www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Si Eu Niste Sugestii Pentru O Chitara.


Guest Ghetzos
 Share

Recommended Posts

Guest Ghetzos

Neavand foarte multa experienta cu instrumentul precizat in titlu m-am hotarat sa intreb aici pentru ca am vazut ca exista si oameni care stiu mai multe decat mine despre acest subiect.Povestea mea pe scurt este urmatoarea: m-am apucat de chitara acum vreo 7 ani,iar prima electrica am luat-o la vreun an dupa.O am si acum si sunt multumit de ea,o Yamaha simpla,copie de Stratocaster,doua single coils un humbucker,bridge asemanator cu cel vintage tremolo de la Fender si fingerboard rosewood.In ciuda faptului ca este o chitara destul de buna pentru nivelul meu,mereu am visat la ceva mai mult ca de exemplu un Stratocaster adevarat,un Les Paul sau de ce nu chiar ceva mai metal gen Esp,Jackson sau Ibanez.Voi cam ce credeti ca s-ar potrivi pentru un stil destul de pe la mijloc sa-i spun,adica blues,classic rock amestecat cu ceva hard rock si putin heavy metal?Eu as vrea o chitara in primul rand cu un sunet bun,dar versatil in sensul ca nu mi-ar placea doua humbuckere cu output mare din care sa nu iasa altceva decat distors. In al doilea rand un grif comod pentru ca am degetele destul de mici dar si sa fie suficient de rapid.In al treilea rand as vrea si un bridge cu tremolo dar nu neaparat sa fie Floyd Rose,am vazut ca sunt interesante bridge-urile de pe Stratocasterele americane,cele cu 2 pivoti si din cate stiu eu si cele vintage sunt de calitate buna.Eu m-am orientat spre Fender American Deluxe Stratocaser,Schecter Hellraiser C-1,Esp-Ltd Deluxe M-1000 dar am citit pe net tot felul de opinii pro si contra.Voi ce ziceti?Exista solutii si mai bune si/sau mai ieftine?Ce parere aveti despre magazinul Guitar Pro?Au marfa de calitate?Orice opinie este binevenita.Va multumesc pentru timpul acordat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

Suma minima 1000$.In sus ma pot duce oricat.Bine,nici sume astronomice adica peste 3000$.

 

 

 

American Fender Stratocaster de luxe.......

 

http://www.musiciansfriend.com/guitar/navi...N=100001+200984

 

 

Da,pe un American Deluxe Stratocaster pusesem ochii,mai precis pe asta http://www.fender.com/products/search.php?partno=0101570852. Dar cine imi imi poate raspunde la intrebarile legate de ea?O fi intr-adevar potrivita pentru mine?Cred ca singura cale de a afla e fie sa ma duc la Guitar Pro sa fac o proba,fie sa gasesc pe cineva pe-aici care are asa ceva si sa aiba bunavointa de a mi-o pune la dispozitie pentru o mica auditie.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Da tata, Guitar Pro are marfa de calitate, dar e greu cu banul.Pentru inceput, un Fender mai ieftin...

 

Fender-ul ramane Fender, are sunetul lui specific, nu e comparabil cu alte chitare, e unic, asa cum Gibsonul e unic in felul sau, etc.Eu prefer chitarele mai agresive...totul e in functie de gustul fiecaruia!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos
daca as avea banii aia, m-as baga la un les paul studio (gibson, bineinteles) sau un prs ceva...

 

 

O idee grozava avand in vedere ca sunt mort dupa Gary Moore si Santana(bine alea vechi ca dupa Supernatural n-a mai iesit nimic bun),mai ales ca mult pasaje cantate de ei nu sunt chiar asa de greu de cantat.De fapt unele din primele cantece pe care le-am invatat au fost ale lor.Dar cum ramane cu griful?Cat de appropriate este oare pentru mine.Trebuie sa testez,dar....unde?

Link to comment
Share on other sites

Les paul faded este ceva mai scump decat Studio,dar face toti banii.Pot sa aranjez sa testezi unul,daca vrei.daca vrei tremolo si humbucker,numai PRS are ton atat de rock clasic,cat si mai agresiv.Nu stiu insa unde ai putea sa testezi asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Gibsonul are limitarile cunoscute ca versatilitate, la fel cred ca si PRS. Daca vreau sa cant numai Gary Moore style imi iau LesPaul, daca vreau sa cant numai Santana imi iau PRS.

Daca vreau sa am ceva sa le pot face pe toate acceptabil imi iau Fender American Deluxe cu S1 switch, cu roller-nut LSR si mecanisme si trem blocante.

 

O alta varianta pentru o chitara foarte versatila in aceasta categorie de pret este JS100 Ibanez. Cu asta nu trebuie sa canti numai Satriani, poti trece si prin Cream, Hendrix, Pink Floyd, Santana, Gary Moore, Clapton (later), s.a.m.d. fara nici o problema, poti oricand sa o cotesti spre Sepultura, sau de ce nu Korn, System of the Down etc... Maini, amp si pedale sa ai.

