www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Provocare


Stefan
 Share

Recommended Posts

As avea o rugaminte la voi ce-i mai priceputi in ale chitarei. Stoarceti-va si voi creierele si spuneti-mi si mie o melodie GREA :) care as prefera sa fie aproape in totalitate cu picking si eventual sa nu fie clasica. Ati inteles voi ce vreau eu. De fapt vreau sa o invat asa pe bucatele pana imi iese toata. A si am uitat. Sa fie de acustica (adik sa nu trebeasca sa cant pe la fretul 16,17 etc , ca e mai greu mai ales ca nu are cutaway chitara mea :) )

Mersi anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest n00binstein

Ai incercat Babe I'm Gonna Leave You, de Led Zeppelin? Cred ca e toata facuta pe picking si mai ales, are un feeling de chitara clasica. Coborarile si urcarile in si din bas sunt dementiale.

Link to comment
Share on other sites

Man pare destul de dificil, dar o sa iau melodia si o sa-l ascult. Intre timp poate il si invat. Btw Tears in the Rain de la Satriani este absolut superb si a inceput sa iasa din ce in ce mai bine. Cearny daca mai stii cantecele d-astea grele nu te sfii sa le postezi. Mersi :)

 

 

 

:)

 

Edit: acu vazui ca la cantecul pe care mi l-a zis cosu in riffu 2 trebe distors, ceea ce e mai greu pt mine ca n-am electrica :) Cosu, toate partile sunt pe distors, in afara de riff 1?

 

p.s nu am luat ink melodia d-aia te intreb pe tine :(

Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa incerci si Jeux Interdits. La prima vedere pare destul de simpla dar ai sa descoperi ca o sa dureze destul de mult timp pana cand o s-o stapanesti f bine

Link to comment
Share on other sites

A da! Mama Said de la Metallica s-ar putea sa-ti ocupe destul de mult timp daca o sa vrei sa-l inveti plus ca suna absolut demetial :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

incearca introul (de acustica) de la to live is to die sau the call of ktulu (tot metallica asta ne omoara!!!). sunt destul de grele.

cat despre pulling teeth, e destul de sa te omoare, mai ales dupa ce incep tobele, dar cu ceva exercitiu merge invatata. oricum, n'as recomanda chitaristilor sa o cante pentru ca e cu totul alt sentiment si alt feeling (asta 1) si (2) ca are un efect foarte ciudat de distortion spre fuzz (bigmuff) plus wah (powerwah).

Link to comment
Share on other sites

preo.. hmm sincer mie nu imi place asa de tare metallica, adika e ok.. dar nu ma pasioneaza.. so nu stiu mel to live is to die .. the call o stiu dar mi-a fost lene sa invat.. pulling teeth? unu am zis ca trebe sa fie de acustica.. ca n-am electrica.. si nu stau sa bag efecte prin comp ca ma doare capul... dar nu asta conteaza.. mersi de suport ;-)

Link to comment
Share on other sites

np... sa stii ca introu de la to live is to die chiar e marfa ... daca il asculti separat de melodie nu o sa'ti dai seama ca e metallica. cat despre pulling teeth, e solo de bas de pe kill em all si e cu efecte (imagine, bas, cu efecte, si ce fel de efecte? -> efecte de chitara).

Link to comment
Share on other sites

Pai proof uite ca am mai citit si io p aici si ....am niste completari ceva..nush ce....

....pai chestia d la tears in the rain d la satriani e medie ca dificultate ( iar inceputu nu tre sa il canti ca el , ca el canta la octava ...oricum poti doar sa dai p LA liber in loc d 7 ala d la inceput .....oricum

..poti asa acustic sa inveti romeo&juliet d la dire staits....oricum daca vrei o provocare cauta Stray Cats formatia...si asculta oricare .. ca sunt misto ( oriucum chitaristu are un stil special..combina fingerpickigu cu pana si suna ..e greu :)) )

 

.....dust in the wind e frumoasa ( nu e grea da da bine) ...si tot c inseamna blues fingerpicking .....iti spun daca inveti dasta poti sa canti orice :))) chiar orice :))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.