www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar -> Stomp Box -> Headphones


Jokers Wild
 Share

Recommended Posts

Salutare, 

 

Poate e o intrebare stupida ... dar, nici o intrebare nu e stupida :)

 

Ok, amp-ul meu nu are iesire pentru casti, si ma tot gandesc sa imi vand efectele sa imi cumpar un multi efect cu iesire pentru casti, insa as vrea sa va intreb si pe voi, daca exista vre-o alta modalitate sa rutez chitara catre casti.

 

Eu ma gandeam la ceva de genu

 

chitara -> pedale -> mixer (exemplu mixer: https://www.thomann.de/ro/yamaha_ag03.htm)  si implicit iesirea catre casti.

 

E ok asa, pentru repetitii seara. 

Adica nu as vrea sa imi vand din echipament doar pentru ca sunt limitat de cantat doar seara. 

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

A, ok, just checkin' !

 

  Vroiam să fiu sigur că nu ai în amp alte ieşiri, de ex SEND/RETURN. Ai fi putut exersa păstrând particularităţile amplificatorului tău şi te-aş fi îndrumat spre variante cu finalitate în Reaper sau alt DAW.

 

[ AG03 aia, este o interfaţă audio, pare ok, n-am testat-o ]

Link to comment
Share on other sites

Da, as dori asta însă nu vreau sa vând Amplificatorul.

 

Părerea ta e ca ar merge cu Yamaha? Adică chitara - pedale - interfața - căști?

 

 

 

Nu vinde amplificatorul, că e mişto ! [ în caz că vei vrea odată, totuşi, ipotetic vorbind, să-mi spui şi mie :) ]

 

Nu ştiu cum e cu ieşirea de căşti din Yamaha aia ! Eu aş folosi calculatorul in continuarea ei, pentru nişte cabsim şi, de ce nu, nişte înregistrări... 

 

Nu ştiu cum e traseul mixerului ăla, caută-i manualul, să vezi ce semnal vine la căşti, poţi trece prin Cubase, că văd că are în dotare.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult man. Nu vreau sa îl dau m-am chinuit mult sa strâng banii s-o ar fi păcat. Mersi de sfaturi.

 

Ar mai fi opțiune cu un head mic gen VOX lil night train... Are ieșire la căști și e și lampa :)

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi opțiune cu un head mic gen VOX lil night train... Are ieșire la căști și e și lampa :)

 

 

Nu ar fi ! Adică, teoretic ar fi, dar e cam scărpinată după ureche . :)  Tu ştii ce sound vrei să-ţi formezi ! Unii bibilesc la un sound anume luni de zile. Tu vei înlănţui pedalele alea fără Junior şi va fi altceva.

 

Dacă tot ieşi din tipar şi vrei ceva pentru exersat pe corzi doar [ şi pentru că ai amintit de VOX ], mergi spre ce a recomandat colegul mai sus, un Amplug ! Este şi varianta Night train, dacă ala e soundul pe unde umbli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Desi nu mentionezi nicaieri, intuiesc ca nu vrei sa faci audioderanj; vecini, parinti, sper ca nu te-ai insurat etc.Fa-ti un isocabChitara-efecte-blues junior in isocab-mic in isocab-mixer-castiSauChitara-efecte-blues junior in isocab-mic in isocab-interfata audio-DAWSucces!

Uite Si demohttps://m.youtube.com/watch?v=TX0tXhtc7mghttps://m.youtube.com/watch?v=0tjpNza5kwo

post-17801-0-92734500-1477814316_thumb.jpg

post-17801-0-33042200-1477814323_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hehe, nu cred :) dar e o idee

 

Păi, aia zisăi şi io, da' la ochi, la prima strigare adică, vreo 3-4 bulioane te costă valiza ! Un' mai pui micu' şi PA-u' sau mixeru' [ poate are nevasta d-ăla de face maioneza la salata dă beof şi te-ai scos :P ].

