www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Telecaster Diy


Vince Windrider
 Share

Recommended Posts

As descrie sunetul ca fiind complex;pe clean as zice ca doza neck suna o idee spre strat,doza bridge are twangul specific tele.dozele ies foarte bine in evidenta in mix,au niste medii interesante fara sa fie suparatoare.montajul de pe potul de vol recomandat de Kinman face ca sunentul sa ramana la fel de clar fara sa piarda medii inalte cand se reduce volumul.

Pe drive insa a fost surpriza placuta pt mine,avnd in vedere ca sunt niste doze cu output mediu( undeva la 7,5)driveul este surprinzator de bun,curat indiferent de cat fortezi ampul.Per total pot spune ca aceste doze sunt cu mult peste asteptari in ceea ce priveste versatilitatea si puritatea sunetului.Combinatia cu powerbridgeul aduce un plus interesant in sunet,iar in solo se apropie destul de ok de o electroacustica.

Bindingul celuloid l am ales prin comparatie cu cel alb normal langa o bucata vopsita cu metalflakes si acesta din celuloid arata mult mai bine in combinatia asta.E o mica diferenta de culoare intre pickguard si binding dara o sa o rez

Link to comment
Share on other sites

Arată interesant şi cred că sună într-un mare fel. Plus satisfacția de a cânta pe lucrul tău, făcut cu mâna ta.

Dozele Kinman sunt noiseless? (Întreb din pură ignoranță, eu stau de-o viață pe DiMarzio.)

da,sau zero hum cum le descrie producatorul

 

 http://kinman.com/model-products.php?pid=5&products=Telecaster&linegroup=yes&modelid=8&model=Broadcaster+set&group=Named%20Sets

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Frumoasa lucrare !

O simpla intrebare .. Cum suna pe partea de piezo ?  Nu va nici un preamp in poze !

este foarte apropiat de o acustica.preampul lipseste din 2 motive:e nejustificat de scump si folosesc un pre virtual.evident ca are lipsuri dar tinand cont ca nu tre sa mai schimbi chitara si in acelasi timp ai si blend intre piezo si doze eu zic ca e ok.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.