www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce-S Cu Amplificatoarele Astea !?


rooffly
 Share

Recommended Posts

Iar în româneşte se spune "Ce-i cu amplificatoarele astea?", nu "Ce-s..."

Dar "Ce is amplificatoarele astea" e corect? Ca mai sunt cateva milioane care folosesc expresia asta cu "is" Muntenia, Ardeal... zic

 

 

 

Sent from my XT1254 using Tapatalk

Edited by rooffly
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu vorbim aceeasi limba. Nu este tocmai gresit, din punctul meu de vedere, insa "Ce-s cu amplificatoarele astea?" si "ce-s amplificatoarele astea?" sunt doua lucruri diferite - cel putin asa le proceseaza creierul meu, si anume:

 

"Ce-s cu amplificatoarele astea?": mie mi-ar suna mai bine "ce-i cu amplificatoarele astea?", lucru care m-ar determina sa iti raspund ca sunt niste amplificatoare de "buget", copii ale unor legende, fabricate in China.

 

"Ce-s amplificatoarele astea?" - asta suna mai corect, iar raspunsul meu, fiind oricum o intrebare cretina, sincer, ar fi: aceste "amplificatoare sunt niste amplificatoare....."

 

Deci pe bune, asta nu e nici Romanian Communitiy of Grammar si nici Romanian Community of Idiotic Questions. Am vazut topic-uri inutile, dar asta, pe departe, le bate pe toate.... te poti lua de mana cu tipu ce intreba ce poate face sa promoveze bacul sau daca poate lucre la negru sau mai stiu e ce dracu de frustrari avea!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Corectarea gramaticala a venit In urma faptului ca altceva nu se putea face la topical asta.... fi mai exact: ce vrei sa stii? vrei sa cumperi? ai nevoie de pareri? ai nevoie de sfaturi?

 

Sa primesti un raspuns trebuie sa pui o intrebare coerenta! :)

 

Corect e "fii mai exact" bu ha ha ha ha ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.