www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel Mai Bun Capodastru


jagger
 Share

Recommended Posts

Nu fiti rai !

 

Depinde de ce fel de  muzica  ptr chitara interpretezi ..

 

Oricat de harnic ar fi un chitarist sunt multe "combinatii" ce nu se pot interpreta decat in anumite pozitii

doar cu capodastru poti sa "urci" pozitia ..ca sa ai combinatia si mai sus ..!

 

Fara capodastru  poti sa  prinzi acorduri "speciale "  sau  sa canti   anumite  "faze" numai  cu  "open strings din pozitia " 0 " .

 

De ex . poti sa faci canti in  "pedala  armonica "( inseamna  sa tii un ton al uneia din corzile libere si sa  canti in jurul ei o progresie intreaga de acorduri sau linie  melodica ...) Deci daca vreau sa mut totul mai sus cu un semiton sau un ton ...etc ..nu mai am  coarda libera OK .. se rezolva cu capodastru ..

 

Cu capodastru te poti muta  "mai sus '  si in alte "pozitii" ca sa interpretezi partituri ce necesita  "open strings ..."  .

 

Lucru valabil ptr orice tip de acordaj .si orice gen de muzica daca  esti nevoit sa "urci piesa "   si doar cu un semiton  ..

 

Ca si parere ptr alegerea unui anume capodastru

 

-Sa fie "mic"  sa nu te deranjeze  la mana stanga daca canti in pozitia 1 sau 2 .

-Sa se poata  muta /monta / demonta usor si repede .

-Bineinteles sa apese corect toate corzile   deci ar trebui sa fie OK  in lregatura cu radius-ul chitarei .

 

 

Eu posed unul simplu cu "panglica " , cel mai ieftin si mic tip de capodastru ...nu-i prea fiabil si este greoi de montat /demontat ..dar eu il folosesc numai cateodata acasa ..sper sa ma tina un timp ..

 

 

Ptr cei mai harnici trebuie sa le spun ca este cam greu sa tii la octava ( pozitia XII sau mai sus ) un bareu ( chiar si pe doar patru corzi )  si sa sune cu sustain frumos toate corzile din arpegiu  cu o progresie ce se schimba si  in care trebuie sa sune frumos cu sustain si  corzile "libere" ( sa nu "moara " nici un sunet din corzile libere  cand faci schimbarile pe alte corzi )  si asta 16 masuri ...iar daca mai si repeti de 100 de ori ptr o inregistrare ...ala esti ..hehe..asa am cumparat si eu un capodastru acum cativa ani buni .

Edited by karpi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Scuze ca dezgrop threaduri, insa mi-am luat si eu de curand un Shubb C1 si intr-adevar e foarte misto jucaria. Bine, n-am verificat intonatia la sange cu el pus pe chitara, dar ajuta enorm faptul ca e ajustabil. Adica prima oara cand l-am pus il stransesem prea tare si imi dadeau toate notele in diez. Dupa care l-am mai slabit oleaca si a fost ok, daca nu era 100% accurate era extrem de aproape de ce trebuia sa fie. N-am apucat sa ma joc chiar foarte mult cu el, dar sunt ferm convinsa ca daca il mai ajustez un pic, o sa fie si mai bine. In orice caz, foarte faina jucaria, eu zic ca merita banii.

 

De luat l-am luat de pe Thomann, nu stiu daca se gaseste de vanzare si la noi, nu m-am uitat.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.