Sau varianta top JS1000 Japan Made. Dar este ceva mai scumpa. Am probat si cantat pe foarte multe tipuri si formate de chitari in multi ani de activitate (nu spun cati). Seria JS mi s-a parut una dintre cele mai versatile - faci aproape orice intr-un compromis rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
daca vreau sa cant numai Santana imi iau PRS.

 

Da Opeth ce canta bre? Tot Santana? Sau CoF... sau Linkin Park...

 

PRS-u e chitara de ce vrei tu. Ii schimbi dozele eventual cu ceva pe stilu pe care vrei sa il canti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Gibsonul are limitarile cunoscute ca versatilitate, la fel cred ca si PRS. Daca vreau sa cant numai Gary Moore style imi iau LesPaul, daca vreau sa cant numai Santana imi iau PRS.

Daca vreau sa am ceva sa le pot face pe toate acceptabil imi iau Fender American Deluxe cu S1 switch, cu roller-nut LSR si mecanisme si trem blocante.

 

O alta varianta pentru o chitara foarte versatila in aceasta categorie de pret este JS100 Ibanez. Cu asta nu trebuie sa canti numai Satriani, poti trece si prin Cream, Hendrix, Pink Floyd, Santana, Gary Moore, Clapton (later), s.a.m.d. fara nici o problema, poti oricand sa o cotesti spre Sepultura, sau de ce nu Korn, System of the Down etc... Maini, amp si pedale sa ai.

Sau varianta top JS1000 Japan Made. Dar este ceva mai scumpa. Am probat si cantat pe foarte multe tipuri si formate de chitari in multi ani de activitate (nu spun cati). Seria JS mi s-a parut una dintre cele mai versatile - faci aproape orice intr-un compromis rezonabil.

 

 

+1 Ibanez rules... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

Cred ca nu degeaba Satriani mai e supranumit si the Master of Tone.Intr-adevar chitara ofera o gama foarte variata de tonuri.la cat am ascultat eu Satriani,adica aproape tot ce-a scos pot spune ca are o chitara care sa stie sa faca o gramade de chestii,presupunand ca si restul sculelor sunt la fel de competente.

 

In alta ordine de idei,oare amplificatorul meu o fi suficient de bun?E un Marshall MG30DFX pe tranzistoare si cu efecte incorporate.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
Cred ca nu degeaba Satriani mai e supranumit si the Master of Tone.Intr-adevar chitara ofera o gama foarte variata de tonuri.la cat am ascultat eu Satriani,adica aproape tot ce-a scos pot spune ca are o chitara care sa stie sa faca o gramade de chestii,presupunand ca si restul sculelor sunt la fel de competente.

 

In alta ordine de idei,oare amplificatorul meu o fi suficient de bun?E un Marshall MG30DFX pe tranzistoare si cu efecte incorporate.

 

 

E bun, tata, de ce sa nu fie?!

 

Pentru acasa e prea bun...unii or sa sara, sa iti recomande cine-stie-ce, in principiu trebuie sa iti iei ce iti place, si bineinteles cat mai rezistent, sa nu crape boxa dupa prima pana pe corzi!

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos
E bun, tata, de ce sa nu fie?!

 

Pentru acasa e prea bun...unii or sa sara, sa iti recomande cine-stie-ce, in principiu trebuie sa iti iei ce iti place, si bineinteles cat mai rezistent, sa nu crape boxa dupa prima pana pe corzi!

 

 

Si daca mi-ar zice sa-mi iau altul nici in ruptul capului nu l-as da pe-asta.Numai eu stiu cum am rabdat o saptamana de foame la Viena si am negociat la sange cu vanzatorul pentru ca nu-mi ajungeau banii sa-l cumpar.Am intrebat daca e bun pentru ca Yamaha mea nu exceleaza la capitolul sunet,si n-am prea trecut alte chitari prin el sa vad ce-i poate pielea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

Hai ca am comis-o.In loc sa intreb de magazinul Proguitar de la noi din Bucuresti am intrebat de Guitar Pro care e cu totul alceva!Eh,oboseala de la serviciu.

Link to comment
Share on other sites

PRS cred ca e la ora actuala cea mai versatila chitara , dar trece de 3000 $ ( Alea adevarate) , am cantat pe una care e toata dintr-o bucata , 24 freturi , tremolo super fain , mai violent decat sncronized tremolo de pe strat .

Daca vrei STRAT iti recomand modelu Eric Johnson , e unu din cele mai reusite si e f bun pt bani (in jur de 1800 cam ) . Parerea mea ca e cel mai bun pana la Custom Shop .

Daca ar fi dupa capu meu si as avea bani de PRS , as comanda fara sa probez.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

La cum lucreaza PRS chitarele cred ca si cele care se gasesc pe thomann

.de la putin pese 2000 de euro sunt calitate maxima.Dupa ce am studiat lista de artisti care folosesc chitarele astea  nu stiu ce-as putea sa mai spun.Se canta cam orice stil pe ele.Asta da versatilitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Ai pus mana pe vreuna vreodata?

