Sunt multumit de el, dar folosit singur, fara post-amplificare, e slabut...dar e Marshall. Din partea mea, isi merita banii.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
sunetul unui amp de 18w nu prea poate fi imitat de nimic.explicatia este urmatoarea;avand putere mica etajul de putere intra evident mai repede in limitare si apare distorsiunea de final care da acel ton atat de cautat.practic obtii la 10-12w ce poti obtine cu un jcm800 dat la maxim.din aceasta cauza sant atat de cautate in acest moment.iata si o mostra;2 canale cu corectie comuna,true bypass,fx loop paralel cu potentiometru de mixaj al efectului,foot sw.boost pt. canalul de crunch,dinamica 100db/1w/1m.difuzor recomandat 75w!.face fata fara probleme intr-un club.nu necesita nici un fel de pedala.ampul are 5 tuburi 2xEL84 si 3xECC83.pret 500 euro.

 

Am tot respectu pentru ceea ce faci, dar chiar e nevoie sa iti faci reclama asa aiurea? Ce legatura are postul tau cu subiectul in discutie?

Link to comment
Share on other sites

1. panda, te cred. Mi-au curs destul balele dupã un Gabriel si mai nou dupã badgerul de la Suhr. dacã tot ai adus discutia, zi si un preț, ca sã ºtim o treabã.

 

2. orange_special_k, mersi. Dacã tot ai, da, de ce nu, pune ºi aici niºte sample-uri, sã audã toatã țara ce poate "monstrul".

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tocmai am postat asta pe alt forum, nu stau sa scriu din nou:

 

Get a roland microcube, runs on bateries and sounds uber awesome. I had one and I used to play it everywhere, from school to beaches. It has 6-7 types of distortion/amp modelling and basic effects like delay, reverb, flanger, chorus, etc. The sound is top-notch, it just sounds great.

 

 

 

To get how portable it is, I was walking in the park with some buddies with the amp in my backpack and my guitar, and rocking random people out.

 

 

E prea tare, nu l-am vandut decat pentru ca vroiam sa-mi iau un ibanez. Dar ampul suna de rupe si poti sa-l iei oriunde. E in jur de 130$

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.