www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Identificare Violonist


cioroianu
 Share

Recommended Posts

Seamana putin cu Yehudi Menuhin cand era mai tanar...dar nu cred ca e el.

Hmmm, ceva extra info?E "de-al nostru"?

Ce scrie pe poza?
_______________________________________________________

Iarta-ma daca iti spamez topicul dar simt ca doresc si eu sa impartasesc ceva, daca tot vorbim de poze cu violonisti :D

Imi trezeste o oarece nostalgie acea poza,de aceea intreb, deoarece cumva ma simt si eu legat de un anume violonist ce a murit acum multa vreme, si e ingropat intr-un cimitir din orasul meu (cimitirul din Buziasului, in Timisoara), si are o poza pe piatra funerara ,mormant uitat de lume si timp, si i-am cautat numele pe net, si am gasit niste lucruri CEL PUTIN surprinzatoare! -asa de info, Jean Prostean/Jean Prosteanu il chema pe "al meu", si am gasit asta, impressive!

IMG_20190811_002543.jpg

E din New York Times , 1911 Nov

Screenshot_20190811_001648_com.android.chrome-01.jpeg


Am gasit chiar si un post card, e mai tanar in poza aceasta(in poza de pe mormant e mai in varsta)

http://images.delcampe.com/img_large/auction/000/263/361/456_001.jpg

456_001-01.jpeg


Mai rar cand ajung acolo si vad mormantul, imi da fiori stiind pe unde a umblat si ce a cantat omul acesta in 1911.
Imi plac mult descoperirile astea, de asta sunt si eu curios de poza ta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 16/11/2016 at 14:56, Razvan S. said:

Seamana putin cu Yehudi Menuhin cand era mai tanar...dar nu cred ca e el.

Hmmm, ceva extra info?E "de-al nostru"?

Ce scrie pe poza?
_______________________________________________________

Iarta-ma daca iti spamez topicul dar simt ca doresc si eu sa impartasesc ceva, daca tot vorbim de poze cu violonisti :D

Imi trezeste o oarece nostalgie acea poza,de aceea intreb, deoarece cumva ma simt si eu legat de un anume violonist ce a murit acum multa vreme, si e ingropat intr-un cimitir din orasul meu, si are o poza pe piatra funerara ,mormant uitat de lume si timp, si i-am cautat numele pe net, si am gasit niste lucruri CEL PUTIN surprinzatoare! -asa de info, Jean Prostean(u), il chema pe "al meu", si am gasit asta, impressive!

IMG_20190811_002543.jpg

E din New York Times , 1911 Nov

Screenshot_20190811_001648_com.android.chrome-01.jpeg


Am gasit chiar si un post card, e mai tanar in poza aceasta(in poza de pe mormant e mai in varsta)

http://images.delcampe.com/img_large/auction/000/263/361/456_001.jpg

456_001-01.jpeg


Mai rar cand ajung acolo si vad mormantul, imi da fiori stiind pe unde a umblat si ce a cantat omul acesta in 1911.
Imi plac mult descoperirile astea, de asta sunt si eu curios de poza ta.

Nu am apucat sa pun poze:

IMG_20200611_104310.jpgIMG_20200611_104303.jpgIMG_20200611_104243.jpg

IMG_20200611_104250.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Este Maestrul Jean Prosteanu, un discipol al lui Hubay Jenö, violonist de mare anvergura din Timisoroara. O adevarata legenda a violonisticii din Romania, dar din pacate nu exista inregistrari cu el. A fost insa comparat cu Maestrul George Enescu in presa si la vremea lor. Cunoscut ca mare virtuos, ca interpret excelent al muzicii lui Paganini. Este inmormantat la cimitirul din calea Buziasului din Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.