Vezi poate mai găseşti d-alea de le luau ăştia la-ncorporare, că ierea dă lemn şi ţinea şunca 2 luni nestricată, asta dacă nu ţi-o confisca sergentu' !  :)

 

Bre, ia-ţi dracu' un Amplug şi basta, dai obj' de lei second şi nu te doare capu' !

 

Ca-n bancu' cu ciobanu' : "Io bani de TIR n-am, da' o uşă d-aia musai să-mi iau şi io !" :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa folosesti chitara + efectele tale "in liniste " ai nevoie de un " amplif de casti " , sau orice amplif de mica putere  ce are iesire ptr casti sau difuri mici ..cum sunt cele ptr Notebook .

De obicei  mixerele  au iesire de casti  , numai mixerele mici ptr instrument poate nu au iesire de casti .

Exista o sumedenie de amplifuri mici ce au   iesire stereo ptr difuri mici sau casti ..deci ptr chitara nu este musai sa cumperi un "Headphone amplifier "  scump ..

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa folosesti chitara + efectele tale "in liniste " ai nevoie de un " amplif de casti " , sau orice amplif de mica putere ce are iesire ptr casti sau difuri mici ..cum sunt cele ptr Notebook .

De obicei mixerele au iesire de casti , numai mixerele mici ptr instrument poate nu au iesire de casti .

Exista o sumedenie de amplifuri mici ce au iesire stereo ptr difuri mici sau casti ..deci ptr chitara nu este musai sa cumperi un "Headphone amplifier " scump ..

 

.

Mulțumesc mult karpi, dar din mixerele pe care le-am dat exemplu crezi ca ar face față?

 

Opțiunea de rezerva e amplug

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hai salut. Eu nu prea inteleg, de ce ar fi Vox-ul optiunea de rezerva? E cea mai simpla si ieftina solutie in scenariul dat de tine. Vrei sa repeti cu casti? Iti trebuie un amplificator de casti, iar un AmPlug e exact asa ceva. Pe langa asta, iti ofera si simularea de cabinet, pe care nu stiu daca ai luat-o in considerare. In cazul in care nu ai vreo pedala cu cabsim in arsenal, daca te bagi printr-un mixer, direct in casti, o sa scoti un ton de-o sa-ti vina sa te lasi de chitara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hai salut. Eu nu prea inteleg, de ce ar fi Vox-ul optiunea de rezerva? E cea mai simpla si ieftina solutie in scenariul dat de tine. Vrei sa repeti cu casti? Iti trebuie un amplificator de casti, iar un AmPlug e exact asa ceva. Pe langa asta, iti ofera si simularea de cabinet, pe care nu stiu daca ai luat-o in considerare. In cazul in care nu ai vreo pedala cu cabsim in arsenal, daca te bagi printr-un mixer, direct in casti, o sa scoti un ton de-o sa-ti vina sa te lasi de chitara.

Salut,

 

Dorința mea este sa trec prin pedale și sa ies pe căști iar amplug nu poate asta. Amplug nu poate decât direct în chitara și apoi căști. De aceea dacă vreau ceva simplu amplug e soluția dacă vreau pedale trebuie altceva :)

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Cine ți-a zis asta? Ce te împiedică să-l bagi în ieșirea ultimei pedale în loc de ieșirea chitarei? Cu un amp normal nu faci exact același lucru?

Hmmmmmm... Da chiar... O bag direct în ultima pedala... Asa zici?

 

Hmmmm

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut. doar pt repetat seara de ce nu incerci o interfata simpla-behringer ucg112(parca) si treci prin amplitube. gasesti acolo orice amp si orice pedala. nu e sunetu de la the real thing dar nici nu te da nimeni afara din bloc :)

Mulțumesc, s-a rezolvat cu un practice Amp mic. Mulțumesc pentru sfat

 

Sent from my D5803 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.