www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bara Ibanez Zr Tremolo


CosminStefan
 Share

Recommended Posts

Stie cineva unde as putea sa gasesc o bara pentru un Ibanez ZR? 



Adica stiu ca exista diferente intre dimensiuni/felul in care se prinde si intrebarea mea ar fi ce-ar trebui sa caut mai exact?

Stiu ca se prinde prin piulita, adica nu e prin infiletare sau snap-in (dar poate gresesc eu?) . Astept sugestii , multumesc.


(Modelul chitarii este Ibanez S470DXQM,asta in caz ca ajuta pe cineva sa imi raspunda la topic)

post-21595-0-53039100-1468363116_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

As sugera sa mergi la un magazin de muzica si sa incerci acolo. Nu cred ca se va supara nimeni sa-ti dea un tremolo bar de pe alta chitara/chitare, pana iti dai seama de care ai nevoie.

Am patit si eu al fel cu un strat mij japan si nu stiam de care sa comand. Am mers pana la shop, am testat si apoi mi-am comandat unul. Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

As sugera sa mergi la un magazin de muzica si sa incerci acolo. Nu cred ca se va supara nimeni sa-ti dea un tremolo bar de pe alta chitara/chitare, pana iti dai seama de care ai nevoie.

Am patit si eu al fel cu un strat mij japan si nu stiam de care sa comand. Am mers pana la shop, am testat si apoi mi-am comandat unul. Bafta! :)

Este o idee dar nu am posibilitatea sa ajung la un magazin de muzica. :( Cel mai apropiat este in Bucuresti care este cam la 160km.

Link to comment
Share on other sites

stii gresit ca se prinde prin piulita - se prinde prin rotirea barei,infiletare; piulita aia are rolul de a "bloca" putin bara ca sa nu fluture stanga dreapta prea tare

 

http://imgs.inkfrog.com/pix/warrior3502/2ZR21Nclose1.jpg

 

asa arata capatul,din pacate nu sunt acasa sa masor diametrul filetului - dar daca vrei sa o comanzi ,sa subliniezi faptul ca e pt seria S,si ca are filet 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

stii gresit ca se prinde prin piulita - se prinde prin rotirea barei,infiletare; piulita aia are rolul de a "bloca" putin bara ca sa nu fluture stanga dreapta prea tare

 

http://imgs.inkfrog.com/pix/warrior3502/2ZR21Nclose1.jpg

 

asa arata capatul,din pacate nu sunt acasa sa masor diametrul filetului - dar daca vrei sa o comanzi ,sa subliniezi faptul ca e pt seria S,si ca are filet 

Deci am mai pus mana pe o chitara cu ZR si nu era asa. Eu nu am vazut pana acum dar poate ma insel. Cred ca pana la urma o sa iau legatura cu cei de la mcmusic si vedem ce rezolvam.

Link to comment
Share on other sites

Floyd-Rose , nu am vazut cu filet .

 

Trebuie sa gasesti   numai "bratul"  ..fara "nuca" de montura .

 

Adica numai piesa " manivela " din bara de otzel de diametru "x" /

 

Deci ar fi bine sa identifici exact tipul de "floyd" ca sa cumperi " manivela " corespunzatoare .

 

Cauti  date tehnice la Ibanez ...tip chitara si vezi daca dau tipul exact al vibratorului .

 

 

In catalog am vazut ca se dau  dimensiunile exacte .. nu stiu adresa  catalogului ..dar poti sa intrebi la magazinele de " muzicale " acolo mi-a cautat vanzatorul apoi am facut comanda ...si ..se potriveste  si la vibratorul " Fender System 1 "  care este facut tot de Schaller ..de la un vibrator "noname " la fel era montura ..

 

Dar la un Edge  mi se pare ca este altfel !!! dar cred ca   diametul ptr montat este acelasi ....dar ..verifica ..

 

Deci

google ,,,,,,,,,,,,,,tremolo for S470DXQM

 

--->>>

http://ibanez.wikia.com/wiki/S470DXQM

 

 

are 

 

ZR tremolo  "Zero-Resistance"

 

http://ibanez.wikia.com/wiki/ZR

 

asa cauti dupa "brat ". cu ." tremolo arm for   S470DXQM "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.