www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Refinish De Chitara


Gungnir
 Share

Recommended Posts

O intrebare entry-level pentru amatorii/lutierii ce au mai revopsit o chitara.

 

Ma gandesc sa fac un refinish la o electrica entry level (un Epi LP100), ca sa pregatesc terenul pentru alte cateva upgradeuri.

 

Am inteles cum se da jos ce are pe ea deja, un heat gun si un spaclu si aia e, pe urma un pic de smirgheluire si am lemnul pe care sa lucrez.

 

Acum vine necunoscuta ecuatiei pentru mine:

Ce "substante" ar trebui sa aplic dupa asta?(lac/grund/vopsea etc.)

 

Am vazut atatea videouri cu oameni care aplicau atatea tehnici diferite, incat sunt mai rookie in domeniu decat atunci cand mi-a venit initial ideea.

 

Mi-ar placea ca rezultatul sa fie un finish precum al Studio-urilor din seria Faded T(atasez o poza).

 

Am gasit un video care surprinde ce vreau sa fac eu, daca ajuta pe cineva in a-mi spune ce trebuie efectiv sa fac :))

 

Multumesc mult! Astept raspunsul vostru.


Asta e finishul pe care il tintesc.

post-18797-0-82888000-1476626740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

of of of.....ai mai cautat pe forum? cred ca saptamanal apare un topic legat de tema asta............................................

dupa intrebarile puse,probabil nu ai mai vospit nimic inafara de obiecte ce imprejmuiesc curtea

 

pe langa asta,ai o chitara mai tricky,avand in vedere ca neckul e lipit si nu se poate desface - deci te chinui in plus cu zona de imbinare gat-corp

1 - slefuire (un pic? :) ),nu o sa mearga ca in video,sau si daca merge,nu e asa simplu precum pare; tu ai corpul cu burta (daca bine imi dau seama din pozele de pe net) la strat e plat ; se slefuieste in directia fibrei (dinspre bridge inspre neck),altfel raman urme

2 - grain filler daca are fibra poroasa;sau fara,daca e fibra fina/marunta

3 - bait (pe baza de apa cel mai ok) , in mai multe straturi; probabil nu scoti culoarea din prima,deci trebuie sa ai un pic de simt in ce priveste amestecul culorilor cu al non-culorilor ; si cu pensula aia,trebuie putin simt,ca sa nu faci pete/dungi - sau folosesti o carpa

4 - posibila reslefuire foarte fina - dupa baituire se ridica fibra

5 - lac,cu pensula,sau aerosol; cu pensula nu recomand, aerosol - ori spray din tub (iarasi-nerecomandat) ori compresor ; multiple straturi

6 - slefuire umeda fina 

7 - polish,buffing,daca vrei sa straluceasca "misto"

8 - asamblare finala si gata

 

 

 

SAU 0 - o lasi cum e si esti mai castigat :) solutiile astea cu "slefuiesti un pic,"tzapi" niste vopsea "dupli-color", o tzara  lac si gata" ,nu merg...

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit alte topicuri, imi cer scuze, poate nu am cautat in profunzime.

Nu am vopsit garduri, am vospit custi de caine, in schimb :))

Epi Lp 100 e cu bolt on neck, asta o sa faca treaba ceva mai usoara.

Multumesc pentru raspuns, am un compresor vechi pe acasa, imi iau materiale si ma apuc, ce-o iesi, o iesi. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Intrucat am vrut sa fie toata treaba cu refinishul cat mai low cost posibil ca sa imi ramana bani pentru electronica buna, o ecranare, cheite cu locking, un calus si un pragus nou(+ o vizita la lutier), am reusit sa fac totul cu...30 de lei :))

Intai am dat jos toata electronica si tot harware-ul, si am ajuns cam asa:

post-18797-0-51187800-1479050408_thumb.jpg

Am luat un lac, un chit de cutit si o rola de smirghel.

Neavand pistol cu aer cald, am folosit for the sake of experience un polizor cu care am luat in vreo 20 de minute, impreuna cu tatal meu, tot stratul de lac de pe chitara. Am indepartat de asemenea si maple veneer-ul(ce se presupunea a fi un maple top, avea o grosime de cel mult 1,5mm) si, dupa doua ore de smirgheluit, am adus-o in postura in care arata cam asa:

post-18797-0-43269200-1479049639_thumb.jpg

post-18797-0-80842700-1479049681_thumb.jpg

Am decis ca, in loc sa folosesc grain filler, bait si apoi lac, o sa folosesc 3-4 straturi de lac colorat,pana se niveleaza, acoperit de 2 straturi de lac incolor.

Dupa 2 straturi de lac colorat, cam asa arata:

post-18797-0-95357200-1479049920_thumb.jpg

post-18797-0-87827400-1479049931_thumb.jpg

post-18797-0-73154700-1479049953_thumb.jpg

Urmeaza sa asperizez, sa mai pun restul de straturi de lac si la sfarsit o slefuire umeda foarte fina.

Nu o arata bine sau profi, dar na, a fost treij de lei pentru o chitara la care nu am ce sa stric. Momentan sunt foarte multumit de rezultat. Revin cu poze in starea finala, dupa instalez niste Dimarzio PAF 36th anniversary si niste poturi CTS.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.