www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Din Vintage Tremolo In Floyd


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

Nu te băga, că nu te pricepi. E muncă de lutier, nu de tâmplar amator. Apelează la unul din lutierii cunoscuți, de aici, de pe RGC.

Mersi, m-am gandit mai bine si nu o sa ma bag... pentru ca inca nu sunt destul de priceput... 

 

 

 Totusi.. Am o intrebare.. si am zis ca in loc sa deschid un nou topic, mai bine o adresez tot aici... Care sunt pasii de vopsire a unei chitari? Ce trebuie sa aplic prima data, numarul de straturi, ce lac... e.t.c... sa precizez ca vreau sa o vopsesc cu vopsea spray

Link to comment
Share on other sites

Pierzi timpul. Nu va suna mai bine. Mai bine îi schimbi dozele, cheile, electronica, o ecranezi şi o duci la un lutier să-i corecteze defectele pe care le cam au toate entry-level-urile. Tastele, rutarea cavității gâtului, alinierea gâtului etc.

Nu are rost, pentru ca deajaba i-as pune doze foarte scumpe daca lemnu nu e bun... e ca si cum ai pune un motor de lamborghini la o dacie... vreau sa o vopsesc... mai mult asa... sa dea bine in camera... nu sa o folosesc

Link to comment
Share on other sites

 

Ciobanu' asta a taiat din prima tasta si a mutat bridge-ul mai departe ca sa "compenseze"... Wow... 

 

Eu am facut asta , poate te inspira.

 

Razvane, mai bine ii spuneai clientului sa se lase. A stricat o chitara decenta degeaba. Ce face cu FR ala ridicat 2mm de pe corp putea sa faca si cu un vintage tremolo.

 

Nu merita sa cipartiti chitare, chiar ieftine. Daca nu va pricepeti o sa iasa niste lopeti, iar daca va pricepeti, timpul pierdut si costul pieselor depaseste valoarea finala a instrumentului, care de cele mai multe ori scade sub cea initiala. Mai bine le scoateti la vanzare, mai puneti ceva pe langa si luati o chitara cu specificatile dorite. Iesiti mai ieftin in final si mai salvati un instrument de colectia de lopeti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu merita sa cipartiti chitare, chiar ieftine. Daca nu va pricepeti o sa iasa niste lopeti, iar daca va pricepeti, timpul pierdut si costul pieselor depaseste valoarea finala a instrumentului, care de cele mai multe ori scade sub cea initiala. Mai bine le scoateti la vanzare, mai puneti ceva pe langa si luati o chitara cu specificatile dorite. Iesiti mai ieftin in final si mai salvati un instrument de colectia de lopeti.

 

 

  Am renuntat la ideea de a pune Floyd... dar vreau sa stiu cum as putea sa o vopsesc... ce strat se aplica prima data ca sa se lipeasca culoare, cate straturi de vopsea... alea alea..

Se poate obține o stabilitate mult mai bună a acordajului şi fără FR. Eu sunt mai mult decât mulțumit de cheile cu blocare JinHo (25 de lire, de undeva din Anglia) pe care le am pe o Yamaha. Nu am ciopârțit nimic, nu am dat nici o gaură, dar fac cam 95% din ce face un FR, ca stabilitate a acordajului.
Ca s-o pui pe perete nu ai nevoie de Floyd Rose, sunt suficiente nişte culori țipătoare.

 Pai asta vreau sa fac... dar vreau sa aflu cum o pot vopsii cat de cat mai bine

Link to comment
Share on other sites

E plin youtube de tutoriale. Ai mare grija unde vopsesti, sa fie spatiu foarte bine ventilat si sa ai masca (nu d-aia de praf de 2 lei, masca de vopsit). Nu te juca, e foarte periculos.

In nod normal pasii sunt:

Slefuit, grund subtire 2-3 staturi cu timp de uscare intre, 24-48 ore pauza,

slefuit, curatat, culoare ~3 straturi cu timp de uscare intre, 48 ore pauza,

lac 3 straturi cu timp de uscare intre, 2-5 zile pauza,

slefuit ud, curatat, 2-3 straturi lac cu timp de uscare intre, 1-2 saptamani pauza,

slafuit ud, curatat, polish, frecat pana iti cad mainile,

fin.

