www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sa Ne Distram!


Rock'n blues
 Share

Recommended Posts

Nu. N-ai studiat destul.

Lasa naibii acompaniamentul ala si fa vocalizele fara nimic. Te fura peisajul, acompaniamentul zic, si esti constant cu o coma sub ce trebuie indeosebi pe re fa si pe la. Sensibila (Si) iti e ok ca ai sprijin, restul sint aproximatii: in loc sa emiti note  simple si directe, la tine majoritatea sint apogiaturi. In intonatie tu scoti un sunet si apoi cauti frecventa corecta. Nici asa nu prea dai de ea.

 

Inca: atita vreme cit nu poti sa emiti direct un do fara aproximatii nedorite ai o problema mare.

 

Daca cumva ai avut casti pe urechi cind ai cintat SCOATE-LE IMEDIAT si cinta fara ele.

Edited by Posho
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yap,am avut casti cand am facut toate coverele,fara boxe.Si mie mi se pare ciudat ca imi ies mai exacte fara ele.Do si re nu pot sa le scot bine...Eu pot sa le scot exacte de la sol in sus,sau mai exacte,notele joase le pot intona cu o eroare mai mare.Prima data cand faceam vocalize le faceam cu falsetto pe notele de soprana si cred ca am prins mai multa experienta pe acute.Cea mai inalta nota pe care mi-o arata tunnerul era C5 cu falsetto.Cred ca am ceva cu intonatia,de fapt daca ciupesti o coarda pe un fret si ma pui sa ciupesc nota,de obicei reusesc din maxim 3 incercari.O sa incerc sa fac mai multe exercitii de intonatie.

Link to comment
Share on other sites

Pai ti-ai asezat prost sevaletul si ti-ai legat o mina la spate!

In primul rind iti asezi altfel castile: una normal pe ureche si pe cealalta o pui pe timpla. Sau in spate. Sau catre ceafa. Sau unde doresti dar nu pe ureche. Cu urechea ramasa libera vei controla intonatia! Si dai backtrack-ul sau ce ai acolo foarte incet, cit sa poti auzi ritmul, click-ul sau ce folosesti. In locul tau n-as folosi nimic, control si inregistrare cheala.

Apoi, atunci cind vrei control cit mai bun iti infunzi pur si simplu cu degetul urechea ramasa libera. Astea sint lucruri elementare de tehnica inregistrarii, nu aveai de unde sa le stii, ca sa-ti fi iesit acceptabil (vorbim despre intonatie, da?) asa cum ai procedat tu ar fi trebuit sa ai ani multi de lucru cu microfonul, ani pe care nu-i ai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prima incercare cu casca pe o singura ureche,nu era reglat bine totul.O varianta mai lenta,si m-am ascultat mai mult.Mie mi se par mai precise notele asa,voi ce ziceti? Probabil daca as avea si o boxa sau ceva in care sa aud putin mai tare ar fi si mai bine.

padure nebuna.mp3

Edited by Rock'n blues
Link to comment
Share on other sites

Nu vrei sa pui o pictura de a ta mai bine? :yay: ... in rest e mai ok dar mai e de lucru muuuult...spor!

Merci!De lucru au toti,buni sau rai,mereu.Macar se vede o evolutie si in timpul asta nici nu am facut mare lucru,am fost foarte ocupat,doar am eliberat o ureche...Cu ambele libere situatia este si mai diferita,tot cred ca placa mea de sunet vrea sa ma pacaleasca,si cu anii mei multi de experienta pe microfon de studio,reuseste la maxim.Nu ma provoca cu pictura aia :),dar uite ca o sa postez ceva cand sunt pe PC.Facem asa,la fiecare sfat util pe partea de muzica,postez cate o lucrare (perete,hartie,tricou,nu conteaza, personala sau reinterpretata de mine),toti trebuie sa "castige" ,nu? :))
Link to comment
Share on other sites

Merci bro! Am fost antitalent total in pictura,dar sunt anii de exercitiu,profii,pe domeniul vostru nu am nici ani multi de exercitiu si nici profi nu am avut pana acum.Indiferent de ce profesii o sa am,si chiar daca studiez psihologia,de pictura nu ma las.DE CE? Va spun dar nu vreau sa radeti sau sa intram in subiect sau polemici.In anul 2014 am simtit ca pierd tot,a fost anul in care urma sa dau admiterea la Unarte,si am fost la 1 pas... sa nu mai fiu,inca nu imi revenisem complet cand am dat admiterea,si s-a intrat foarte greu.L-am intalnit pe Tudor Turcu,nu stiu daca fac reclama si nici nu cred ca stie cat de mult il apreciez...El m-a ajutat prin mesaje pe facebook sa imi revin,mi-a oferit sansa sa imi fie meditator pentru pictura,dar la acel moment era cu concursurile,cu eurovision,nu am vrut sa il tin din treaba...Muzica mai nou si pictura mi-au salvat viata atunci,dar acea situatie m-a facut sa nu imi doresc sa studiez unarte,ci sa ma indrept catre psihologie,sa pot ajuta oamenii "substantial".Poate intr-o zi voi rrveni la Unarte,cand o sa ma simt pregatit.De aia vreau sa invat cate ceva si la muzica cat de cat,pentru ca imi place,daca nu o sa pot fi vocal prof,o sa fiu vocal de moment si imi continui studiile cu chitara.De fiecare data am luat-o de la 0...in toate domeniile si nu am renuntat niciodata indiferent de ce mi s-a spus,la fel fac si cu muzica,dar tin cont si de parerile tuturor,chiar daca nu pare.Daca Ovidiu Anton s-ar fi lasat cum cei mai multi il indemnau de eurovision,nu apuca sa ne fie reprezentantul nostru :).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.