www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Drepturile De Autor


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salutare! Am urmatoarea intrebare, pentru cei ce stiu cu ce se mananca drepturile de autor: daca am o piesa "x", scrisa de mine, pe care o inregistrez, intr-un studio, in vederea integrarii ei pe un album. La un moment dat, in piesa "x", reproduc, una sau mai multe linii muzicale celebre, in fragmente scurte, cel mai probabil in timpul unui solo. Cum se procedeaza cu drepturile de autor, in cazul acesta? Pe langa propria-mi persoana, trebuie mentionati si compozitorii liniilor muzicale reproduse?

 

Multumesc anticipat! O seara placuta! :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde cat de lungi sunt fragmentele scurte de care vorbesti, resp cate note consecutive au la fel cu originalul. Exista o limita (nu stiu care e) de la care se presupune ca fraza muzicala este preluata/copiata.

Daca fragmentele intra sub incidenta drepturilor de autor in primul rand nu ai dreptul sa le fixezi pe suport audio-video (sa la inregistrezi) fara acordul scris al celui care detine depturile (de autor, editare, etc.). Daca detii acest acord, si fixezi opera, cei care au scris fragmentele initiale pe care tu le preiei sunt coautori la opera ta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.