www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sorin Chifiriuc


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Mare meserias! Stiu ca stateam noaptea sa vad Roata la TV, dupa Revolutie. Am si acum vinilul cu singurul lor album.

 

Mi-a facut unul dintre cele mai frumoase complimente (cand l-am cunoscut si i-am cerut un autograf mi-a zis ca data viitoare cand ne intalnim imi cere el unul, asta era in 1995)

 

Apoi, ca si jurnalist la ziarul Ziua, a sprijinit multe trupe tinere, asa cum eram noi. Ii placeau trupele care cantau mai deosebit, nu prea era fan Metal.

 

Ar fi un mare castig pentru noi sa intre aici, pe forum!

 

Offtopic: Varu' Maftei, nu stiam ca (virgula) canti la LNDHC. That's nice!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Si pentru mine Sorin Chifiriuc inseamna shi acum foarte mult, dintr-un motiv in acelasi timp asemanator shi diferit. El este omul care l-a invatzat meserie pe omul care mi-a pus mie bass-ul in bratze - ma refer la Valentin Badea, care a fost bassist in "Roata" vreo 8 ani de zile, if I remember well. Acasa la Valy (un personaj cu look de japonez, posesor de Rickenbacker 4001 albastru) l-am cunoscut pe Skiffi. Valy este cel care mi-a procurat primul meu bass, care era facut de el shi de Skiffi in cooperativa. Era o copiutza de Fender Jazz Bass neagra, obtzinuta prin modificarea unui bass "made in Reghin", cheile de acordaj shi dozele erau chiar Fender de la mama lor, iar cum inainte decembrie '89 nu prea intrau scule in tzara, va datzi seama ce a insemnat "primul meu bass" pentru mine... Tot datorita tandemului Valy / Skiffi am invatzat tot ce shtiu despre lutierie - shi shtiu destule- sau macar m-au ^invatzat "the basics" care, dupa cum se shtie, sunt cele mai greu de bagat la cap. Nu l-am mai vazut pe Skiffi din '98, c^nd a sonorizat concerte in Big Mamou (sediul vechi, pe Bd. Ferdinand, ceva mai departe de Foishor) in care am c^antat shi eu. Shi, spre deosebire de altzii (nu dau nume), a sonorizat bine!!!

 

By the way Alex, felicitari pt. avatarul cu pisoiul chitarist - e haios foc!!!

 

Alta kestie: ^in "epoca Roata", Skiffi c^anta pe o chitara neagra, facuta de fratzii Adamache din Buzau (plecatzi am^andoi in Australia), care avea taste de inox shi era echipata cu un singur humbucker Seymour Duncan.

Link to comment
Share on other sites

Alta kestie: ^in "epoca Roata", Skiffi c^anta pe o chitara neagra, facuta de fratzii Adamache din Buzau (plecatzi am^andoi in Australia), care avea taste de inox shi era echipata cu un singur humbucker Seymour Duncan.

Shi care suna de tot rahatul.Sper ca nu esti din Buzau.

Link to comment
Share on other sites

Ce tare .... eu am vrut sa deschid exact acelsi topic aseara dar mi-a picat netu .... pentru mine Chifiriuc are o insemnatate aparte , deoarece chitara lui a fost primul Strat pe care am pus mana ....

stratul ala era un am std din perioada '84-'88 si era rosu cu placa sidefata. cand l-am cunoscut eu, prin '88, folosea un washburn explorer iar cand am cantat impreuna, in 1993, canta pe un fender lead cu gatul inlocuit, cat copacul :) , facut de cineva de prin buzau. in ultima perioada, avea doua chitare electrice originale: un gibson L6S si un hoyer. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Shi care suna de tot rahatul.Sper ca nu esti din Buzau.

 

 

Nu, nu sunt din Buzau, dar mie nu mi s-a paarut caa suna chiar asha de rau. Iar dozele Seymour Duncan nu au, practic, cum suna prost! C^at priveshte fratzii Adamache, am apreciat la ei exact tastele din inox, care sunf FOARTE long-life - practic, de netocit...

 

stratul ala era un am std din perioada '84-'88 si era rosu cu placa sidefata. cand l-am cunoscut eu, prin '88, folosea un washburn explorer iar cand am cantat impreuna, in 1993, canta pe un fender lead cu gatul inlocuit, cat copacul

Link to comment
Share on other sites

Fratii Adamache au pacalit destula lume cu tastele lor din inox,care tineau la nesfarsit,dar tonul chitarii disparea pe loc,imediat ce se instalau tastele.Ca sa nu mai vorbesc ca trebuia sa schimbi corzile de doua ori mai des ca se rupeau in draci de la frecarea cu inoxul.Ca si ceilalti "lutieri" din Buzau,fratii Adamache au stricat destule chitari.I-as compara cu un tip care face operatii de transplant doar pentru ca si-a pus halat alb,dar n-are bisturiu,taie cu secera,si aia putin ruginita.

