www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Lutarie >>> Lautar <<<arta


karpi
 Share

Recommended Posts

Colegul nostru ziece " hai sa ne bagam in seama si la sectiunea"lautarie"

 

ei , dar nu stiim de unde pana unde tine "artistul" si de unde incepe si pana unde tine "lautarul ".

 

Eu am vazut destui lautari care se cred jazzisti si multi jazzisti care erau de fapt lautari .

 

( apropos de topicul cu "ce-i Jazz-ul,,,,")

 

dar asta poate fi si numai perceptia mea raportata la o "scara de valori" personala ..

 

De exemplu cantam in concert rock , ....sambata eram la o nunta si printre altele cand ne a-m mai trotilat noi siu cativa tineri dintre invitati le trageam cate o repriza de rock spre suparare asi nedumerirea unora...hehe.

 

Pai noi eram rockisti da cantam de toate la nunta nu cantam mai rau sau mai bine , cam la fel eram peste tot numai publicul era altul.

 

Sau,a zicem ca vine un folclorist si canta rock caci de aici ai ies bani , am avut si cazuri din acestea in cariera mea ,( nu era chiar rock era beat-pop la moda , "folclor " nu aveai ce sa cauti in oras mai ales la cluburile muncitoresti )

Mai tarziu acestia au devenit muzicanti cantareti recunoscutiu in zona folclorului si colaboram cu ei mai departe ..

 

 

Uni a-mi ziceau ca ma prostituez , un artist pop-rock ca "mine"( si alti) ne prostituam si facem rabat de la arta...

 

Vad ca eu tot rockist am ramas indiferent de ce am cantat .

 

am ocolit cuvantul " lautarie" ...lautar ....ca sa vedem cine ce crede

 

de unde pana unde este cineva lautar , caci "lautaria" trebuie facuta de "lautari" ,nu? ca de aia-i lautarie.

 

 

de exemplu am o imagine in fata mea cand cantam la un bar si cantaretul ai canta (curgeau sutele) clientului "la ureche" ( cu vre-o 200W) ," I am Sayling " si alte balade rock..

 

Sau alt , flashback de la o ruga din banat unde bassitul nostru a dat cateva sute la fanfara , ce canta ziua la joc pe un loc la merginea comunei , sa ne cante "Paloma Blanca" si apoi ai invata sa cante "Honky Tonk Women " ( hehe) el canta vocal ......

 

sau alta idee , ce este un violonist din randul doi in spate dintr-o orchestra simfonica , de cantat canta , trege de arcus , dar nu-l prea intereseaza muzica si arta ..e doar o ocupatie ,o meserie , un mod de a-si castiga existenta.....o fi lautar ? si daca-i lautar face lautarie .nu?

Link to comment
Share on other sites

dupa mintea mea, un lautar este persoana care simte muzica si o canta (daca as spune practica as fi prea dur) dupa cum simte, dupa ureche, fara sa aiba o baza de teorie. lautari vedem si la nunti, si in baruri, si in concerte in aceeasi masura in care tot la nunti, baruri si concerte putem vedea muzicieni.

nu cred eu ca violonistul din orchestra simfonica este lautar, sau canta pentru bani. doar faptul ca este intr-o orchestra simfonica mie imi sugereaza ca a ajuns acolo pe propriul sau merit, ca stie destula muzica cat sa cante acolo, si ca nu face asta decat din placere, de dragul de a canta, si nu (numai) pt a-si castiga existenta.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca nu trebuie confundanti lautarii cu mercenarii sau cu angajatii filarmonicii.

 

Lautar - in acceptiunea generala- instrumentist de folclor in general fara studii de specialitate/canta dupa ureche. Ii gasesti de obicei in mediul rural la nunti/baluri/botezuri.

 

Mercenari- instrumentisti sau vocali specializati in muzica usoara sau culta (pop, rock, jazz, clasica) cu studii de spec ialitate eventual conservator care pentru diverse sume de bani cante cu oricine live sau studio

 

Angajati ai filarmonicii- absolventi de conservator isi fac treaba pentru salariu la fel ca si actorii/preotii. Au sau nu feeling/groove expun ce au invatat sa faca.

 

Io cam asa vad lucrurile. Mai sunt probabil si alte categorii insa dintre cei mentionati de Karpi sunt astia de mai sus.

 

Apropos, io mai degraba as numi pe cineva care abordeaza toate stilurile muzicale pentru bani MERCENAR decat LAUTAR

Link to comment
Share on other sites

Lautar - provine de la instrumentul numit lauta... daca este sa o luam istoric. Lautar ar avea sensul de bard, poet, cantaret, adica artist pana la urma.

 

Astazi lautaria are doua aspecte:

1. A canta "dupa ureche" si a face in mare parte un fel de improvizatie nefiind constrans de nici o bariera teoretica

2. Lautaria ca arta de a interpreta intr-o anumita maniera muzica din folclorul autentic si/sau cel suburban (si urban) si/sau orice alt tip de muzica (chiar simfonica) aducandu-le pe toate la un numitor comun "muzica lautareasca".

 

In ambele cazuri conotatia poate fi negativa (peiorativa) - dar asta nu inseamna ca nu exista mari artisti si manifestari de adevarata arta si intr-un caz si in celalalt.

 

Cuvantul, in ultimul timp, in acceptiunea celor din afara fenomenului muzical are mai ales aceasta conotatie...

"Lautarule!..." este o jignire (desi n-ar trebui).

 

De exemplu Faramita Lambru era mandru de meseria si arta lui si nu se simtea jignit cand era prezentat "Lautarul Faramitza Lambru"

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman

Bah, dupa definitiile de mai sus ma declar lautar, ca studii muzicale nu am facut si sunt constrans numai de bunu' simt, atat cat e.

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea,exista muzicanti'NASCUTI' si "INVATATI".din prima categorie fac parte toti care s-au nascut cu harul dat de Dumnezeu,si cu un pic de ajutor ajung unde trebuie,daca mai si invata ,au sanse sa devina "mari,"in prima linie.al doilea categorie termina conservatorul constrins de parinti,continua traditia de familie etc,in cel mai fericit caz intra in filarmonica,si in randul al 12 a intre doua reprize de somn ,trage de arcus,sau la sfarsit bate in gong,sau cinel.si zice ca e percutionist,violonist etc "profesionist".daca luam de pilda soferi:cine conduce ca sa castige bani e profesionist ,iar toti ceilalti sunt amatori,de ce o bucata de hirtie decide cine e amator si cine nu?eu zic ca un amator talentat si cu mult suflet in cea ce face,bate toti profesionist plictisiti de munca lor.sa revin la lautari:un lautar la o "cantare"in 10-12 ore canta sute de melodii,parcurge zeci de stiluri, alege dintr-un repertoriu de mii de melodii.un profesionist la un concert de o ora 10-15 melodii cu o munca grea zilnica in fiecare zii repeta aceeasi tema si tot are nevoe sa se uite in partitura .cand iese la pensie si trage o linie se trezeste ca in viata lui nu a invatat si cantat atitea melodii cat un lautar intr-o noapte.asta da performanta.jos palaria in fata lautarilor adevarati,talentati si mereu blamati.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.