www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Elvis Presley Baby What You Want Me To Do Drum Cover


adrian_p
 Share

Recommended Posts

Se aude bine, îmi place, însă, când pui un clip pe youtube te aștepți să vezi și pe cel care cântă. Cred că asta trebuie să faci tura viitoare, să te înregistrezi și... vizual.

 

Multumesc pentru raspuns, ai foarte mare dreptate. E destul de greu cu filmarea si inregistrarea impreuna :)

 

Initial am incercat sa pun doar inregistrarea in format mp3 pe soundcloud.com, dar cei de acolo mi le stergeau pe motiv de copyright. Youtube e mai destept, detecteaza copyrightul de sunet, si toate clickurile pe melodiile astea le diretioneaza catre proprietarul copyright-ului. Asa ca am ajuns la compromisul acesta: film pe youtube unde doar sunetul e relevant :)

 

Dar am sa incerc sa ma si filmez....

Edited by adrian_p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eh, am reusit in final sa inregistrez sunet separat, video separat, si sa le pun impreuna. Planul a fost sa folosesc doar programe gratuite. Nu am re-inregistrat coverul, ce doar pe mine jucandu-ma pe tobe.

 

 

Sunetul l-am inregistrat folosit Audacity, care e gratuit. Am o placa de sunet externa Steinberg UR22, la care am conectat iesirea mono de la modulul de sunet al tobelelor. Placa de sunet externa se conecteaza la computer pe USB. Sunetul inregistrat l-am "normalizat" in Audacity, apoi l-am exportat intr-un fisier mp3.

 

Video-ul l-am inregistrat cu o camera GoXtreme Vision 4K, apoi folosind Blender, care e gratuit de asemenea, am inlocuit sunetul din video cu fisierul mp3, si a rezultat ceea ce vedeti. Blender este destul de greu de folosit, dar am gasit pe YouTube aici ceva tutoriale. A trebuit sa parcurg doar primele 5 lectii, dupa care m-am descurcat singur.

 

Sper sa ajute si pe altii :)

Edited by adrian_p
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.