www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Traforaju'


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

 Salutari,

 

 In urma unui schimb a ajuns la mine o mica statie simpatie pe lampi facuta de un user de pe forum. Era practic un preamp Soldano SLO si etajul final cu 6P14P, chiar imi placea cum suna. Spun "era" deoarece a decedat subit, iar cum n-am rabdare s-o depanez am decis s-o refac cu un alt preamp. 

 Traful de alimentare livreaza 227V si este recuperat impreuna cu cel de iesire dintr-un radio sovietic (din cate am inteles).

 Preampul va fi schema de pe net a lui AMT SS-11A. In primu' rand vreau sa stiu daca modul abordat de selectare a canalelor este cea mai fericita alegere.

 

2ry0l7s.jpg

 

 Partea de alimentare va fi pe cablaj, deja l-am facut, urmeaza sa plantez piesele. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gelu, in momentul in care semnalul atinge trioda aia ... este deja in limitare de foarte mult timp acolo oricum nu se mai amplifica nimic.
Intradevar nu este cea mai fericita chestie sa pui un TS ca load pe anod... se poarta destul de mult. Mai degraba se transforma etajul cela intr-un repetor pe catod. Dar, avand in vedere ca pentru puterea maxima disipata un EL84 are nevoie de (din cate imi aduc aminte) aprox. 20Vpp cred ca semnalul in zona aia este mai mult decat suficient. Dar cu toate cam asa cum am spus un CF era mai indicat acolo.

O alta problema este dupa V1 ... poturile de gain trebuie sa fie de min. 500K log in cel mai prost caz deaoarece sunt puse in paralel tot timpul... sarcina vazuta de iesirea din V1 este de aprox. 1/2 din valoarea poturilor (grosso modo) 

Link to comment
Share on other sites

Gelu, in momentul in care semnalul atinge trioda aia ... este deja in limitare de foarte mult timp acolo oricum nu se mai amplifica nimic.

 

 

 Este un tonestack pasiv .Semnalul "sufera" din multe puncte de vedere intr-un astfel de circuit . In acel punct , dupa C8 , vor exista pierderi  din semnalul deja amplificat . Nu m-am referit la nici o limitare . 

Tonestack-ul se poate pune oriunde doar trebuie verificat cum se adapteaza in impedante  pt a fi si eficient . 

My 2 cent 

O zi buna la toata lumea ,

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Singura chestie ar fi un pot de volum la ieșirea canalului distorsionat, sau divizor fix/semireglabil. Altfel va fi mult mai tare decât cel clean.

 

 In principiu R11 si R12 aveau rolu' asta, insa nu sunt legate corect la switch, greseala ce am observat-o dupa ce am citit postu' tau. Oricum, un semireglabil de 1M ii o idee mai buna.

 

 @ ggg si AnalogSound - s-a notat! 

 C8 ii oricum in plus acolo, nu stiu de ce l-am pus. Probabil a ramas dupa ce am dat copy/paste la etaje.

 

 In schema originala TS-ul pt. clean este dupa C2, iar cel pt. lead este precum cel din schema de sus (fara C8). Atasez si schema originala.

 

 Oricum, voi incepe cu alimentarea si etaju' final, dupa aia vad io cum le intorc.

 

 Multumesc tuturor pt. sugestii, daca am omis ceva nu va sfiiti sa-mi atrageti atentia. :D

AMT_SS-11a.pdf

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa faci un circuit de comutare pt tonestack - pt clean dupa primul etaj, pt drive, dupa ultimul.

mai trebuie un pot de volum dupa etajul de drive, cum ti-a scris 57.

te complici mai putin daca pui doua tone stackuri - eu i-as pune unul de fender pt clean, respectiv, marshall pt lead.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Update: din pacate traforaju' in forma actuala a decedat. Dupa ce i-am facut partea de alimentare si etajul final, era dead silent la test. Dupa o verificare scurta (cu care trebuia sa incep inainte!!!!!) mi-am dat seama ca primarul transformatorului de iesire este intrerupt. 

 

 Proiectul intra in stand-by, urmand probabil (daca incape) sa fie un Marshall 18W. Asta daca nu are nimeni sa-mi vanda un traf de iesire utilizabil aici.

Link to comment
Share on other sites

Update: din pacate traforaju' in forma actuala a decedat. Dupa ce i-am facut partea de alimentare si etajul final, era dead silent la test. Dupa o verificare scurta (cu care trebuia sa incep inainte!!!!!) mi-am dat seama ca primarul transformatorului de iesire este intrerupt. 

 

 Proiectul intra in stand-by, urmand probabil (daca incape) sa fie un Marshall 18W. Asta daca nu are nimeni sa-mi vanda un traf de iesire utilizabil aici.

Vezi ca avea userul Crypto un traf de vinzare,la amplificatoare,sectiunea vinzare.
Link to comment
Share on other sites

 Bun, traforaju' va fi un 18W Plexi.

 Traful de iesire este cel al lui Crypto, alimentarea un toroid Petra 290V/150mA + 6.3V/4A pe profil inalt. Sper sa-mi incapa toate pe sasiu, dupa calculele mele ar trebui sa fie ok.

 

 Schema va fi precum cea atasata, cu doua canale (sper). 

 

 Acuma, spuneti-mi va rog o sursa buna pt. un switch cu trei pozitii de selectare a impedantei de iesire (4/8/16 ohmi). 

post-29294-0-73052200-1476435569_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun comutator de surse,sunt trei mufe ,cîte una pentru fiecare impedanță de ieșire,muti cablul cabinetului.

 

 Foarte adevarat. Intrebam de switch deoarece nu am destule mufe de calitate pentru varianta asta. :D

 Oricum, dupa ce mi-am facut lista de piese mai trebuie sa fac o comanda pentru niste maruntisuri, o sa-mi iau si mufe.

Link to comment
Share on other sites

 Bun. Azi trebuie sa vina trafo-urile (cel de iesire a ajuns ieri, da' i-am dat peste cap logistica curierului) si zilele viitoare ma apuc de treaba. Voi folosi sasiul vechi peste care voi pune o placa de metal ce acopera gaurile in plus. 

 O sa incep cu etaju' final, schema va fi cea atasata. Stiu ca unii ati mai construit amp-uri de acest gen (Marshall 18W), asa ca orice precizari sunt binevenite.

 

642s1g.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

 Gata etaju' final al Traforajului. Foarte silentios, practic fara zgomot, in video prima parte ii clean dupa care un procesor Korg AX3000G direct in potentiometrul de volum. Se aude mai incet decat ma asteptam, da' se rezolva, am legat mediana trafului de iesire dupa R28, nu inainte. Functioneaza toate mod-urile, mai trebuie doar sa mut cumva R28 (1k5/5W), imi cam incalzeste condensatorii de filtraj.

 

a5jmh1.jpg

 

https://www.facebook.com/100009146750045/videos/1728272927487582/

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.