www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alden Resonator


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

aaaand i got a new guitar

 

Cumparata de la fabrica de la care am luat si stratu scalopat si 8 stringu.

history: 8 stringu a venit setat naspa rau, stratu scalopat a venit mai bine, asta a venit cam perfect.

 

Chestii bune:

- all metal resonator with a lipstick (what more can you ask for)

- solida si grea

- taste babane si nivelate bine

- actiune joasa out of the box fara fret buzz

- electronica e ok, dar

 

Parti... dezamagitoare:

- lipsticku nu are sunetu ala bell-like pe care il am pe jolana

- nu suna atat de tare cat ma asteptam sa sune... adevaru e ca nu am corzi groase pe ea, dar totusi... si in general sunetu e cam.. dezamagitor de necoios

- a venit cu corzi de electrica (de inteles pentru ca fabrica produce electrice mai mult, deci au corzi de electrica in 'stoc') asa ca dupe ce i-am pus corzi de acustica a trebuit ajustat truss rodul - operatia a avut succes, insa, si are iar actiune joasa frumoasa cu care poti canta si gipsy jazz si, oarecum, slide.

 

 

 

p.s. ala de vinde instrumente vechi si rebuturi pe taobao, de la care am luat lp-ul tot posteaza bunatati. aseara am vazut un resonator cu 600 rmb (Fara lipstick) a zburat deja. acu are un oscar schmidt full holllow si un washburn hollow cu 400-600 rmb. mi-e ca o sa ma ingrop in chitare... cica nu prea merge nici cu exportu in romania... naspa

post-5012-0-63957100-1470207244_thumb.jpg

post-5012-0-76788300-1470207264_thumb.jpg

post-5012-0-39851500-1470207276_thumb.jpg

post-5012-0-73568500-1470207295_thumb.jpg

post-5012-0-62045900-1470207304_thumb.jpg

post-5012-0-60572400-1470207313_thumb.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai tu esti strain :)

 

Cauta pe jazzguitar.be, sunt cateva threaduri cu Yunzhi.

da, dar toate fabricile care au shop pe taobao au si varianta de taobao pentru china cu preturi mult mai mici. gen 150-200 de euro mai mic sau chiar mai mult

Vad ca e interesant acest Yunzhi, lemn misto si probabil lucratura mai buna, dar scump pentru mine :D am  sa incerc sa vad daca imi face fabrica 'mea' ceva similar, ca accepta si astia 'customuri' (send us picture, we make)

Am vazut o copie misto de Eastman pe la 1000 rmb de la aceasta fabrica de la care iau eu, spre exemplu. Alte chestii unice cu 900 de rmb (7string un fel de semi-hollow).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.