www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bass Pentru Incepator.


SneKisser
 Share

Recommended Posts

Dupa cum cred ca ghiciti deja, sunt un adolescent obisnuit de vreo 5 843.87518 zile de viata, adica 16 ani ce vrea sa invete sa cante la chitara bass. Dilema mea principala este ca nu stiu ce bass sa imi cumpar. Sunt extrem de indecis la capitolul acesta. Recomandarile sunt binevenite (eu am ochit un bass Epiphone Tobias Deluxe iv dar eh). Sunt flexibil in ceea ce privesc genurile si ascult trupe de toate felurile: De la Green Day la Jamiroquai pana la Primus, My Chemical Romance, Muse, Red Hot Chili Peppers, System of a Down si multe altele pe care nu le voi enunta aici pentru ca acest thread este facut pentru cu totul si cu totul alt lucru. 


Si acum, un TL;DR pentru lenesii de-aici.
Am 16 ani si degete destul de subtiri (dar lungi)
Vreau bass. Yeah.
Amplificatorul meu de inceput as vrea sa fie un Rumble 25. Pareri?
Daca as putea sa intru intr-o trupa peste un an, ar fi sick.



Cam asta e tot. Merci anticipat ^^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/bass-ro-5/electrice-ro/ibanez-gsr200b-wnf-chitara-bass

Mi-am luat asta acum un an si o recomand.

Poti sa scoti foarte multe tonuri din ea, are un gat fin si e usor de cantat pe ea, arata si traznet. (mai fain ca in poza)

 

http://www.senia.ro/chitara-bass-electrica-washburn-taurus-t14/26370-1

Si asta e faina

Edited by andrușcaiepuraș
Link to comment
Share on other sites

Rumble 25 nu e amplificator de bas, este felul in care Fender isi bate joc de oamenii care nu se pricep.

Daca vrei sa auzi si sa simti placerea de a canta la bas, ia un amp de minim 60W, chiar daca e SH. Daca la chitara poti sa repeti fara probleme pe un amp de 5W, lucrurile stau diferit la bas. Are nevoie de niste putere ca sa sune, iar difuzorul are nevoie de un cabinet decent in care sa se agite.

 

Orice bas nou si ieftin iti vei lua, vei vrea sa il vinzi mai tarziu. Garantat. Asa ca, mai bine iti iei un bas SH si apoi il schimbi in functie de cum evoluezi si ce preferinte dezvolti.

Edited by Dan Damian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu tot începător sunt si am fost la guitarshop si am întrebat băiatul de acolo ce bass imi recomanda ; Cristi(el se ocupa de vânzarea chitarelor bass) mi-a explicat si mi-a arătat principalele tipuri de chitati existente ,ma ghidat in funcție de preferințe si de ce-mi place sa fac alegerea cea mai buna pentru bugetul meu ; recomand un amp de maxim 10-12",cu cât mai mulți wati DAR tine cont ca daca mai canti cu alte instrumente sa se mai audă si ele ! :D Bafta !

Link to comment
Share on other sites

Eu tot începător sunt si am fost la guitarshop si am întrebat băiatul de acolo ce bass imi recomanda ; Cristi(el se ocupa de vânzarea chitarelor bass) mi-a explicat si mi-a arătat principalele tipuri de chitati existente ,ma ghidat in funcție de preferințe si de ce-mi place sa fac alegerea cea mai buna pentru bugetul meu ; recomand un amp de maxim 10-12",cu cât mai mulți wati DAR tine cont ca daca mai canti cu alte instrumente sa se mai audă si ele ! :D Bafta !

 

Daca mai canti cu alte instrumente sa se mai auda si ele? In primul rand, orice amplificator are potentiometru de volum, deci poti sa-l dai cat de incet vrei tu. In al doilea rand, ai fost vreodata intr-o camera in care canta cineva langa tine la tobe? Ca sa nu mai zic, daca se adauga si chitare electrice, voci, clape, etc. Sa vezi atunci daca se aude prea tare amplificatorul tau de maxim 10-12" :)

 

Eu folosesc acasa un Fender Rumble 75 si il recomand cu caldura!

Edited by Dan Damian
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pana sa se ajunga la sculele pe care s-ar putea canta, eu cred ca ar trebui facuta o precizare importanta. La bass nu te apuci sa inveti sa canti, pana nu ai parcurs un drum minimal pe un instrument polifonic: pian, chitara, eventual harpa. La bass, cand te apuci sa inveti sa canti, iti trebuie cateva notiuni elementare, dar clare, despre polifonie, acorduri, armonie. Fara aceste notiuni, prin care sa poti auzi si face diferenta intre caracterele acordurilor (pe care nu le poti invata decat auzindu-le pe un instrument polifonic), este timp pierdut inutil.

Pentru un incepator, mai ales amator, i-as recomanda mai intai, sa invete sa cante la chitara (pana invata ritmica, armonia si capata tehnica necesara) si apoi sa se apuce de studiat bass-ul. Altfel, va fi un ratat, care va invata doar sa puna in mod mecanic degetele in anumite casete de pe grif, pentru ca ma indoiesc, sincer, ca, la varsta asta, se va mai apuca de invatat bass-ul altfel decat dupa ureche si tab-uri.

Oricum, timpul petrecut pentru invatarea chitarei ii va oferi un avantaj de netagaduit, chiar si doar pentru faptul ca tehnica de cantat este identica si la chitara si la bass.

Numai de bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.