www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doua Intrebari


laviana1980
 Share

Recommended Posts

1.Daca imi cumpar o chitara cu doua doze humbucker  partea de clean va avea de suferit?

adica clean-ul va suna mai naspa pe o astfel de chitara? eu acum am numai single coil pe chitara. daca da exista o solutie de a avea un clean ca de single coil pe o chitara cu doua humbuckere?

 

2. De ce as alege alte doze decat cele stock pe o chitara ? toata lumea zice ca doza x suna asa, doza y suna altfel, etc. aceste lucruri nu se pot rezolva din egalizator?  sau exista o diferenta?

 

 

Link to comment
Share on other sites

exista o solutie de a avea un clean ca de single coil pe o chitara cu doua humbuckere?

Este și varianta asta, dacă o consideri necesară. Se cheamă coil split/tap. Cum zice vektor, e o chestiune de gusturi.

 

aceste lucruri nu se pot rezolva din egalizator?

Ssssshht! Vrei să afle toată lumea și să dea faliment firmele de doze?!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2. De ce as alege alte doze decat cele stock pe o chitara ? toata lumea zice ca doza x suna asa, doza y suna altfel, etc. aceste lucruri nu se pot rezolva din egalizator?  sau exista o diferenta?

Exista diferente ale spectrului de frecvente si intre doze de acelasi tip dar brand-uri diferite . Acest spectru care contine armonice , este determinant pt tonul chitarei tale .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai degraba sa il traga peste fretboard la primele taste pt a mutzi corzule libere si sa sune ce canta cat mai curat. Partea cu vibratul dupa nut inseamna si ca coarda efectiv suna altfel, mai spart, deci tonul sufera...asa nu patesti decat la o chitara lucrata neatent, prost, si e ceva cu care nu te obisnuiesti, ci remediezi schimband nut-ul sau altfel

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Am cumparat pana la urma o chitara cu doua humbuckere.am un ton,un volum si un 3 way switch.

As vrea sa fac unele modificari si sa am la switch o poz full humbucker bridge, una full humbucker neck , o poz ambele humbuckere bridge si neck si una buna ptr cleanuri.

Asta de clean cum sa o realizez?

Daca poate cineva sa imi explice eventual cu mentinerea swithului cu 3 poz si ptr clean am inteles ca se poate pune un push and pull switch

Nu radeti, chiar nu ma pricep cu chestii deastea.

Link to comment
Share on other sites

Din ce m-am documentat am inteles ca pot pune potentiometrul push pull in locul celui de ton

De cati km trebuie sa fie?

La mine cel de volum si cel de ton au 250k.

Sa pun ambele de 500?

Cum obtin cel mai bun clean ?doza bridge sau doza neck ca si sungle coil-uri sau doza de bridge si doza de neck amandoua legate im paralel ca single coil?

Link to comment
Share on other sites

prima oara verifica daca dozele tale au 4 fire. daca ai 3 way switch, atunci este posibil sa aiba doar 2 fire si atunci nu poti sa le splitezi in single coil.

daca dozele tale au 4 fire (asta verifici in cavitatea din spatele chitarii, doua dintre fire ar tb sa fie legate separat cu o banda, fara sa fie atasate la switch), atunci poti inlocui potul de ton cu un push-pull de 500k (la humbucker se recomanda de 500k).

operatiunea de inlocuire nu este simpla, trebuie facuta de cineva care se pricepe.

 

cum obtii cel mai bun clean ? asta este o intrebare grea, cel mai bun ton de clean pentru tine nu este si cel mai bun pentru mine, deci este mai complicat cu sfaturi pe partea asta. teoria zice ca un Strat SSS este cea mai recomandata chitara pentru clean, iar cele cu humbucker sunt recomandate pe drive.

 

daca ai atatea intrebari inseamna ca te asteapta o perioada lunga de investitii si schimbari de gear, si la finalul cautarilor iti dai seama ca tot prima chitara era cea mai potrivita pentru gusturile tale (vorbesc prin proprie experienta).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Da , asta cu cel mai bun clean e o exprimare aiurea recunosc.

Cum obtin un clean ca de single coil sau aproape de single coil?

Prin splitarea humbucker bridge, humb. neck sau ambele?

 

Dozele au doua fire, dar le schimb cu niste seynmour duncan.

Dispun de niste bani care vreau sa ii invetesc in modif.

Nu am schimbat pana acum doze stoc,asa ca sunt curioasa daca se vor observa schimbari in ton.

Dupa asta probabil ca ma voi linisti si voi ajunge la concluzia lui airhead.

Dar vreau sa traiesc pe propria piele experienta

Edited by laviana1980
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pt o o combinatie care le are pe toate ti-o recomand pe cea de pe ibanez jpm100: steve' special + air norton, care pe pozitia 2 suna f bine pe clean ( ca reper dream theater pull me under ). Dar depinde si de lemn si scale. Merge de minune pe ibanez jpm, adica basswood 25.5 rosewood+maple

Edited by barbarossa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este exact aceeasi schema, imagineaza-ti doar ca patratul acela cu 6 borne (switchul push-pull) este pe celalat potentiometru.

 

Edit:

https://docs.google.com/gview?embedded=true&url=http%3A%2F%2Fwww.seymourduncan.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F05%2F2H_3B_1V_1TppSPL.pdf

Edited by Castal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Oky doky .

Au venit noile doze .

