www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multieffect Cu Pedale


Recommended Posts

Am utilizat de multe ori  ca "booster" , Ibanez MOSTORTION , inainte de procesor ..fac un ton acceptabil ce nu  prea are stralucire  caci inaltele sunt prea "sus " si le reduc . in procesor ..apoi prin testari aleg un "ampsim"  din cele preset ..Fender Clean , sau Vox , mai sunt si BLues.bla bla , si Overdrive mai multe ...la care pun "gain"-ul ( distorsionarea ) la minim si   din  "booster " reglez volumul de iesire ce ataca procesorul  astfel  ca sa-mi dea un sound plin si cu otzara "atza  digitala " asa am sound 'overdrive' mai "viu" ..bibeinteles   am optiuni de EQ si  cabsim din procesor ...apoi in functie de soundul piesei aleg soundul optim .

Asta la inregistrare , live de obicei duc numai un procesor .Daca duc procesor fara "pedala de expresie cu care sa reglez "gain"-ul  de ex. ptr Korg Pandora ce-mi convine ca-i mic si are sounduri bune   pun inainte booster-ul , Fara booster reglez un sound ..apoi cu booster alt sound ptr solo ,..mai nervos mai saturat ..asa cu piciorul pot sa mut pe "solo"  /ton mai distorsionat ..

 

Deci poti pune in fata "booster"-ul  tau si ai dua nivele de   volum ../distors /overdrive  din procesor "formezi " cateva sounduri utile  de obicei in concert este suficient ..restul il faci din chitara .. .Intraea  procesorului trebuie sa o pui pe line/in sau "doza de semnal mare " ca sa nu duci in distorsiune etajul preamplif . apoi reglezi fin volumul din booster sa fie ceva mai mare decat chitara direct , compresorul la fel il reglezi ptr compresie "usoare" tinand cont ca ai semnal mai mare decat chitara direct ..si asa pas cu ppas pana la iesirea din procesor ..apoi ampliful este simplu de reglat ..

 

 

In amplif cu EQ selectezi soundul ..tinand cont ca la 2m de amplif pe scena se aude altfel decat langa dif sau soundul reglat in procesor acasa cu castile ..faci o mica corectie de joase si inalte si trebuie sa fie OK ..un compromis ..

Bine ar fi vre-o 600W putere electrica pe vre-o 8 difuri cu SPL de 100dB ..16 difuri ar fi si mai bine ...haha 

In cluburi mici merge sio 60W langa ureche ...."ca sa simti chitara " ..acum ce se aude in sala este alta problema ...

       .

 

Cred ca cunosti multe din ce am descris dar ma gandescca o sa citeasca si cei mai la inceout 

Deci ptr tine era un rand  destul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult. Asa am sa fac doar ca la mine boosterul vine dupa procesor nu inainte(asa imi place mai mult soundul).

Am scos boosterul am pus booster din procesor(il folosesc ca pedale separate nu ca preseturi) dar nu mi-a placut deloc ce am auzit, asa ca am pus boosterul inapoi pe care il folosesc doar la solouri.

 

Ma mai joc cu el dar am concert sambata viitoare si trebuie sa-mi fac macar un clean bun care cu boosterul sa nu distorsioneze, un crunch bun si un high gain bun. Cu atatea ma descurc la concerte 

 

Am eu o boala imi plac driveurile curate fara reverb si modulatii ca devine sters. Un piuc de delay la solouri si pace

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.