Link to comment
Share on other sites

Fratii Adamache au pacalit destula lume cu tastele lor din inox,care tineau la nesfarsit,dar tonul chitarii disparea pe loc,imediat ce se instalau tastele.Ca sa nu mai vorbesc ca trebuia sa schimbi corzile de doua ori mai des ca se rupeau in draci de la frecarea cu inoxul.Ca si ceilalti "lutieri" din Buzau,fratii Adamache au stricat destule chitari.I-as compara cu un tip care face operatii de transplant doar pentru ca si-a pus halat alb,dar n-are bisturiu,taie cu secera,si aia putin ruginita.

 

 

^Intr-adevar, corzile tzin mai putzin la frecarea cu inoxul, dar shtiu pe cineva care DE MULTZi ani c^anta pe un bass cu taste puse acolo shi e extrem de multzumit - nu s-a pl^ans niciodata de sound. Precizez k nu e vorba de mine, pt. bunul motiv k bass-ul meu NU AARE taste...

 

^In sf^arshit, "de gustibus et coloribus" shi, vb unei persoane de "aleasaa culturaa umanistaa", cu shcoala generalaa terimnataa la seral, "nihil sine Deo" :) (omu' era secretar de partid pe vremea lu' Pingelik).

K reprosh personal pt fratzii Adamache, faaceau griff-urile cam groase, ^in special cel mic (Gheghe), caaruia i-am shi zis-o. Precum multaa lume, au avut shi ei plusurile shi minusurile lor... A! Saa nu uit! Am cunoscut shi tipi (chitarishti solo) care erau chiar ^inc^antatzi de sunetul aala, "Pt k e mai metalic". Cum ziceam, de gustibus et coloribus non disputandum...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

iata cum o discutie despre cineva a a ajuns o banala controversa pe tema unor taste :)

daca chifiriuc si "doi galbeni" ar fi avut parte de promovare cu un turneu si un album poate ca acum scena rock ar fi fost un pic mai vesela (sau sincera) .Cum asta nu intereseaza pe nimeni din lumea show biz, nu trebuie sa ne mire ca avem parte de prea putin inedit. Iar dupa 14 ani apare trupa "ura de dupa usa" intr-un concert impreuna cu hoisan la un club de pe langa gara si te intrebi retoric daca nu cumva se poate si mai underground si o generatie de blazati care pe vremuri asculta "roata" acum nu mai are chef nici macar sa iasa intr-un club seara. Asta sa fie de fapt apusul unei generatii care cu toate lipsurile vremurilor acelea a facut muzica din placere? Bine ca emo sunt pe val da'pacat ca nu au auzit de chifiriuc ca acum nu mai aveau motiv sa cante asa depresiv :)

post-101-1218073321_thumb.jpg

post-101-1218073343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Chifiriuc e printre primii din Ro care a mers cu muzica mai pe directia punk si rock mai diferit decat ce se canta in anii 80 si chiar pana in 80 cand canta impreuna cu Ochescu , Bogdan Stanescu ,Traian Sasu in "Curtea Veche 43".

Apoi sa spunem ca a dat directia mai dura a trupei Iris cu care canta UFO:Aerosmith;Thin Lizzy etc. Nutu Olteanu S-a format pe parte de ritmica tot cu Chifi. Chifi facea bas iar Nutu chitara.Soundul trupelor il facea tot el si era total altceva decat se auzise pana atunci si nu neaparat cu cele mai profi scule. La Iris se canta pe Tudoranuri (Tudoran pentru cine nu stie era un amplificator copie de Marshall construit de faimosul chitarist Sorin Tudoran-costa intre 5 si 7000 pe atunci si suna f bine)iar la Domino pe un Tudoran si pe un Fender Twin reverb care era al lui Bogdan Stanescu celalalt chitarist si el foarte bun.

Apoi a format trupa Domino cu care nu mai canta asa suparat dar avea compozitii foarte misto si de asemenea si de pe afara Tom Robinson Band si iarasi Aerosmituri si Ufo-uri pe care trebuia sa le cante neaparat ca altfel dezamagea publicul:)

Prin 83 cred a mers la Sfinx cu care a scos niste piese misto dar in stil Sfinx si de asemenea a cantat cu ei prin Olanda .Omul putea canta orice si sa sune foarte bine.

Dupa 90 stiti voi mult mai bine activitatea lui .

Un om deosebit care incuraja pe oricine cu un sfat sau ii imprumuta un instrument la nevoie,un foarte bun muzician din toate pct de vedere.

Cu ocazia zilei sale de nastere care e astazi 02 Sep 2021  sa-i uram un sincer La multi ani si multa sanatate !

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.