www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vortex In Concert


leonardadonis
 Share

Recommended Posts

Inregistrarea concertului Vortex din 20 mai 2016,


Iasi, Ateneul Tatarasi. Numai piese proprii.


 


Video si sunet (prin microfon incorporat) - camera video Panasonic cu miniDVD;


de aici si unele fragmente de piese la schimbarea miniDVD-urilor, precum


si calitatea nu prea buna a sunetului (in afara unor ocazionale microfonii,


care l-au determinat pe sunetist sa reduca nivelul microfoanelor de voci).


 


In rest, vizionare placuta la 19 piese! Le gasiti aici:


 



Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa o iei in nume de rau...

eu am spus doar ce se aude.

unele parti de chitara nu le interpretezi cum trebuie, chiar deloc.

ce legatura are compozitia cu interpretarea?

ai compus melodiile ad hoc?

iar cu una dupa alta 19 piese...

asculta mai atent primele 25 de minute. spre final e tot asa.

nu cred ca erai ,,obosit'' de la inceput :)

eu as lasa partile de solo pt celalat chitarist, baiatul canta chiar ok.

ca sa rezum: daca ai compus 19 piese si nu le interpretezi corect, care este rostul lor?

nu prin interpretare exprimi auditoriului ceea ce ai compus?

ori, e suficient ca ai compus, restul nu mai are importanta?

iar sa acordezi o chitara, cat dureaza?

priveste constructiv totul. nu te enerva, ca nu are rost.

mai bine ai corecta, ai exersa, si ai lasa si pe celalalt chitarist sa faca si din ceea ce nu iti iese.

sper sa isi exprime si alti colegi de forum parerea... 

poate a fost ok...   :)

Edited by tibimosby
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Am zis initial sa-mi vad de treaba, dar vazandu-va atitudinea defensiva si usor agresiva imi motiveaza randurile de mai jos.

Lasand la o parte concertul, imi rezerv dreptul de a nu-mi exprima in nici un fel parerea despre muzica sau versuri, sau orice alt lucru care poate fi supus unei doze de subiectivitate. As dori insa sa fac cateva comentarii legate de executie.

 

Mi se pare aproape de inadmisibil ca un artist sau performer (cum vreti sa-i spuneti, mi-e egal - desi nu sunt sinonime) sa isi "dea singur la gioale", sau sa isi sub-aprecieze produsul artistic (muzica-show-ul.. etc) din cauze precum numarul de participanti din sala, sau conditiile vitrege de sonorizare, lipsa luminilor sau a atmosferei.. etc. Ca artist/compozitor/producer/interpret, produsul livrat trebuie prezentat intr-o lumina cat mai favorabila, nicidecum scuzat in scurtele pauze dintre piese. Calitatea concertului (oricare ar fi ea) nu trebuie niciodata justificata in fata unui public, fie el avizat sau nu, prieteni, familie, etc.

 

Ati mentionat ca piesele sunt compozitii proprii, si respect asta. Intr-o mare de trupe de coveruri si de evenimente, sa fii in stare sa compui aproape 2 albume si sa le canti live e o chestie de dat jos palaria. Cum se face insa, ca la un set de 19-20 de piese, intr-o locatie cu un oarecare istoric, un artist isi sustine show-ul cu versurile in fata, ca si cum ar fi cantate la prima vedere?

Consider ca e o dovada de respect fata de publicul ce si-a dorit sa fie acolo (fie el numeros sau nu) ca aceste mici detalii sa nu apara vreodata intr-un spectacol. In apararea mea, in cazul in care doriti sa alegeti sa-mi raspundeti si mie la aceste observatii menite sa va imbunatateasca performanta pe viitor pe un ton similar celui de mai sus, va mentionez ca sunt unii artisti care invata si ordinea pieselor pe derost.

 

Pentru chitara dezacordata nu aveti nici o scuza, mai ales ca la capul grifului aveati un tuner. Eu personal imi verific acordajul dupa fiecare piesa, uneori chiar si in timpul lor, in pasajele in care nu am nimic de cantat. Este datoria mea ca performer sa fiu in cea mai buna forma la fel ca instrumentele pe care le folosesc in a-mi exprima actul artistic. Au aparut pe piata tunere care au functie de bypass la sunet, cu display foarte mare, cu led-uri, vizibile chiar si in cele mai vitrege conditii de iluminare.

 

Cand colegul meu s-a referit la "trupa debutanta" a fost cat se poate de corect din punctul meu de vedere. Ritmul variabil, prezenta scenica difuza, versurile de pe stativ, instrumentele neacordate si comentariile resemnate dintre piese in stransa legatura cu o lipsa de incredere in propria arta sunt fix caracteristicile unui debutant.

Ceea ce e grozav, pentru ca de aici nu se poate decat mai bine. Lucrati, inregistrati, ascultati, mergeti la concerte. Chiar la cele cu rock mai "modern" asa cum spuneti dvs. Avem de invatat unii de la altii o gramada de lucruri, iar acum in era comunicarii e mai usor ca niciodata.

Tot ce trebuie sa facem este sa ascultam si sa trecem din cand in cand produsul artistic printr-o usoara introspectie.

 

Va urez succes si spor. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.