www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My Guitar Project...


alex_omul
 Share

Recommended Posts

Din totdeauna mi-am dorit o chitara LP.... Weekendu asta am facut rost de un corp de LP si vreau neaparat sa imi fac o chitara din el! Cine ma poate ajuta cu niste sfaturi? Ma gandeam in primul rand sa imi fac un pickguard de plastic, si dupaia sa ma ocup de restul. Eventual daca aveti careva ceva spare parts sau ma rog, ceva parti foarte ieftine as fi interseat. Is dispus si sa dau la schimb un distortion mai vechi!

post-1086-1172515843_thumb.jpgpost-1086-1172515854_thumb.jpgpost-1086-1172515858_thumb.jpg

post-1086-1172515864_thumb.jpgpost-1086-1172515876_thumb.jpgpost-1086-1172515868_thumb.jpg

post-1086-1172515880_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt foarte clare pozele dar ce zic eu:

- Vopseaua imi pare cam aiurea. Dă-o toată jos, finisează, dă cu baiţ, lăcuieste... sunt topicuri cu treaba asta....

- Partea electică... 4 potenţiometre (500k pt. Humbuckere), 1 comutator cu 3 poziţii, 2 condensatoare (.022 uf) , şi o mufă jack mamă... găseşti la cam 10 - 15 lei toate

- Doze mai greu...

- Cheiţe poti să-i pui de acustică... eu am găsit cu vreo 20 ron...

- Daca nu ma insel e un reghin. Pickguard nu o sa găsesti, clar; ai zis si tu ca trebuie sa faci (din plastic)

Aici as putea sa-ti fac o sugestie... ce-am facut eu.

Te gandesti la un design si il faci din plexiglass. Pe partea inferioară il mătuiesi si îl vopsesti. Tăieturile le faci la 45o ... vopseşti şi muchiile... eu am făcut negru cu alb...

Eu am folosit de 4 mm dar pt tine ar trebui de 2, maxim 3, să se muleze uşor pe corp.

post-515-1172545688_thumb.jpg

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

le vrei sh? daca daca nu poti comanda..pe thoman..la ursu. ai de toate acolo.

 

sincer, mai mult imi convine second hand, ca stau cam prost cu banii....

 

Nu sunt foarte clare pozele dar ce zic eu:

- Vopseaua imi pare cam aiurea. Dã-o toatã jos, finiseazã, dã cu baiț, lãcuieste... sunt topicuri cu treaba asta....

- Partea electicã... 4 potențiometre (500k pt. Humbuckere), 1 comutator cu 3 poziții, 2 condensatoare (.022 uf) , ºi o mufã jack mamã... gãseºti la cam 10 - 15 lei toate

- Doze mai greu...

- Cheițe poti sã-i pui de acusticã... eu am gãsit cu vreo 20 ron...

- Daca nu ma insel e un reghin. Pickguard nu o sa gãsesti, clar; ai zis si tu ca trebuie sa faci (din plastic)

Aici as putea sa-ti fac o sugestie... ce-am facut eu.

Te gandesti la un design si il faci din plexiglass. Pe partea inferioarã il mãtuiesi si îl vopsesti. Tãieturile le faci la 45o ... vopseºti ºi muchiile... eu am fãcut negru cu alb...

Eu am folosit de 4 mm dar pt tine ar trebui de 2, maxim 3, sã se muleze uºor pe corp.

 

Exact la asta m-am gandit si eu pentru pickguard. Am "demontat" chitara si am facut un sablon pentru pickguard. Trec astazi pe la Praktiker (sau cum se scrie) pentru plexiglass.

post-1086-1172661573_thumb.jpgpost-1086-1172661578_thumb.jpg

BTW, nice guitar dude :)

 

La partea cu firele stau mai prost. S-ar putea sa imi vina luni 2 humbuckere, dar habar n-am ce sa fac cu ele... Cine imi poate explica si mie mai pe scurt? (nu-s greu de cap, ma prind repede)

Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
sincer, mai mult imi convine second hand, ca stau cam prost cu banii....

Exact la asta m-am gandit si eu pentru pickguard. Am "demontat" chitara si am facut un sablon pentru pickguard. Trec astazi pe la Praktiker (sau cum se scrie) pentru plexiglass.

post-1086-1172661573_thumb.jpgpost-1086-1172661578_thumb.jpg

BTW, nice guitar dude :)

 

La partea cu firele stau mai prost. S-ar putea sa imi vina luni 2 humbuckere, dar habar n-am ce sa fac cu ele... Cine imi poate explica si mie mai pe scurt? (nu-s greu de cap, ma prind repede)

 

 

Aici ai o schema de LP.

LPwiring.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

sal

 

omule te pot ajuta eu sa montezi partea electronica in chitara daca esti din bucuresti

 

regards

Link to comment
Share on other sites

Daca erai din buc. te puteau ajuta mai multi de pe forum (including me) care au mai facut asa ceva.

Eu am pe undeva cheitele, cordarul si inaltatorul si un pickguard care s-ar putea potrivi la chitara aia ...

:) nu ai niste poze? daca se potrivesc ti le cumpar... imi trebuie inaltatorul si cheitele

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

poi cred ca la partea electrica te-ai descurca si singur...tot ce ai nevoie i de schema...shi unelte....eu la a mea le-am refacut aproape de la 0....tot ce trebuie este sa stai cu schema in fata....daca nupoti vorbi cu un electronist, nu cred ca ti-ar lua mult

Link to comment
Share on other sites

Guest JordyLaForge
mersi, cred ca o sa ma ajute :)

:) is din cluj.... dar daca imi poti da niste sfaturi ti-as fi recunoscator...

 

 

daca ai neclaritati cu schema de Les Paul YM: lt_jordy_la_forge

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.