As vrea inainte sa le montez sa inregistrez cu cele vechi ceva pe clean si pe distors pentru a le putea compara.

Vreau sa pastrez aceleasi corzi (care sunt aproape noi) si aceeasi inaltime la doze.

Vreau sa bag chitara in amp care e un marshall si de acolo prin emulated line in direct in placa de sunet a calculatorului unde am reaper.

Pentru a avea rezultate cat mai corecte sa inreg cu egalizatorul amp-ului la ora 12 (gain,bass,medii,inalte,contur,volum) fara alte efecte, atat pe clean cat si pe distors?

Sau exista alta metoda mai buna pentru a compara dozele. Am si procesor de ex.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Lanțul trebuie sa fie cat mai simplu;

Chitara cablu amp

Setările aceleași inclusiv potentiometrii din chitara în aceeași poziție.

Reglajele din amp evident aceleași.

Trebuie să ai niste boxe bune monitor pe care sa asculți comparativ.

Evident nivelul de intrare în placa de sunet sa fie la fel.

Dozele au semnal de ieșire diferit ( mai puternic sau mai mic) și spectru diferit.producatorii mai afișează un mic grafic cu spectrul produs de doza, joase medii înalte .

Sunetul e evident diferit și intre doze HB.

În general HB să un sunet cu joase mai multe ,mai înfundat decât single coil.

In general Doza neck e pentru solo/ clean iar bridge pentru acorduri overdrive .

Daca vrei sa vezi spectrul de frecvențe îți recomand cool edit produsul care are analizor de spectru și poți vizualiza diferitele doze cum amplifica mai mult sau mai puțin anumite frecvente.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 10/27/2016 at 13:09, laviana1980 said:

multumesc de raspunsuri

mai am o intrebare:

de ce se pune elastic deala de prins parul peste corzi ca in videoclipul asta?

 

 

 Se pone  textila cu elastic

1-pentru estompare .Si dupa  "nut" corzile intra in rezonanta ce cu energie mai mica "trece de nut" si interfereaza cu partea active ale corzilor ..sa zicem ca "produce un ecou "  nedorit plus reduce sustain-ul .Daca chitara are "menghina " nu mai este necesara acest fel de  estompare cu material textil  deoarece "ecoul " nu mai trece de menghina .

2- Daca  ai distors cu gain foarte mare   corzile libere intra in oscilatie / in  rezonanta  cu tonul cantat pe alte corzi  si mai ales cu sunetul puternic ce vine din difuzor ( Larsen effect ) .Ca sa nu te chinui sa tot faci "palm muting " si estompari cu degetele "libere "  si sa eviti atingerea corzilor libere pe cat se poate    se rezolva  estomparea cu materialul textil langa "nut' sa zicem pozitia "1"  cand si asa nu canti in acea pozitie si nici coarda libera nu folosesti .Astfel  de ex. poti sa faci taping mai lejer si cu "gain enorm " cu distors mare  dar si solouri executate "normal " fara a avea grija corzilor libere ce  "zbarnaie / oscileaza etc ,," nu esti nevoit sa tii ambele maini incontinu pe corzi ca sa intre in rezonanta atat in timpul cantatului cat si in  micile pauze de cantat .

 Schimb/inlocuire  de doze  modifica soundul intr-o oarecare masura  dar culoarea si sustain-u l vine din chitara  din lemn ,

 Cel mai multi schimba dozele pentru un semnal mai mare ce ataca un distors mai puternic si nu trebuie sa utilizeze in plus o pedala "buffer ' sau "preamp" ce are nevoie de inca un cablu , baterie sau alimentator de la retea  ce se pot defecta ..deci probleme in plus la o cantare  in deplasare .

Sau vor semnal mai mic si mai "clean " la o chitara preferata ., sau sa extinda aria dde utilitate ...etc

 De obicei ptr sound  "clean " cel mai bine suna dozele cu semnal moderat  ., Producerea  soundului  de catre 'doza "  depinde de multi factori  in functie de campul  magnetiic  si numaarul de spire ale  bobinelor  se intampla  tot felul de "reactii electronice" ce pot sa denatureze soundul  atacul /timbrul dinamica sunetului .Doza " puternica " da semnal mare dar poate sa si denatureze , doza "slaba " poate sa produca un sunet mult mai stralucitor /rotund  /frumos  Ptr distors  este OK doza "puternica " ptr clean  din cele cu semnal mai moderat .

Ptr soundurile 'clean " si tehnica de picking trebuie sa fie mai "blanda " ca sa reduci dinamica in limitele amplifului sa nu plescaie sunetele ci sa aiba o evolutie  frumoasa in timp  ce se incadreaza in posibilitatile dinamice si ale pedalelor cat si ale amoplifului .

Dozele singlecoil au spectrul de frecvente foart larg , cele humbucker au spectrul mai ingust  mai putine joase si mai putine inalte  .Inalte si joase oricum trebuie sa se "taie " inainte de distyorsionare ( se face de obicei cu filtre incluse in circuitul distorsului ) .asa ca humbucker-ele sunt OK ptr distors  .Cu singlecoil trebuie sa faci o setare mai atenta din EQ ca sa scoti un sound OK  altfel apar inalte de parca spargi sticla  si joase ce vuiesc  si nu suna bine ..

Ambele constructii de doze au o mare varietate de tipuri  ce dau  diferite rezultate  ce fiecare sunt OK ptr un  anumit scop /sound /tehnica ...

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.