 

Pentru slefuit grund si lac, cumpara smirghel bun pentru wet sanding de granulatii 800, 1200, 1500, 2000, 3000.

 

E foarte multa munca, trebuie rabdare de fier, migala si nu ai garantia ca o sa iasa bine. Conteaza temperatura, umezeala, vopseaua folosita...

Daca nu ai mai facut asta, sincer nu-ti recomand. E o investitie foarte mare pentru un rezultat acceptabil.

 

Daca vrei doar sa manjesti niste culori pe o chitara sa nu se vada de la distanta bidineaua sau sa fie 'rustic', smirgheluesti finish-ul actual cu 800 si dai direct cu vopsea peste. 1-2 straturi si atat. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E plin youtube de tutoriale. Ai mare grija unde vopsesti, sa fie spatiu foarte bine ventilat si sa ai masca (nu d-aia de praf de 2 lei, masca de vopsit). Nu te juca, e foarte periculos.

In nod normal pasii sunt:

Slefuit, grund subtire 2-3 staturi cu timp de uscare intre, 24-48 ore pauza,

slefuit, curatat, culoare ~3 straturi cu timp de uscare intre, 48 ore pauza,

lac 3 straturi cu timp de uscare intre, 2-5 zile pauza,

slefuit ud, curatat, 2-3 straturi lac cu timp de uscare intre, 1-2 saptamani pauza,

slafuit ud, curatat, polish, frecat pana iti cad mainile,

fin.

 

Pentru slefuit grund si lac, cumpara smirghel bun pentru wet sanding de granulatii 800, 1200, 1500, 2000, 3000.

 

E foarte multa munca, trebuie rabdare de fier, migala si nu ai garantia ca o sa iasa bine. Conteaza temperatura, umezeala, vopseaua folosita...

Daca nu ai mai facut asta, sincer nu-ti recomand. E o investitie foarte mare pentru un rezultat acceptabil.

 

Daca vrei doar sa manjesti niste culori pe o chitara sa nu se vada de la distanta bidineaua sau sa fie 'rustic', smirgheluesti finish-ul actual cu 800 si dai direct cu vopsea peste. 1-2 straturi si atat. 

Mersi mult! Incerc sa fac sa iasa cat mai bine,

 

 Mai am o intrebare: Cum sa protejez gaurile de la suruburi sa nu se astupe cu vopsea?

Edited by Hruban Gustav
Link to comment
Share on other sites

Razvane, mai bine ii spuneai clientului sa se lase. A stricat o chitara decenta degeaba. Ce face cu FR ala ridicat 2mm de pe corp putea sa faca si cu un vintage tremolo.

 

Nu merita sa cipartiti chitare, chiar ieftine. Daca nu va pricepeti o sa iasa niste lopeti, iar daca va pricepeti, timpul pierdut si costul pieselor depaseste valoarea finala a instrumentului, care de cele mai multe ori scade sub cea initiala. Mai bine le scoateti la vanzare, mai puneti ceva pe langa si luati o chitara cu specificatile dorite. Iesiti mai ieftin in final si mai salvati un instrument de colectia de lopeti.

 

Eu i-am explicat tot ce e evident (doooh!), si stia bine ce implica, dar asta a dorit el, asta am facut!

Omul canta de mult, stie bine ce e "cu astea", are si alte chitare, dar vroia sa o faca asta asa, ca avea tremu ala Japonez si a zis sa faca ceva cu el.

 

Opinia ta e ca a stricat-o, lui ii place rezultatul :)

Stii tu, gusturile.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei neaparat tremolo upgrade, de ce nu iei un Kahler ? Parca 2200 sau 2250 era modelul direct replacement pentru strat. Sau 2500 / 2520 ... am uitat.

 

 

poti pune in loc de floyd, un tremolo Super-Vee Bladerunner.

 

Buna treaba! Nu valoreaza chitara nici jumate din cat costa sistemele ce i le-ati propus... da de ce nu original Floyd-Rose? De la Guitarshop ca ei au cel mai "imbatabille" preturi... "doar" 1400 de lei...

Vrei sa te joci putin cu un floyd? Ia-o pe asta https://forums.rgc.ro/topic/117998-ibanez-grg/de la colegu si pun pariu ca o sa cheltui mai putini bani decat daca o modifici pe a ta.

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.