www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Brum La Amplificator Pe Tuburi


piedpiper
 Share

Recommended Posts

Poate are cineva o idee,

 

Recent am terminat un amplificator dupa o schema de Zen Decware. Tansformatoarele sunt dintr-un magnetofon Grundig+un traf audio din Darclee (stiu ca nu sunt transformatoarele ideale dar tensiunile obtinute sunt 270V in loc de 300 si 6.7 in loc de 6.3). Sunt multumit de sunet desi am facut un montaj de mai mare rusinea. 

 

Din pacate am un zgomot de 50Hz. Potentiometrul nu il afecteaza. Fara dubla trioda 6N1P dispare complet. Daca modific de la intrerupator rezistenta din catod zgomotul isi schimba volumul. Mentionez ca am legat doua infasurari de filament in paralel in faza, si doar una din ele are priza de traf la mijloc si conectata la masa.

 

Am acces la osciloscop Hameg si generator de semnal Hantek pentru masuratori.

post-26558-0-38490000-1475702766_thumb.jpg

post-26558-0-11883000-1475702768_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am doua infasurari dar le-am legat in paralel si in faza. In circuitul din care am luat traful de alimentare infasurarea separata dadea 0.2A pe un tub de intrare, si avea un potentiometru bobinat de 100ohmi cu contactul variabil la masa. Mie 6N1P imi cere 0.6A, asa ca am pus ambele infasurari in paralel sa imi dea mai mult curent. Eventual deconectez priza de la masa si pun potentiometru bobinat?

post-26558-0-44297200-1475746644_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

In general doua infasurari de traf nu se leaga in paralel decit daca

au fost bobinate simultan.Daca se poate, pune una din ele pe finale si cealalta pe trioda.

Sper ca cea "cu priza mediana" e cu adevarat mediana si nu cumva

o priza pentru filamente de 5V.Sirmele catre filamente trebuie torsadate.

Poti sa vezi daca problema e din filamente alimentind filamentele triodei

de la un acumulator sau baterii (4 baterii R14 te tin pentru o proba scurta).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti pune o poza de sub capota amplificatorului ? Cel mai des se întâmplă să ai circuitul de masa aiurea .

De acord cu tine . Daca pune grilele lui 6N1P la masa si tot mai "bârâie" , este clar ca trebuie sa reconsidere circuitul de masa .

Pe de alta parte si montarea in paralel a unui secundar care nu a fost gandit pt treaba asta , poate sa genereze probleme .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Am atasat poza cu masa marcata cu galben. Pamantarea(am verificat la priza, de fapt nu este), merge in acelasi punct cu priza mediana de 6.3V si condensatorii de filtraj+ diode redresoare. Am marcat cu galben firele de la condensatoare, pentru ca merg pe sub. Urmeaza un fir de 1.5 pana la urmatorul punct de masa. Acolo sunt conectate celelalte puncte, impreuna cu carcasa(si asta e marcata cu galben.)

 

Referitor la priza mediana, transformatorul de alimentare e BV 9007-501, si are intr-adevar o priza mediana(am si masurat de altfel). L-am legat la priza de 220V ca sa obtin tensiuni mai mari, si are la iesire in serie infasurarea de 22V cu cea de 245V (de data asta punctul comun e in antifaza ca sa se insumeze tensiunile). Pe schema magnetofonului din care l-am luat se mentioneaza consumul pentru fiecare tub. Infasurarea mai slaba era pentru un EF86 a carei specificatie era 0.2 A. Eu am nevoie de aprox. 2.1A la 6.3V, iar specificatiile schemei in care era folosit sunt: (0.2)+(0.3+0.2+0.27+0.76)=1.73 . Dupa 3-4 ore de functionare atinge o temperatura exterioara de 38-40 de grade.

post-26558-0-44319400-1475831313_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@ggg Da,se aude in continuare neschimbat. Nu e puternic dar e suficient sa deranjeze.

@sorin65 Infasurarile sunt legate impreuna sub placa de textolit care se vede in poza. Asta inseamna ca dezlipesc putin, pun la loc, ascult, si probabil iar dezlipesc si lipesc dupa. O sa incerc doar maine, pt ca am suficient timp la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Am facut o greseala. Eu stiam ca ce aud e tonul retelei, 50 Hz, asa cum am scris de la inceput, dar de fapt e 100 Hz. Am verificat cu o aplicatie de telefon care arata spectrul. E de-a dreptul jenant. O sa verific filtrarea.


@vicSnd Acolo am desenat eu gresit :(. Ambele au anodul direct la traf, si grila din mijloc la 1k.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.