 

Recunosc ca nu. Dar nu prea vad ce diferenta face in cazul de fata. Ti-am exemplificat clar ca se canta orice pe chitara aia. De la bluz la metale suparate. Ai argumente contra?

Link to comment
Share on other sites

Am incercat de curand asta: http://www.thomann.de/de/esp_ltd_kh602bk_egitarre.htm

E cea mai misto chitara pe care am pus mana in ultima vreme. Nu am incercat-o pe amp, asa ca atentie la dozele active. In rest, e o placere de neimaginat sa canti pe asa ceva, pus ca, daca canti la rece, suna indecent de tare!!!

Daca as scoate banii astia din muzica, mi-as lua-o fara se ezit o secunda...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

 

Am incercat de curand asta: http://www.thomann.de/de/esp_ltd_kh602bk_egitarre.htm

E cea mai misto chitara pe care am pus mana in ultima vreme. Nu am incercat-o pe amp, asa ca atentie la dozele active. In rest, e o placere de neimaginat sa canti pe asa ceva, pus ca, daca canti la rece, suna indecent de tare!!!

Daca as scoate banii astia din muzica, mi-as lua-o fara se ezit o secunda...

 

Nu contest griful:it must be built for speed,dar EMG-uri active+Floyd Rose....nu prea mi se potriveste.E o chitara foarte buna pentru un rock mai greu,dar nu cred ca sta foarte bine la capitolul tandrete(nu contest aici ca Hammett n-o fi cantat Nothing Else Matters pe o chitara asemanatoare).Oricum multumesc pentru efortul de citi ce scrie pe-aici si pentru exprimarea unei opinii.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
 

 

Nu contest griful:it must be built for speed,dar EMG-uri active+Floyd Rose....nu prea mi se potriveste.E o chitara foarte buna pentru un rock mai greu,dar nu cred ca sta foarte bine la capitolul tandrete(nu contest aici ca Hammett n-o fi cantat Nothing Else Matters pe o chitara asemanatoare).Oricum multumesc pentru efortul de citi ce scrie pe-aici si pentru exprimarea unei opinii.

cu toate ca nu e ce te intereseaza pe tine....nu ti-ar place un SG? din cate stiu e versatila chitara.....

 

si acum chestia cu versatilitatea....adica nu stiu dar degeaba e un warlock super versatil...nu cred ca ai arata bine (in general ..nu vb de tine) sa canti blues pe asa ceva...adica trebuie sa fie si forma chitarii and shit suitable pentru asa ceva DOAR PAREREA MEA. pe sg poti sa canti de la blues pana la chestii dure ca te ajuta si la forma si la....sunet. iarasi..parerea mea.

 

numai bine si sper sa iti iei o chitara de care sa te bucuri :)

 

bafta

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Sa ierti matale, nene Mane, dar io spun ca se poata canta metal extrem si pe o scula in forma de inimioara, cu inlays Hello Pussy si corp pufos, cata vreme are astfel-numitu' k.o.i. la sunet...Enfin. N-ar vrea domnia-ta ceva custom? Stiu io...Ran...rusii astia mentionati pe un thread recent...Gro...oops, pardon.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ghetzos

Fratilor,am vazut ca pe Thomann au preturi bune.Am si cu ce plati,dar intrebarea mea este : pretul de la ei de pe site +

 costul estimativ al transportului care am vazut ca ar fi pana in 50 de Euro pentru tara noastra cat de apropiat de realitate este?Se mai platesc taxe ceva?Sa zicem ca vreau sa iau un Stratocaster American Deluxe care pe Thomann .de costa 1200 de Euro.Cam cat ar fi pretul pe care il platesc cand mi-o aduce la usa?Stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Fratilor,am vazut ca pe Thomann au preturi bune.Am si cu ce plati,dar intrebarea mea este : pretul de la ei de pe site +

 costul estimativ al transportului care am vazut ca ar fi pana in 50 de Euro pentru tara noastra cat de apropiat de realitate este?Se mai platesc taxe ceva?Sa zicem ca vreau sa iau un Stratocaster American Deluxe care pe Thomann .de costa 1200 de Euro.Cam cat ar fi pretul pe care il platesc cand mi-o aduce la usa?Stie cineva?

 

Daca afli mai multe despre asta (vorbesc de surse sigure, sau in cel mai fericit caz faci o comanda acolo la thomann si iti vine chitara acasa)te rog sa postezi cat mai multe detalii despre costuri suplimentare pretului afisat pe site, transport, daca soseste in stare buna, cum ai platit, cat timp dureaza transportul...etc. Nu de alta, dar si eu aceeasi mare problema : ce chitara sa-mi iau si DE UNDE ca sa fie cel mai bine si mai convenabil. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.